Ֆրանսիայում արտակարգ իրավիճակի ռեժիմը երկարաձգվելու է մինչև 2017 թվականի գարուն
2015 թվականի նոյեմբերի 13-ի փարիզյան ահաբեկչություններից հետո երկրում մտցված արտակարգ իրավիճակի ռեժիմն ամենայն հավանականությամբ երկարաձգվելու է նվազագույնը մինչև 2017 թվականի ապրել ամիս, երբ երկրում կանցկացվեն նախագահական ընտրություններ:
tass.ru-ի փոխանցմամբ` նման հնարավորության մասին երեքշաբթի հայտարարել է երկրի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Նա ընդգծել է, որ ահաբեկչական սպառնալիքի մակարդակը նախկինի պես ծայրաստիճան բարձր է. «Ես ուզում եմ, որպեսզի արտակարգ իրավիճակը ձգվի մինչև ընտրությունները»:
Ֆ. Օլանդի խոսքերով` երկրում նախընտրական քարոզարշավը մեծ թափ է հավաքում և նման պայմաններում անվտանգության միջոցառումները պետք է մնան բարձրագույն մակարդակի` հաշվի առնելով ահաբեկչությունների պահպանվող վտանգը:

• 16-11-2016 13:41:44   | Франция  |  Общество
Режим чрезвычайного положения, введенный во Франции после парижских терактов 13 ноября 2015 года, по всей вероятности, будет продлен как минимум до апреля 2017 года, когда в стране пройдут президентские выборы. О такой возможности заявил во вторник президент республики Франсуа Олланд в интервью телеканалам France24,TV5 и радиостанции RFI.
Как подчеркнул Олланд, уровень террористической угрозы по-прежнему крайне высок. "Я хочу, чтобы чрезвычайное положение было продлено до выборов", - сказал он.По словам президента, в условиях, когда избирательная кампания в стране набирает обороты, меры безопасности должны оставаться повышенными, учитывая сохраняющийся риск терактов. "Нам нужны меры, которые действительно должны быть исключительными. В ближайшие недели будут проводиться собрания в преддверии президентских выборов, и правительство предложило мне продлить чрезвычайное положение - это будет вынесено на обсуждение парламента", - добавил он.