• 17-11-2016 15:41:08   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
ՀՀ կառավարությունը, ըստ ամենայնի, որոշել է Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի անդամների շրջանակում Հայաստանը հավերժ դասել Զիմբաբվեի, Սուդանի, Կամբոջայի, Բելառուսի և մի շարք այլ ժողովրդավարության ու միջազգային հարգանքի տեսանկյունից «Ճ» կլասի պատկանող երկրների շարքին:
Այս անգամ Հայաստանը դեմ է քվեարկել Ղրիմում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ բանաձևին, որը ՄԱԿ-ի սոցիալական, մարդասիրական եւ մշակույթի հարցերով երրորդ հանձնաժողովի դիտարկմանն էր ներկայացրել Ուկրաինան: Քվեարկությունից մի քանի օր առաջ՝ նոյեմբերի 11-ին Սերժ Սարգսյանն ուկրաինական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց էր ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ: Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել էին իրենց համագործակցությունը ՄԱԿ-ի շրջանակներում: Ըստ ամենայնի Պորոշենկոն Սարգսյանին փորձել էր համոզել ընդունել չեզոք դիրքորոշում:
Արտաքին քաղաքական ինքնավարություն
Հայաստանի հերթական բացահայտ պրո-ռուսական քվեարկությունը ՄԱԿ-ում ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Հայաստանը ամբողջովին կորցրել է իր արտաքին քաղաքական անկախությունը: 2014 թ. մարտի 27-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի՝ Ղրիմի Ռուսաստանի կազմում ընդգրկելու վերաբերյալ հանրաքվեի անօրինական ճանաչելու վերաբերյալ բանաձևի քվեարկությունից հետո Հայաստանի ներսում բողոքի ալիք էր բարձրացել: Այն ժամանակ քաղաքացիական հասարակությունը միաձայն ՀՀ կառավարությանը մեղադրում էր Ռուսաստանի «դուդուկի տակ պարելու մեջ»: Անցել է երկու տարի, որոնց ընթացքում բազմիցս ականատես ենք եղել Կրեմլի հակահայկական քաղաքականությանը, սակայն ՀՀ կառավարությունը դեռևս շարունակում է նույն վտանգավոր քաղաքականությունը՝ նույն դուդուկի մեղեդու տակ:
Արդարացու՞մ, թե սև փիար
Որոշ քաղաքական օղակներ փորձում են արդարացնել ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի հակաուկրաինական «Զիմբաբվե-Սուդան-Հյուսիսային Կորեա» ոճի պահվածքը նրանով, որ Ուկրաինան էլ իր հերթին ունի հստակ պրո-ադրբեջանական կողմնորոշում: Նմանօրինակ արդարացումը ընդունելի կլիներ, եթե խոսքը գնար միայն Կիև—Երևան երկկողմանի հարաբերությունների մասին: Այդուհանդերձ, ՄԱԿ-ում Ղրիմի վերաբերյալ որևէ հարցի շուրջ քվեարկությունը հեռու է զուտ հայ-ուկրաինական երկկողմանի հարաբերությունների մաս լինելուց: Այսօր Ղրիմին և ռուս-ուկրաինական առճակատմանը վերաբերվող ցանկացած հարց շատ զգայուն ու աղմկահարույց է միջազգային քաղաքական ասպարեզում: Հետևաբար ՄԱԿ-ի շրջանակներում հակաուկրաինական քվեարկությունից ավելի վատ PR Հայաստանի համար չի կարող լինել: Երբ ողջ ԵՄ անդամ երկրների կառավարություններն ու Հայաստանի բազմաթիվ դաշնակիցներն ունեն հստակ պրո-ուկրաինական դիրքորոշում, բացահայտ հակաուկրաինական և պրոռուսական դիրքորոշումները միջազգային հանրությանը Հայաստանի դեմ են տրամադրում:
Նմանօրինակ քայլերը հստակ ցույց են տալիս միջազգային հանրությանը, որ Հայաստանը հստակ հետընթաց է ապրել: Թվում է, թե ՀՀ կառավարությունը իր առջև նպատակ է դրել ՄԱԿ-ի անդամներին համոզել, որ Հայաստանը 2013 թ.-ից այս կողմ այլևս ինքնիշխանություն չունի: Ընդ որում, Հայաստանը նմանօրինակ իրավիճակներում միշտ ունի չեզոք դիրք գրավելու, այն է՝ ձեռնպահ քվեարկելու իրավունք, ինչպես, օրինակ Ղրղզստանն այս անգամ:
Եվ ընդունելի չեն այն հակափաստարկները, թե իբր Ղրիմը նախադեպ է Արցախի համար, քանի որ աշխարհում որևէ մեկը չի ճանաչում Ղրիմի բռնակցումը, իսկ Ռուսաստանը դրա պատճառով լուրջ խնդիրներ ունի... Մի իրավիճակ, որում չէինք ցանկանա տեսնել Հայաստանն ու Արցախը:

• 17-11-2016 15:43:44   | Армения  |  Аналитика
Правительство Армении, видимо, в рамках Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций (ООН) решило навечно причислить Армению к разряду «низкоклассных» стран, с точки зрения международной демократии и международного уважения, таких как Зимбабве, Судан, Камбоджа, Беларусь и т.д.
На этот раз Армения проголосовала против проекта резолюции о нарушениях прав человека в Крыму, который Украина представила на рассмотрение в Третий комитет ООН. Отметим, что Третий комитет занимается социальной и гуманитарной тематикой. За несколько дней до голосования, 11 ноября, по инициативе украинской стороны президент Армении Серж Саргсян провел телефонный разговор с президентом Украины Петром Порошенко. В ходе беседы стороны обсудили сотрудничество между двумя странами в рамках Организации Объединенных Наций (ООН). По всей вероятности, Порошенко пытался  убедить Саргсяна принять нейтральную позицию.
Внешнеполитическая автономия
Очередное открытое пророссийское голосование Армении в ООН еще раз указывает на то, что Армения полностью утратила свою внешнеполитическую независимость. После голосования 27 марта 2014 года в Генеральной Ассамблее ООН, на котором была принята резолюция, назвавшая референдум о присоединении Крыма к России незаконным, внутри Армении прошла волна недовольства. Тогда гражданское общество единогласно обвиняло правительство Армении в том, что она «пляшет под дудку» России. Прошло два года, в течение которых мы не раз становились свидетелями антиармянской политики Кремля, однако правительство Армении все еще продолжает вести ту же опасную политику - под ту же мелодию дудки.
Оправдание или черный пиар
В некоторых политических кругах пытаются оправдать антиукраинское поведение Армении в стиле «зимбабве – судан - северная корея»  в рамках ООН, обосновывая это тем, что Украина, в свою очередь, имеет четкий проазербайджанский ориентир. Такое оправдание было бы приемлемо, если бы речь шла только о двусторонних отношениях Киев-Ереван. Тем не менее, голосование в ООН по какому-либо вопросу относительно Крыма далеко от того, чтобы быть частью только армяно-украинских двусторонних отношений. На сегодняшний день любой вопрос, касающийся Крыма и российско-украинского противостояния,  является очень чувствительным и спорным  на международной политической арене. Следовательно, худшего PR-а для Армении, как антиукраинкое голосование в рамках ООН, просто не может быть. В то время как правительства всех стран-членов ЕС и многочисленные союзники Армении имеют четкую проукраинскую позицию, открытая  антиукраинская и  пророссийская позиция Армении настраивает международное сообщество против нее.
Подобные шаги четко показывают международному сообществу, что Армения пережила регрессию. Кажется, что правительство Армении поставило перед собой цель убедить членов ООН в том, что с 2013 не имеет самостоятельной власти. Притом, что Армения в подобных ситуациях всегда имеет право занять нейтральную позицию, то есть, воздержаться от голосования, как, например, на этот раз поступил Кыргызстан.
И не приемлемы те аргументы, что Крым является прецедентом для Арцаха, так как никто в мире не признает аннексию Крыма, а у Россия по этой причине серьезные проблемы... Ситуация, в которой мы бы не хотели увидеть Армению и Арцах.