Լեզուների տարածումը աշխարհում. ռուսերենը մեռնում է
Թեև Հայաստանում, առայժմ, այդպիսի հեռանկարն անիրատեսական է, սակայն «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հարկ է համարում որոշ տեղեկություններ հրապարակել աշխարհում տարբեր լեզուների տարածման մասին:
Այսպիսով, աշխարհում ամենաշատ մարդկանց համար մայրենի լեզուն չինարենն է, երկրորդ տեղում անգլերենն է, իսկ ռուսերենը զբաղեցնում է 6-րդ հորիզոնականը:
Մայրենի լեզուն ըստ բնակչության
Չինարեն
1,2 մլրդ
Անգլերեն
500 մլն
Իսպաներեն
425 մլն
Արաբերեն
300 մլն
Պորտուգալերեն
230 մլն
Այնինչ, մայրենիից բացի, որպես 2-րդ օտար լեզու, աշխարհում ամենաշատը խոսում են անգլերեն, իսկ չինարենն այստեղ 2-րդ հորիզոնականում է:
2-րդ (օտար) լեզու ըստ բնակչության
1 մլրդ
Ֆրանսերեն
195 մլն
125 մլն
120 մլն
Գումարային առումով, այս կամ այն կերպ (որպես մայրենի կամ օտար), թե անգլերենին և թե չինարենին տիրապետում է մոտ 1,5-ական միլիարդ մարդ: Երրորդը իսպաներենն է՝ մոտ 550 միլիոն մարդ: Ապա գալիս են արաբերենը (420 միլիոն), ֆրանսերենը (270 միլիոն), պորտուգալերենը (260 միլիոն): Ռուսերենին, այս կամ այն կերպ, տիրապետում է 220 միլիոն մարդ:
Ընդ որում, քանի որ բազմաթիվ հետխորհրդային երկրներում ռուսերենին տիրապետում են տարեց մարդիկ, իսկ երիտասարդները այլ լեզուներ են սովորում, կանխատեսվում է, որ 2025 թվականին ռուսերենը որպես մայրենի կամ երկրորդ լեզու իմացողների թիվն աշխարհում կլինի 200 միլիոնից քիչ: Այնինչ, տարածված մյուս լեզուների իմացողների թիվը միմիայն աճում է:
Ռուսերենի, որպես մայրենի լեզվի, դիրքերը ամենաթույլն են ըստ երկրների ցանկում: Այստեղ ռուսերենը զիջում է անգլերենին, ֆրանսերենին, իսպաներենին, արաբերենին, պորտուգալերենին, գերմաներենին, հոլանդերենին և անգամ սերբերենին:
Մայրենի լեզու ըստ երկրների
56 երկիր
29 երկիր
24 երկիր
20 երկիր
8 երկիր
Միակ չափանիշը, ըստ որի ռուսերենը հայտնվում է թոփ-հնգյակում, դա 2-րդ օտար լեզուն է ըստ երկրների: Դրանք, հիմնականում, հետխորհրդային երկրներն են, ուր մարդիկ ռուսերենին տիրապետում են անգլերենից լավ: Սակայն անգամ այդ երկրների մի մասում (մերձբալթյան երկրներում, Ադրբեջանում ու Վրաստանում) շուտով անգլերեն իմացողնրի թիվը կգերազանցի ռուսերեն իմացողներին:

Распространеность языков в мире. Русский язык вымирает
На днях посол по особым поручениям МИД РФ Элеонора Митрофанова заявила, что русскому языку в бывших странах СССР должны придать статус второго государственного.
Хотя в Армении, пока что, такой преспективы не намечается, однако «Союз информированных граждан» счел должным опубликовать некоторые данные о распространености в мире различных языков.
Таким образом, в мире для большинства людей родным языком является китайский, на втором месте английский, а русский занимает 6 место.
Родной язык по численности населения
Китайский
1.2 млдр
Английский
500 млн
Испанский
425 млн
Арабский
300 млн
Португальский
230 млн
Тогда как, кроме родного, в качестве второго языка, в мире больше всего говорят на английском, а китайский здесь на 2 месте.
Второй язык по численности населения
1 млрд
Французский
195 млн
125 млн
120 млн
В совокупности, тем или иным образом, как английским, так и китайским языками свободно владеет около 1,5 млрд человек. На третьем месте испанский – около 550 млн людей. Следом идут арабский язык (420 млн), французский (270 млн), португальский (260 млн). Русским языком, тем или иным образом, владеет 220 млн людей.
Причем, так как во многих постсоветских странах носителями русского языка являются пожилые люди, а молодежь учит другие языки, прогнозируется, что в 2025 году в мире число владеющих русским как родным или как третьим языком составит не менее 200 млн. Тогда как число носителей других языков только растет.
Согласно списку стран, позиция русского языка как родного самая слабая. Здесь русский уступает английскому, французскому, испанскому, арабскому, португальскому, немецкому, голладнскому и даже сербскому.
Родной язык по странам
56 стран
Французкий
29 стран
24 страны
20 стран
8 стран
Единственный критерий, по которому русский язык оказался в топ-5, это второй иностранный язык по странам. Это, в основном, постсоветские страны, где люди владеют русским лучше, чем английским. Однако, даже в части из этих стран (в странах Балтии, в Азербайджане и Грузии), в скором времени, число владеющих английским превысит число владеющих русским.