Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության հզորացումը երկրի ժողովրդավարական ապագայի ապահովման պայման.Ստեփան Գրիգորյան
• 12-12-2016 14:44:46   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Քաղաքագետ, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար
Հայաստանում վերջին երեք-չորս տարիներին տեղի ունեցած իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ երկրում կա ժողովրդավարական լուրջ ներուժ:
Մեծ թվով բողոքի ակցիաները, ինչպիսիք են՝ «Վճարում ենք 100 դրամ»-ը և «Էլեկտրիկ Երևան»-ը, որոնք ուղղված էին հանրային տրանսպորտի գների և էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման, Սահմանադրական բարեփոխումների դեմ՝ ի պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության և Երևանում ոստիկանության պահակա-պարեկային գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» զինված խմբի, «Նաիրիտ» քիմիական գործարանի աշխատակիցների բողոքի ակցիաները և այլք, ցույց են տալիս, որ Հայաստանում կա հասարակության մի ակտիվ մաս, ով հասկանում է լուրջ բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ իրական պայքարի, տնտեսության առանձին հատվածների ապամենաշնորհեցման, ինչպես նաև օլիգարխիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը երկրում:
Այսօր Հայաստանի քաղաքացիներն արդեն հասկանում են, թե ինչ է նշանակում մենաշնորհների առկայությունը, որոնք, արհեստականորեն պահպանելով գազի, բենզինի, նավթի և որոշ պարենային ապրանքների տեսակների (շաքարավազ, ալյուր և այլն) բարձր գները, բառացիորեն ոչնչացնում են երկիրը՝ այն դարձնելով անմրցունակ ոչ միայն Եվրոպայում, այլև հարևան երկրների՝ Վրաստանի, Իրանի և Թուրքիայի համեմատությամբ: Այստեղ կարելի է բերել ասվածն ապացուցող բազմաթիվ օրինակներ: Այսպես, արհեստական խոչընդոտների և մենաշնորհների պատճառով ավիատոմսերի գները Հայաստանում չափազանց թանկ են, ուստի շատ տուրօպերատորներ զբոսաշրջիկներ են բերում Վրաստանի օդանավակայաններով, որտեղ ավիատոմսերի գները մի քանի անգամ ավելի ցածր են: Ցավալի է տեսնել, թե ինչպես է հայաստանյան բիզնեսը հումքի արհեստականորեն բարձր գների պատճառով ստիպված «տեղափոխվում» հարևան երկրներ: Մարդկանց մոտ տարակուսանք է առաջացնում այն փաստը, որ Հայաստանում գազը սպառողներին է հասնում երկու անգամ ավելի բարձր գնով, քան «Գազպրոմի» կողմից Ուկրաինային և Վրաստանին վաճառվող գազի գներն են: Նույն մենաշնորհն է նաև շաքարինը (այս մենաշնորհը վերահսկվում է կառավարությանը մոտ օլիգարխներից մեկի կողմից, ով նաև համատեղությամբ Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամ է), ինչը հանգեցնում է ոչ միայն արտաքին շուկաներում տնտեսության այն ճյուղերի անմրցունակությանը, որտեղ օգտագործվում է այդ հումքը, այլ նաև Հայաստանի ներսում սոցիալական իրավիճակի լուրջ վատթարացմանը:
Այսօր շատերը հասկանում են, որ ընտրությունների ժամանակ իրենց քվեն վաճառելով օլիգարխներին կամ կոռումպացված պաշտոնյաներին, հետո ավելի թանկ են հատուցում, քանի որ ընտրվելով տեղական իշխանություններում կամ Ազգային ժողովում՝ նրանք անցկացնում են օրենքներ և որոշումներ, որոնք չեն բխում են ոչ թե հասարակության, այլ իրենց անձնական շահերից: Հիշում եմ՝ տասը տարի առաջ հայ օլիգարխներից մեկը (նույնպես համատեղությամբ Ազգային ժողովի պատգամավոր, ով օտարերկրյա ծխախոտների գլխավոր ներկրողն է Հայաստան) խորհրդարանում մի որոշում անցկացրեց, ըստ որի՝ Հայաստան ներմուծվող ծխախոտի ակցիզային հարկը հանվում է: Այս նորամուծությունը հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանի տեղական գործարաններում արտադրված ծխախոտն արհեստականորեն ավելի թանկ դարձավ, քան արտասահմանյանը: Իսկ դա քիչ ավելի ուշ հանգեցրեց ծխախոտի տեղական արտադրության մեծ մասի փլուզմանը և հազարավոր աշխատատեղերի կորստին:
Այն փաստը, որ Հայաստանի քաղաքացիները գիտեն և հասկանում են այս ամենը, լուրջ աշխատանքի արդյունք է, որը վերջին տարիներին կատարվել է ինչպես հասարակական կազմակերպությունների, փորձագետների, քաղաքագետների, այնպես էլ դեպի ժողովրդավարական արժեքներն ու սկզբունքները կողմնորոշված որոշ քաղաքական կուսակցությունների և նրանց առաջնորդների կողմից:
Հասարակական կազմակերպություններ, փորձագետներ, քաղաքագետներ և երիտասարդության ոչ ֆորմալ խմբեր
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում գրանցված են մոտ 5.000 հասարակական կազմակերպություններ և հիմնադրամներ, սակայն դրանց փոքր մասն է (մոտ 3-5%) անկախ, ովքեր ունեն իրենց տեսակետներն այս կամ այն հարցի շուրջ և այլընտրանք են առաջարկում ամենատարբեր հարցերի շուրջ: Դա վերաբերում է ինչպես տարածաշրջանային, տնտեսական, բնապահպանական և էներգետիկ, այնպես էլ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, օրենսդրության բարելավման և մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող կազմակերպություններին: Այնպես որ, այդ հասարակական կազմակերպությունների 3-5%-ն անկախ փորձագետների և քաղաքագետների, ինչպես նաև երիտասարդների ոչ ֆորմալ խմբերի հետ միասին վերջին երեք-չորս տարիների ընթացքում կարողացան լրջորեն փոխել Հայաստանում իրադարձությունների զարգացման հարացույցը: Վստահ եմ, որ Հայաստանի քաղաքական ընտրանու մոտակա նպատակը պետք է լինի այդ հասարակական կազմակերպությունների առաջնորդներին, փորձագետներին, քաղաքագետներին և երիտասարդության ոչ պաշտոնական խմբերի առաջնորդներին իշխանական կառույցներում և խորհրդարանական ինստիտուտներում ներգրավելը: Այսինքն նրանք որոշում կայացնողների վրա ազդող սուբյեկտներից պետք է դառնան որոշում կայացնողներ:
Իսկապես, ժամանակը ցույց տվեց Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերներին և սպառնալիքներին հայաստանյան ներկայիս իշխանության և իշխող քաղաքական ընտրանու՝ համարժեք արձագանքելու անկարողությունը: Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները համարժեք չեն արձագանքում այն ահռելի թվով փոքր և խոշոր խնդիրներին, որոնք ծառանում են երկրի առջև: Բողոքի ցույցերը, որոնք Հայաստանում տեղի են ունենում գրեթե անդադար, մատնանշում են այդ խնդիրներն անհապաղ լուծելու անհրաժեշտությունը: Սակայն մենք դեռ տեսնում ենք իշխանությունների կողմից նմանարկող գործողություններ:
Հիշում եմ, երբ Հայաստանի իշխանությունները խորհրդարանական կառավարմանն անցնելու միջոցով դիմեցին Հայաստանի սահմանադրական կարգի փոփոխմանը (համապատասխան հանրաքվեն տեղի է ունեցել 2015թ. դեկտեմբերին), բերեցին մեծ թվով փաստարկներ` հօգուտ այդ բարեփոխումների: Այսպես, նրանք ասում էին, որ խորհրդարանական կառավարման դեպքում կբարձրանա կուսակցությունների դերը, և հենց նրանք ընտրություններից հետո գործադիր իշխանություն կձևավորեն, և որ բազմակուսակցականությունը կապահովի ժողովրդի հետ կապը և այլն:
Այժմ տեսնենք, թե գործնականում ինչպես են այդ խոստումներն իրականացվել 2016թ. հոկտեմբերի 2-ին Գյումրիում և Վանաձորում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ: Հայաստանի այդ քաղաքներում հոկտեմբերի 2-ին ընտրվում էին ավագանիներ, որոնք էլ ընտրություններից հետո ավագանու կազմում մեծամասնության արդյունքներով պետք է որոշեին, թե ովքեր են լինելու այդ քաղաքների քաղաքապետերը:
Այսպես, Վանաձորում ընտրություններից հետո երեք ընդդիմադիր ուժերի, որոնք միասին ստացել էին ընտրողների ձայների մոտ 50 տոկոսը, հաջողվեց դաշինք ձևավորել («Լուսավոր Հայաստանը», «Բարգավաճ Հայաստանը» և «Հայկական Վերածնունդը», որոնք կարողացան ընտրություններից հետո համագործակցության հուշագիր ստորագրել), ինչը, ըստ սահմանադրական բարեփոխումների, նրանց ինքնաբերաբար իրավունք էր տալիս թեկնածություն առաջադրել Վանաձորի քաղաքապետի համար: Սակայն իշխանությունը փակ քվեարկության ժամանակ կարողացավ մանիպուլյացիայի միջոցով անցկացնել Հանրապետական կուսակցության թեկնածուին, ով ընտրություններին հավաքել էր ընտրողների ձայների ընդամենը 37%-ը, այսինքն իրենց քաղաքապետին պարտադրեցին քաղաքացիների մեծամասնությանը՝ խախտելով սահմանադրական բարեփոխումների և ընտրական օրենքի տրամաբանությունը:
Նմանատիպ իրավիճակ եղավ Գյումրիում, և այստեղ իշխող Հանրապետականկուսակցությանը չհաջողվեց ձեռք բերել ընտրողների ձայների մեծամասնությունը, բայց նրան «օգնեցին» Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովում՝ նվիրելով երկու բոնուսային մանդատ (դա ընտրական օրենքի վիճահարույց մեկնաբանության հաշվին էր): Այսինքն, Վանաձորում և Գյումրիում ընտրությունները ցույց տվեցին, թե Հայաստանի իշխանությունները որքան պատրաստ չեն հարգելու հայ քաղաքացիների ընտրությունը, և, հետևաբար, ունակ չեն համարժեք արձագանքելու ժամանակի մարտահրավերներին:
Ավելի վաղ՝ 2016թ. ապրիլի 17-ին, Հրազդանում տեղի ունեցան քաղաքապետի ընտրություններ (այդ ընտրությունները տեղի ունեցան հին ընտրակարգով, երբ Հայաստանի քաղաքացիներն ուղղակիորեն էին ընտրում երկրի քաղաքապետերին): Տարօրինակ կերպով Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալների համաձայն՝ ընտրություններին չորրորդ անգամ հաղթանակ տարավ գործող քաղաքապետ, իշխող Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչը: Մինչդեռ այդ կուսակցության նկատմամբ քաղաքացիները շատ լուրջ պահանջներ ունեն: Սա այն դեպքում, որ նրա հիմնական մրցակից, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ներկայացնող ընդդիմադիր Սասուն Միքայելյանը ստացավ հսկայական թվով ձայներ, բայց, միևնույնն է, զբաղեցրեց երկրորդ տեղը: Այսինքն, ապրիլին Հրազդանում տեղի ունեցած ընտրությունները ցույց տվեցին, թե Հայաստանի իշխանությունները որքան պատրաստ չեն կամավոր զիջելու իշխանությունը նույնիսկ մի փոքրիկ քաղաքում: Մինչդեռ ժամանակը թելադրում է իշխանության թարմացման և լուրջ բարեփոխումների իրականացման անհրաժեշտություն, այլ ոչ ակտիվ գործողությունների նմանակերպում:
Դրա հետ միասին, տեղական այդ ընտրությունների գործընթացում մենք տեսանք դրական միտումներ, երբ քաղաքների տեղական խորհուրդների կազմերում ընտրվեցին կամ էլ նախընտրական արշավին ակտիվորեն մասնակցեցին ժողովրդավարական բնույթի քաղաքական ծրագրերով հանդես եկող շատ նոր քաղաքական կուսակցություններ («Լուսավոր Հայաստան», «Գալա», «Քաղաքացիական պայմանագիր» և ուրիշներ): Բացի այդ 1990թ.՝ խորհրդարանական ընտրություններից հետո (այն ժամանակ ընտրություններին հայ կոմունիստների նկատմամբ հաղթանակ տարան ընդդիմության, այն ժամանակ՝ Հայոց համազգային շարժման ներկայացուցիչները) Վանաձորի և Գյումրիի ընտրությունները դարձան առաջինը, երբ ընդդիմադիր կուսակցությունները միասին հավաքեցին ավելի շատ ձայներ, քան իշխող Հանրապետական կուսակցությունը, իսկ Վանաձորում՝ հենց քաղաքի ավագանիում, ընդդիմությունն ունի կայուն մեծամասնություն:
Հայաստանի իշխանությունների՝ երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին համարժեք արձագանքելու անընդունակությունը հատկապես վառ դրսևորվեց 2016թ. ապրիլին, երբ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Նրանք այնքան կաթվածահար էին, որ մարդկանց անվտանգության պաշտպանությունն իրենց վրա վերցրեցին հայոց բանակի ցածր օղակները և կամավորները, իսկ աշխարհում ղարաբաղցիներին քաղաքական աջակցություն ցուցաբերեցին անկախ փորձագետները, հասարակական գործիչները և քաղաքական ընդդիմության առաջնորդները: Կասկածում եմ, որ այդպիսի իշխանություններն ի վիճակի են ինտենսիվ և պատասխանատու բանակցություններ վարել Ադրբեջանի հետ, ինչպես նաև նոր գաղափարներ հղացնել ղարաբաղյան խնդրի լուծման համար (նշեմ, որ առանձնահատուկ կառուցողականությամբ չի առանձնանում նաև Ադրբեջանի ղեկավարությունը):
Կարծում ենք, որ Երևանում 2016թ. հուլիսի 17-ին զինված խմբով ոստիկանության պահակա-պարեկային գնդի գրավումը (ի դեպ, նրանք պահանջում էին ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին և նախագահի հրաժարականը) Հայաստանի իշխանությունների՝ վերջին տարիների ընթացքում ոչ համարժեք և ոչ ճկուն գործողությունների տրամաբանական պատասխանն էր: Փաստացի մարդիկ հասկացան, որ Հայաստանում ընտրական ընթացակարգերի միջոցով իշխանափոխությունն անհնար է, որ իշխանությունները չեն ուզում իրապես պայքարել կոռուպցիայի ու մենաշնորհների դեմ, ի զորու չեն շտկել քաղաքացիների ծանր սոցիալական վիճակը և այլն: Հենց այդպիսի իրավիճակներում էլ հասարակության առանձին անհատների մոտ  քաղաքական խնդիրներն ուժային միջոցներով լուծելու գաղափար է ծնվում: Պատահական չէ, որ ոստիկանության շենքը գրաված «Սասնա ծռեր» զինված խումբը լուրջ աջակցություն ուներ Հայաստանի բնակչության շրջանում, մինչդեռ ժողովրդավարական հասարակության մեջ նման գործողությունները կդիտվեին որպես անթույլատրելի, ահաբեկչությանը մոտ մի բան: Բայց դասական ժողովրդավարությունից դեռևս հեռու մեր երկրում այս արարքը գնահատվեց որպես բռնապետության դեմ հայրենասերների ապստամբություն:
2016թ. սեպտեմբերին Հայաստանի իշխանությունները, ի վերջո հասկանալով, որ ինչ-որ բան պետք է անել, գնացին կառավարության փոփոխության: Ժամանակը ցույց կտա, թե նոր կառավարությունը կարդարացնի ժողովրդի հույսերի գոնե ինչ-որ մասը, սակայն այն փաստը, որ այն ձևավորվել է առանց լայն քաղաքական և սոցիալական բազային հիմքի (այսինքն նշանակումները կատարվել են նույնիսկ առանց իշխող կուսակցության ղեկավարության հետ խորհրդակցության), արդեն խոսում է հաջողության հասնելու փոքր հնարավորությունների մասին: Ի՞նչ էին սպասում երկրի քաղաքացիները. ակնհայտ է, որ նրանք ցանկանում էին նոր ընտրություններ, որտեղ կընտրվեին նոր քաղաքական ուժեր և անհատներ, իսկ նոր կառավարությունն ընտրությունների արդյունքներով կհենվի երկրի քաղաքական ուժերի, հասարակական առաջնորդների և առաջատար փորձագետների լայն կոալիցիայի վրա: Միայն այս դեպքում կարելի էր հուսալ Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ քաղաքացիների վստահության վերադարձը, և այդ ժամանակ ժողովուրդը պատրաստակամությամբ կներգրավվեր երկրի բարեփոխման գործընթացում: Սակայն ոչ մի նման բան մենք չենք տեսնում:
Այժմ սպասման ժամանակահատված է: Հոկտեմբերի կեսերին Հայաստանի նոր կառավարությունը ներկայացրեց մեծ խոստումներով իր նոր ծրագիրը, սակայն Հայաստանում մարդիկ խոստումներ չեն ակնկալում, այլ գործողություններ, քանի որ իրավիճակը միանգամայն պարզ է այն առումով, թե ինչ պետք է արվի:
Որո՞նք են Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության (ՀԿ-ներ, փորձագետներ, քաղաքագետներ և երիտասարդների ոչ ֆորմալ խմբեր) հիմնական խնդիրները ներկա պայմաններում.
Մշտական ճնշում գործադրել իշխանությունների վրա (soft power)՝ նրան կոռուպցիայի և մենաշնորհների դեմ իրական պայքարի դրդելու նպատակով:
Միջնորդ լինել կառավարության և քաղաքացիների միջև, քանի որ գործող իշխանությունն իր տևական անփոփոխելիության հետևանքով կորցրել է Հայաստանի բնակչության հետ կապը:
Նոր գաղափարների նախաձեռնումը, խնդիրների վերհանումը և ամենատարբեր ոլորտներում ուսումնասիրությունների նախապատրաստումը՝ իշխանության պետական ինստիտուտներին դրանք ներկայացնելու համար:
Հայաստանի ինքնիշխանության պաշտպանությունը, քանի որ, ցավոք, վերջին տարիներին իշխանությունները մեծ թվով էներգետիկ, կապի, անվտանգության համակարգերի և երկաթուղային օբյեկտներ են փոխանցել Ռուսաստանին: Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելուց հետո մենք նաև կորցրել ենք այլ երկրների հետ ազատ առևտրի մեր ինքնիշխան իրավունքը:
ԵՄ-ի հետ համագործակցության առաջմղումը, քանի որ Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացումն առանց նրա հետ համագործակցության խստորեն բարդացված կլինի: Ինչպես հայտնի է, «Արևելյան գործընկերության» ծրագրում Հայաստանի հետ Եվրամիության համագործակցության շրջանակներում Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներգրավումն այս համագործակցության կարևոր պայման էր: Հայաստանի կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Ասոցացման պայմանագրի», նախապատրաստման ընթացքում՝ 2009-2013թթ., շատ հասարակական կազմակերպություններ և փորձագետներ այդ գործընթացում ներգրավվեցին որպես դիտորդներ կամ էլ փորձագետներ: Ամբողջ գործընթացը թափանցիկ էր ողջ հայ հասարակության համար, իսկ քաղաքացիական հասարակության կարծիքը հաշվի էր առնվում ամենաբարձր մակարդակով: Իսկ ահա մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանն այլևս չի նախատեսում համագործակցություն քաղաքացիական հասարակության անկախ ինստիտուտների հետ: Նաև Միության շատ անդամների մոտ չկա նման ավանդույթ:
Համագործակցություն երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման համար պայքարող քաղաքական կուսակցությունների հետ և ժողովրդավարական արժեքների ու սկզբունքների մասին տեղեկատվության տարածում:
Իհարկե, զարգացած ժողովրդավարությամբ երկրներում նշված խնդիրներից որոշները կամ կլինեին ոչ արդիական կամ էլ ուղղակի ոչ անհրաժեշտ: Բացի այդ ճիշտ կլիներ երկրում կուսակցությունների և հասարակական կազմակերպությունների գործառույթների տարանջատումը, սակայն դեռևս կոմունիստական համակարգից ժողովրդավարության անցման գործընթացում (և ավտորիտար կոռուպցիոն կառավարման մեջ խրված) գտնվող Հայաստանին պետք են ոչ ստանդարտ լուծումներ: Այսինքն անհրաժեշտ է նպատակամղվածությամբ ամրապնդել քաղաքացիական հասարակության դերը՝ շեշտը դնելով ժողովրդավարական քաղաքական ուժերի հետ համագործակցության վրա: Հենց անկախ հասարակական կազմակերպությունները, փորձագետները և քաղաքագետները վստահություն ունեն հասարակության մեջ և համագործակցելով կուսակցությունների հետ՝ կարող են քաղաքական միջավայրում առողջացնել մթնոլորտը:
Իրականում Հայաստանում քաղաքական կուսակցությունները, այդ թվում՝ ընդդիմադիրների մի մասը, վարկաբեկված  են սկզբունքային կարևոր հարցերում դիրքորոշումների հաճախակի փոփոխության և գործադիր իշխանության հետ փոխզիջումների գնալու հետևանքով: Ինչ արժե այն, որ Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելու համար 2014թ. դեկտեմբերին Հայաստանի Ազգային ժողովում կողմ են քվեարկել գրեթե բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունները (բացառություն է եղել միայն հինգ անդամից բաղկացած «Ժառանգության» փոքրիկ խմբակցությունը): Ուստի անհրաժեշտ է ինչպես նոր քաղաքական ուժերի ստեղծումը, այնպես էլ կուսակցությունների համագործակությունը ՀԿ-ների, փորձագետների և քաղաքագետների հետ: Այդ գործընթացն արդեն սկսվել է, քանի որ «Լուսավոր Հայաստան», «ԳԱԼԱ» և «Քաղաքացիական Պայմանագիր» կուսակցությունների հաջողությունը ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է ժողովրդավարական հիմքով նոր կուսակցությունների ստեղծումը և նրանց համագործակցությունը տարբեր հասարակական կազմակերպությունների ու փորձագետների հետ: Ի դեպ, «Լուսավոր Հայաստան» և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցական առաջնորդները՝ Էդմոն Մարուքյանը և Նիկոլ Փաշինյանը, Հայաստանի Ազգային ժողովում դեմ են քվեարկել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությանը:
Կարծում եմ՝ Հայաստանի քաղաքական ընտրանին կարող է կիրառել հարևան Վրաստանի օրինակը, երբ 2004թ.՝ «Վարդերի հեղափոխությունից» հետո, երկրի նոր կառավարությունն ու նոր նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին սկսեցին հասարակական կազմակերպությունների և փորձագիտական համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչների ներգրավել պետական կառույցներում կամ էլ իշխանության խորհրդարանական ինստիտուտների աշխատանքներում: Վրաստանում այս նախաձեռնությունը շարունակեցին 2012թ. իշխանության եկած Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորած «Վրացական երազանքի» առաջնորդները: 2016թ. հոկտեմբերի 8-ին Վրաստանում կայացած վերջին խորհրդարանական ընտրություններում ինչպես «Վրացական երազանքը», այնպես էլ հիմնական ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող Միխայիլ Սահակաշվիլիի «Միացյալ ազգային շարժումն» իրենց կուսակցական ցուցակներում ընդգրկել էին մեծ թվով փորձագետների և հասարակական գործիչների (օրինակ, նրանք կազմել են «Միացյալ ազգային շարժման» ցուցակի ավելի քան 50% -ը):
Վրացական քաղաքական ընտրանու այս նախաձեռնությունը կարևոր դեր է խաղացել այն առումով, որ այսօր Վրաստանում կոռուպցիայի մակարդակը բավականին ցածր է, իսկ տնտեսության մեջ ակնհայտ է մրցակցություն և մենաշնորհների բացակայություն: Այսօր Վրաստանում տարեկան հանգստանալու է գնում ավելի քան 6 միլիոն զբոսաշրջիկ, ինչը 5-6 անգամ ավելին է Հայաստանից: Այդ ցուցանիշն ինքնին շատ բան է ասում, այդ թվում և այն մասին, թե ինչ հսկայական գործ է այնտեղ արվել զբոսաշրջիկների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու, այդ թվում` ավիատոմսերի և հյուրանոցներում ու հյուրատներում մնալու ցածր գներ ապահովելու ուղղությամբ: Դա անհնար կլիներ ձեռք բերել երկրում առանց կոռուպցիայի և մենաշնորհների դեմ լուրջ պայքարի և առավել ևս՝ առանց քաղաքացիական հասարակության աջակցության: Փաստացիորեն, Վրաստանում հասկացան երկրի քաղաքացիական հասարակության մի մասի՝ որոշում կայացնողների վրա ազդեցություն գործող սուբյեկտից հենց որոշում կայացնող անձանց վերածելու անհրաժեշտությունը:

Усиление гражданского общества Армении, как условие для обеспечения демократического будущего страны.Степан Григорян
• 12-12-2016 14:44:46   | Армения  |  Аналитика
События, произошедшие в Армении в последние три-четыре года показывают, что в стране есть серьезный демократический потенциал. Большое число протестных акций, например движения «Платим 100 драм» и «Электрик Ереван», которые были против поднятия цен на общественный транспорт и тарифов на электроэнергию, Движения против Конституционной реформы, по защите безопасности Нагорного Карабаха, в поддержку вооруженной группы «Сасна Црер», захватившей полк патрульно-постовой службы полиции в Ереване, протестные акции работников химического комбината «Наирит» и многие другие, показывают, что в Армении есть активная часть общества, понимающая необходимость серьезных реформ в стране, необходимость настоящей борьбы против коррупции, демонополизации отдельных секторов экономики, а так же борьбы с олигархией.
Уже сегодня граждане Армении понимают, что означает наличие монополий, которые искусственно поддерживая высокие цены на газ, бензин, нефтепродукты и отдельные виды товаров питания (сахар, муку и др.), буквально уничтожают страну, делая ее неконкурентоспособной не только с Европой, но и с соседними странами как Грузия, Иран и Турция. Здесь можно привести много примеров подтверждающих мои слова: так, из-за искусственных барьеров и монополий авиабилеты в Армении исключительно дороги, поэтому многие туроператоры привозят туристов в страну через аэропорты Грузии, где цены на авиабилеты в разы более низкие. Больно смотреть, как армянский бизнес, из-за искусственно высоких цен на сырье, вынужден «переезжать» в соседние страны. Негодование людей вызывает факт, что в Армении газ доходит до потребителей за цену в два раза выше, нежели цена на газ продаваемая «Газпромом» Украине и Грузии. Та же монополия на сахар (эту монополию контролирует один из олигархов приближенных к власти, по совместительству депутат Национального Собрания Армении), приводит не только к неконкурентоспособности на внешних рынках тех отраслей экономики, в которых используется это сырье, но и к серьезному ухудшению социальной ситуации внутри Армении.
Уже сегодня многие понимают, что продавая свой голос на выборах олигархам либо коррумпированным чиновникам, они потом расплачиваются гораздо дороже. Т.к. избираясь в местные органы власти, либо Национальное Собрание Армении олигархи и коррумпированные чиновники проводят законы и решения, которые исходят не из общественных, а из их личных интересов. Помню, как десять лет назад один из армянских олигархов (также по совместительству депутат Национального Собрания, который является главным импортером иностранных сигарет в Армению), провел в парламенте решение, по которому с ввозимых в Армению иностранных сигарет сняли акцизы. Это новшество привело к тому, что производимые в Армении сигареты местными фабриками оказались искусственно более дорогими, чем иностранные. А это уже, несколько позже, привело к развалу значительной части местной промышленности сигарет и потере тысяч рабочих мест.
Тот факт, что все это граждане Армении знают и прекрасно понимают, является результатом серьезной работы, проделанной за последние годы, как общественными организациями, экспертами, политологами, так и отдельными политическими партиями и их лидерами, ориентированными на демократические ценности и принципы.
Общественные организации, эксперты, политологи и неформальные группы молодежи
Как известно, в Армении зарегистрировано около 5 000 общественных организаций и фондов, однако малая часть из них (около 3-5%) является независимой, имеющей свою точку зрения на те, или иные вопросы и которые предлагают альтернативу по самым разным вопросам. Это относится как к организациям занимающимся региональными, экономическими, экологическими и энергетическими проблемами, так и борьбой с коррупцией, улучшением законодательства и защитой прав человека. Так вот, именно эти 3-5% общественных организаций, вместе с независимыми экспертами и политологами, а также неформальные группы молодежи смогли серьезно изменить парадигму развития событий в Армении в последние три-четыре года! Уверен, что ближайшей целью политической элиты Армении должно стать вовлечение лидеров этих общественных организаций, экспертов, политологов и лидеров неформальных групп молодежи во властные структуры и парламентские институты. Т.е., они из субьектов оказывающих влияние на принимающих решения сами должны стать принимающими решения.
Действительно, время показало неспособность сегодняшней армянской власти и правящей политической элиты адекватно реагировать на вызовы и угрозы, встающие перед Арменией. К сожалению, власти Армении не реагируют адекватно на то огромное число малых и больших проблем, которые встают перед страной. Акции протеста, которые идут в Армении практически непрерывно, указывают на необходимость неотлагательного решения этих проблем. Однако мы пока видим лишь имитационные действия властей.
Помню, когда власти Армении пошли на изменение конституционного строя в Армении с переходом на парламентскую форму правления (соответствующий референдум был проведен в декабре 2015 года), то они приводили огромное число аргументов в пользу такой реформы. Так, они говорили, что в парламентской форме правления возрастет роль партий и именно они будут после победы на выборах формировать исполнительную власть, что многопартийность обеспечит связь с народом и т.д. и т.п.
А теперь посмотрим, как на практике были реализованы эти обещания во время местных выборов состоявшихся 2 октября 2016 года в Ванадзоре и Гюмри. В этих городах Армении 2 октября выбирались местные Советы, которые и должны были после выборов определить, по результатам большинства в Советах, кто же будут мерами этих городов.
Так, в Ванадзоре, после выборов, трем оппозиционным силам, набравшим вместе около 50% голосов избирателей удалось сформировать блок («Светлая Армения», «Процветающая Армения» и «Армянское возрождение» смогли после выборов подписать меморандум о сотрудничестве), что согласно конституционным реформам автоматически давало им право предлагать кандидатуру мэра Ванадзора. Однако, власти через манипуляции на закрытом голосовании мэра смогли провести кандидата от Республиканской партии, которая на выборах набрала всего лишь 37% голосов избирателей, т.е. навязали своего мэра большинству граждан, в нарушение логики конституционных реформ и закона о выборах.
Похожая ситуация была в Гюмри, и здесь правящая Республиканская партия не смогла набрать большинство голосов избирателей, однако им «помогли» в окружной  избирательной комиссии подарив два бонусных мандата (это было за счет спорной интерпретации Закона о выборах). Т.е. выборы в Ванадзоре и Гюмри показали, насколько власти Армении не готовы уважать выбор граждан Армении, а значит и не способны адекватно реагировать на вызовы времени.
Еще ранее, в Раздане, 17 апреля 2016 года состоялись выборы мэра города (эти выборы проходили по старой выборной системе, когда граждане Армении напрямую выбирали мэров городов страны). Странным образом, согласно данным Центральной избирательной комиссии Армении, на выборах победу в четвертый раз одержал действующий мэр, представитель правящей Республиканской партии. А ведь к этой партии у граждан очень серьезные претензии. В то время, как его основной конкурент, оппозиционер Сасун Микаелян, представляющий партию «Гражданский договор» получил громадное число голосов, но все равно оказался вторым. Т.е. выборы в Раздане, в апреле, показали, насколько власти Армении не готовы добровольно уступить власть, даже в небольшом городе. А ведь время диктует необходимость в обновлении власти и в проведении серьезных реформ, а не имитации активных действий.
Вместе с тем, в процессах этих местных выборов мы увидели и положительные тенденции, когда в местные Советы городов выбрались, либо приняли активное участие в предвыборной кампании многие новые политические партии с политическими программами демократического характера («Светлая Армения», «ГАЛА», «Гражданский договор» и др.). Кроме того, после парламентских выборов 1990 года (тогда, на выборах, победу над армянскими коммунистами одержали представители оппозиционного, в то время, Армянского Общенационального Движения), выборы в Ванадзоре и Гюмри стали первыми, когда оппозиционные партии собрали вместе больше голосов, нежели правящая Республиканская партия, а в Ванадзоре, в самом Совете города, оппозиция имеет устойчивое большинство.
Неспособность властей Армении адекватно реагировать на вызовы и угрозы стоящие перед страной особенно ярко проявилась в апреле 2016 года, когда Азербайджан начал боевые действия против Нагорного Карабаха. Они были настолько парализованы, что защиту безопасности людей взяли на себя низовые звенья армянской Армии и добровольцы, а политическую поддержку в мире карабахцам оказали независимые эксперты, общественные деятели и политические лидеры от оппозиции. Сомневаюсь, что такие власти способны на ведение интенсивных и ответственных переговоров с Азербайджаном, а так же способны на инициирование новых идей для решения карабахской проблемы (отмечу, что особой конструктивностью не отличается и руководство Азербайджана).
Думаем, что захват поста патрульно-постовой службы в Ереване 17 июля 2016 года вооруженной группой людей (кстати, требовавших освобождения всех политзаключенных и отставку президента), был логическим ответом на неадекватные и нерасторопные действия властей Армении в последние годы. Фактически люди поняли, что в Армении смена власти через выборные процедуры невозможна, что власти не хотят реально бороться с коррупцией и монополиями, не в состоянии исправить тяжелейшее социальное положение граждан и т.д. и т.п. Именно в таких ситуациях, у отдельных людей в обществе, рождается идея решения политических проблем силовыми способами. Не случайно, что вооруженная группа «Сасна Црер», захватившая здание полиции имела серьезную поддержку у населения Армении, а ведь в демократическом обществе, такие действия расценивались бы как недопустимые, близкие к тому, что называется терроризмом. Но в нашей стране, еще далекой от классической демократии, этот поступок был расценен как восстание патриотов против тирании.
В сентябре 2016 года власти Армении, в конце концов, осознав, что надо что-то делать пошли на смену правительства. Время покажет, оправдает ли хоть какие-то надежды людей новое правительство, однако уже тот факт, что оно формировалось без опоры на широкую политическую и общественную базу (т.е. назначения делались без консультаций даже с руководством правящей партии), уже говорит о небольших шансах на успех. Чего ждали граждане страны: очевидно, они хотели новых выборов, где будут избраны новые политические силы и лица, а новое Правительство, по результатам выборов, будет опираться на широкую коалицию политических сил, общественных лидеров и ведущих экспертов страны. Только в этом случае можно было-бы надеяться на возвращение доверия граждан к властям Армении и тогда люди с готовностью бы вовлеклись в реформирование страны. Однако ничего такого мы пока не видим.
Сейчас идет период ожидания. В середине октября новое правительство Армении представило новую программу, с большим количеством обещаний: однако люди в Армении ждут не обещаний а действий, т.к. ситуация предельно ясна в смысле того, что надо делать.
Каковы главные задачи гражданского общества Армении (общественных организаций, экспертов, политологов и неформальных групп молодежи) в современных условиях
Оказывать постоянное давление на правительство (soft power) с целью побудить его, на реальную борьбу с коррупцией и монополиями
Быть медиатором между властью и гражданами, т.к. действующая власть из-за ее долгой несменяемости потеряла контакт с населением Армении
Инициирование новых идей, поднятие проблем и подготовка исследований в самых разных областях для их презентации государственным институтам власти
Отстаивание суверенитета Армении, т.к., к сожалению, за последние годы власти передали огромное число обьектов энергетики, связи, систем безопасности и железные дороги России. После вступления в Евразийский Экономический Союз мы также потеряли суверенное право на свободную торговлю с другими странами мира
Продвижение сотрудничества с ЕС, т.к. развитие демократии в Армении без сотрудничества с ЕС будет серьезно осложнено. Как известно, в рамках сотрудничества ЕС с Арменией в программе «Восточного Партнерства» вовлечение в него гражданского сектора Армении было важнейшим условием этого сотрудничества. Во время подготовки «Договора по Ассоциации» между Правительством Армении и Европейской Комиссией, в 2009 - 2013 годах, многие общественные организации и эксперты были вовлечены в процессы в качестве наблюдателей, либо экспертов. Весь процесс был транспарентным для всего армянского общества, а мнение гражданского общества учитывалось на самом высоком уровне. А вот наше членство в Евразийском Экономическом Союзе уже не предполагает сотрудничества с независимыми институтами гражданского общества. Да и у многих членов этого Союза нет такой традиции.
Сотрудничество с политическими партиями, борющимися за укрепление демократии в стране и распространение информации о демократических ценностях и принципах.
Конечно, в странах с развитой демократией некоторые из перечисленных задач были бы либо не актуальны, либо просто не нужны. Кроме того, было-бы правильно разделять функции партий и общественных организаций в стране, однако в Армении находящейся все еще в транзитном процессе от коммунистической системы к демократии (и застрявшей в авторитарном коррупционном правлении) необходимы нестандартные решения. Т.е. необходимо целенаправленно усиливать роль гражданского общества с акцентом сотрудничества с демократическими политическими силами. Именно независимые общественные организации, эксперты и политологи имеют доверие в обществе и, сотрудничая с партиями, могут оздоровить атмосферу в политической среде.
Действительно, в Армении политические партии, в том числе часть оппозиционных, дискредитированы частой сменой позиций по принципиальным вопросам и компромиссами с исполнительной властью. Чего уже стоит то, что за вступление в Евразийский Экономический Союз, в Национальном Собрании Армении в декабре 2014 года проголосовали почти все оппозиционные партии (исключение составила лишь маленькая фракция «Наследие» состоящая из пяти депутатов). Поэтому необходимо инициирование, как новых политических сил, так и сотрудничество партий с общественными организациями, экспертами и политологами. Этот процесс уже начат, так успехи партий «Светлая Армения», «ГАЛА» и «Гражданский договор» показывает насколько полезно создание новых партий на демократической основе и их сотрудничество с разными общественными организациями и экспертами. Кстати, лидеры партий «Светлая Армения» и «Гражданский договор», Эдмон Марукян и Никол Пашинян в Национальном Собрании Армении проголосовали против вступления в Евразийский Экономический Союз.
Думаю, что политическая элита Армении могла бы взять на вооружение пример соседней Грузии, когда после «революции роз» 2004 года, новое правительство и новый президент страны Михаил Саакашвили начали вовлекать сотни представителей общественных организаций и экспертного сообщества в государственные структуры, либо в работу парламентских институтов власти. Эту инициативу продолжили лидеры «Грузинской Мечты», во главе с Бидзиной Иванишвили пришедшие к власти в Грузии в 2012 году. Во время последних парламентских выборов в Грузии 8 октября 2016 года, как «Грузинская Мечта» так и главная оппозиционная сила «Единое национальное движение» Михаила Саакашвили включили в свои партийные списки большое число экспертов и общественных деятелей (например, они составили более 50% от списка «Единого национального движения»).
Эта инициатива грузинской политической элиты сыграла большую роль в том, что сегодня в Грузии уровень коррупции достаточно низок, а в экономике очевидна конкуренция и отсутствие монополий. Сегодня в год, в Грузию на отдых приезжает более 6 миллионов туристов, что в 5-6 раз больше чем в Армению. Сама эта цифра говорит о многом и в том числе о том, какая огромная там проделана работа для создания благоприятных условий для туристов, в том числе низких цен на авиабилеты и проживание в гостиницах и мотелях. Этого невозможно было бы добиться без серьезной борьбы против коррупции и монополий в стране, а тем более без поддержки гражданского общества страны. Фактически, в Грузии поняли необходимость превращения части гражданского общества страны, из субъектов оказывающих влияние на принимающих решения, в лица сами принимающие решения.