2007 թ արդեն պարզ էր, որ Արարատյան արտեզյան ավազանի ստորերկրյա ջրերը կանգնելու են ոչնչացման եզրին- ՀԲՃ
15-12-2016 15:49:27 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
Վերջին երեք տարիների ընթացքում տարբեր մակարդակներում շատ է քննարկվում Արարատյան արտեզյան ավազանի ստորեկրյա ջրերի աղետալի ծավալներով նվազման խնդիրները։ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գրասենյակի (ՄԶԳ/USAID) ֆինանսավորման շնորհիվ անցկացվել են մի շարք հետազոտություններ, որոնք բացահայտել են, որ ձկնարդյունաբերության նպատակով հորված արտեզյան ջրերի չարաշահումն է այս էկոլոգիական աղետի հիմնական պատճառը (տես այստեղ և այստեղ)։ Իսկ ս.թ. դեկտեմբերի 16-ին՝ ժամը 10-ին «Բեսթ Վեսթերն Կոնգրես» հյուրանոցում տեղի կունենա այս խնդրին առնչվող հերթական հետազոտության ներկայացումը, որը ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ ՄԶԳ համատեղ աշխատանքների արդյունքն է։
Բայց պարզվում է, որ դեռ 10 տարի առաջ armenianow.com կայքում լուրջ ահազանգ է հնչեցվել այն մասին, որ Արարատյան արտեզյան ավազանի ստորերկրյա ջրերը կանգնելու են ոչնչացման եզրին։ Սակայն Հայաստանում որոշում կայացնողներն իրենց սովորության համաձայն տարիներ շարունակ անուշադրության են մատնել բնապահպանների և լրագրողների այս ու մնացած բոլոր ահազանգերը՝ ուշքի գալով միայն այն ժամանակ, երբ արդեն դանակը հասել է ոսկորին ու բազմաթիվ բացասական գործընթացներ ուղղակի անդառնալի են։ Երկրորդ խնդիրն էլ այն է, որ առ այսօր այսպիսի լրջագույն խնդիրների առաջացման հետ անմիջական առնչություն ունեցող և ոչ մի պետական պաշտոնյա այդպես էլ պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Իսկ քանի դեռ մեր երկրում էկոլոգիական աղետալի վիճակներ ստեղծելու համար ոչ մեկը համարժեք պատասխանատվություն չի կրում՝ դրանք անընդհատ սպառնալու են մեր բնությանն ու մեզ բոլորիս։
Ինչևիցե, ձեր ուշադրության ենք ուզում ներկայացնել «ԱրմենիաՆաուի» թղթակից Վահան Իշխանյանի դեռ 2007 թվականին հրապարակված «Թանկարժեք ռեսուրս. ջրի համար մրցակցությունը վնաս է հասցնում բերրի դաշտավայրին» վերնագրով հետազոտական հոդվածն ամբողջությամբ․
«Արարատյան դաշտավայրում վերջին տարիներին ձկնարդյունաբերության նպատակով հորված արտեզյան ջրերի չարաշահման հետևանքով, մի կողմից` անջրդի է մնացել վարելահողերի մի մասը, մյուս կողմից` այդ ջրերը, լցվելով դրենաժային համակարգ (արհեստական ջրանցք ավելորդ ջրերը դուրս հանելու համար), խանգարում են դրենաժների աշխատանքը, որի հետևանքով կրկին բարձրանում է մակերեսային գրունտային ջրերի մակարդակը, ճահճանում և աղակալվում են վարելահողերի այլ հատվածներ:
Արարատյան դաշտի արտեզյան ստորգետնյա ավազանի ինքնաշատրվանող ջրհորները, որ բազմաթիվ գյուղերի ջրի միակ աղբյուրն են, շատ տեղերում նվազել ու ցամաքել են, քանի որ ցածրադիր մասում ձկնաբուծության համար փորված հորերը խլում են վերին հատվածի ջրհոր-շատրվանների ճնշումը:
Գյուղացիներից շատերը զրկվել են իրենց դաշտերը ոռոգելու հնարավորությունից, փոխարենը հարստանում են մի քանի հոգի` իշխանի և այլ ձկնատեսակների արտադրությունից:
80-180 մետր խորության վրա գտնվող և մոտ 9 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքով արտեզյան ավազանը բաղկացած է ստորգետնյա երեք շերտից: Ամենավերևում գրունտային ջրերն են, իսկ երկրորդ և երրորդ շերտերում` քաղցրահամ, խմելու ջրերը (նաև բարձրորակ ջրեր ձկնաբուծության համար)` պաշտպանված կավային անջրաթափանց շերտերով: Այս երկու խորը շերտերում արված հորատանցքերից խմելու, ոռոգման և տեխնիկական նպատակով ջուր է մատակարարվում Երևանին, Արտաշատ, Արմավիր, Էջմիածին քաղաքներին ու հարակից համայնքներին:
Սա բնական ջրի մի շտեմարան է` ծածկված կավե շերտով, ուր ջրերը լցվում են Արարատ, Արագած լեռներից և Գեղամա ու Հայկական պար լեռնաշղթաներից:
2006 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ գործում են 2026 հորատանցքեր, որոնցից 940-ը` խորքային (ջուրը դուրս է հանվում ջրհանների օգնությամբ) և 1089-ը` ինքնաշատրվանող:
Ինքնաշատրվանող հորատանցքերից մոտ 180-ը վթարային է կամ փականներ չունի և դրանցից ջուրն անխնա դուրս է հորդում: Սակայն ոռոգման ջուրը հիմնականում խլում է ձկնարդյունաբերությունը:
Ինքնաշատրվանող հորատանցքերից 224-ը բացվել է վերջին տարիներին ձկնարդյունաբերության նպատակով, որի հետևանքով 35-40%-ով նվազել է ոռոգման ու խմելու ջրի քանակը: Միայն վերջին երեք տարում բացվել է 135 ինքնաշատրվանող հորատանցք:
«Օրինակ` 16 հարկանի շենքի մեջ ջուրի ճնշումը կհասցնի մինչև վերջին հարկ: Բայց եթե առաջին հարկի բնակիչները բաց թողնեն ջուրը, ապա ճնշումը կընկնի, և ջուրն այլևս վերին հարկեր չի հասնի,- ասում է Եվրամիության փորձագետ ջրաբան ֆրանսահայ Վազգեն Անդրեասյանը: - Նույնն էլ Արարատյան դաշտում. ցածրադիր վայրերի հորատանցքերից ջուրը դուրս կուգա, ու ավելի բարձրադիր հատվածների մեջ ջուրի ճնշումը կընկնի, ու այն դուրս չի գար»:
Եթե Երևանի ջրամատակարարման համար Գայ-Հայկաշեն հանքավայրի տարածքում 39 հորատանցքերի ջրի ծախսը 1981 թ. կազմում էր 190 միլիարդ լիտր, ապա 2005-ին` 154 միլիարդ լիտր, այսինքն` 36 միլիարդ լիտրով պակաս:
«Արտեզյան ավազանի թողունակությունը կազմում է 90-100 խմ/վրկ (տարեկան 2,8-3,1 տրիլիոն լիտր), մենք այսօր վերցնում ենք 20-22 խմ/վրկ,- ասում է բնապահպանության նախարարության ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետի տեղակալ Վլադիմիր Նարիմանյանը: - Արտեզյան ավազանը ինքնավերականգնվող է, և որևէ վտանգ չկա ցամաքելու»:
Փորձագետ Անդրեասյանն ասում է, որ թեև արտեզյան ավազանը ինքնավերականգնվող է, սակայն չարաշահման դեպքում ինքնաշատրվանող հատկությունը կվերանա: Նա կրկին օրինակ է բերում բարձրահարկ շենքը, ուր եթե ջրի քանակը կարող է նույնը մնալ, սակայն հոսող ջրի բացակայության դեպքում վերին հարկերը անբնակելի կդառնան:
Նաև հիշեցնում է ինքնավերականգնվող Սևանը, որ 1920 թ. ուներ 70 միլիարդ խմ ջրի պաշար, իսկ ոռոգման ու էներգետիկ նպատակով իջեցման հետևանքով 60%-ով նվազեց ու այսօր 30 միլիարդ խմ է: Ըստ նրա` եթե արտեզյան ավազանի պաշարները շարունակեն չարաշահվել, ապա վերականգնելու համար տասնյակ կամ գուցե հարյուրավոր տարիներ պետք կլինեն:
Հարթավայրի սահմանային գոտում մի քանի տասնյակ հորատանցքեր ցամաքել են արդեն: Արարատի մարզի Հովտաշատ գյուղի 86 ինքնաշատրվանող հորատանցքերի գումարային ծախսը 1989 թ. եղել է 5 խմ/վրկ (տարեկան 160 միլիարդ լիտր), իսկ 2006-ին երկու անգամ պակաս` 2,5 խմ/վրկ (80 միլիարդ լիտր):
Հովտաշատի շատրվանների մի մասն ընդհանրապես ցամաքել է, և «ինքնավերականգնվող» ջրային ռեսուրսը ցամաքած հորատանցքերում 3-5 տարի է այլևս չի բխում:
«90-ականներից սկսեց հետզհետե ցամաքել, օր օրի, տարին տարու վրա զգացվում ա,-ասում է հովտաշատցի Հենզել Ղարագյոզյանը: - Տուժում ենք` էն խոսքը չի, խմելու` էլի հերիքում ա, իսկ ոռոգման` չէ: Երրորդ տարին ա` էլ երկրորդ բերք ստանալու մասին չեմ մտածում»:
Գյուղի այգիների շատրվանների մի մասն արդեն երրորդ տարին ցամաքել է, մի քանի տարի առաջ առատ բերք տվող դաշտերը անապատի են վերածվել: Ղարագյոզյանը ցույց է տալիս ցամաքած շատրվանի տեղը, որի շուրջը գոյացած լճակում մանկության տարիներին ինքը լողացել է, իսկ այժմ շուրջը ամայություն է:
Իսկ մոտ կես կիլոմետր ներքև երևում են Հովտաշատի ջրերը քամող ձկնաբուծարանները: Ձկնաբուծությունը հսկայական եկամուտներ է բերում` չնչին ներդրումների գնով. հորատանցքի թույլտվություն ստանալու համար մինչև 2 հազար դոլար կաշառք է պետք և ևս 7 հազար դոլար` հորատանցք փորելու ու կահավորելու համար:
Բացի այդ, ձկնաբուծարանների ստվար մասը պատկանում է հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու, հետևաբար, անհնար է դրանց վրա հսկողություն սահմանել կամ կանխել ջրի անխնա օգտագործումը:
Ձկնաբուծարաններ են կառուցված Արմավիրի մարզի Գայ, Ակնաշեն, Հայկաշեն, Ապագա, Լուսագյուղ, Արաքս, Ջրառատ պետտնկարան և Արարատի մարզի Հայանիստ, Հովտաշատ, Սայաթ-Նովա, Սիս և Ռանչպար համայնքներում:
Ըստ վիճակագրության ազգային ծառայության տվյալների` 1999 թվականից մինչև այժմ արտահանվել է 152 տոննա թարմ, իսկ 2000 թվականից` մոտ 11 տոննա կենդանի ձուկ: Թե ինչքան ձուկ է արտադրվում Արարատյան դաշտավայրում, վիճակագրության ծառայության մի պաշտոնյայի հավաստմամբ` անհնար է պարզել:
Արարատյան դաշտավայրում արտադրված ձկնատեսակները` հիմնականում իշխանի տեսակները, կենդանի կարելի է գնել Երևանի խանութներում 1 կգ-ն 1500-3000 դրամով: Արտեզյան ջրերն ունեն իշխանի արտադրության համար անհրաժեշտ սառնություն, մաքրություն, հոսող են և ֆիլտրացման կարիք չունեն:
Նախկին հորատանցքերը հորատվել են 100-110 մետր, իսկ ձկնաբուծարաններինը հորատվում են 150-180 մետր, որի հետևանքով փոքր չափով թուլանում է ջրի ճնշումը և ընկնում որակը:
Մասնագետներն ասում են, որ ջուրը պարզապես չարաշահվում է, քանի որ որոշակի ծախսերի դեպքում հնարավոր է նույն ջուրը շրջանառությամբ հինգ անգամ օգտագործել, սակայն ձկնաբույծներն այն մի անգամ են օգտագործում, իսկ ջուրն էլ, որ կարող էր ոռոգման համար օգտագործվել, անտեղի լցվում է Արաքս, իսկ մի մասն էլ` դրենաժային ջրանցքներ ու նոր պրոբլեմներ առաջացնում:
Եթե ձկնաբուծության պատճառով դաշտերի մի մասը մնում է անջրդի, ապա մի մասն էլ այդ ջրերից գերխոնավանում ու ճահճանում է: Ձկնաբուծարանների օգտագործած ջուրը լցվում է դրենաժային համակարգ ու, բարձրացնելով նրա մակարդակը, ճահճացնում ու աղակալում վարելահողերն ու այգիները:
Դրենաժները հազար կիլոմետր ձգվող արհեստական ջրանցքների համակարգ է` կառուցված 1940-60 թթ. Արարատյան դաշտավայրի ճահիճները չորացնելու` մալարիայի համաճարակը և վարելահողերի աղակալումը կանխելու նպատակով: Դրենաժներով դուրս են հանվում դաշտավայրի ավելորդ ջրերը:
Դրենաժային համակարգի շնորհիվ մալարիայի համաճարակը վերացավ: Այն կրկին հայտնվեց 30 տարի անց` 90-ականներին, Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, երբ դրենաժների ջրանցքները մնացին անխնամ, աղբից խցանումներ առաջացան, ջրի մակարդակը բարձրացավ, ու ճահիճները սկսեցին վերականգնվել:
Մալարյան նահանջեց 1997 թվականից, երբ Եվրամիության հատկացրած գումարներով Կառավարությունը սկսեց մաքրել դրենաժներն ու վերականգնել նրանց բնականոն աշխատանքը: Սակայն այժմ դրենաժների ջրի 40%-ը ձկնաբուծարաններից է լցվում, բարձրացնում նրանց մակարդակը, խաթարում ցանցի արդյունավետ աշխատանքն ու կրկին առաջացնում մալարիայի վտանգ:
«Երբ դրենաժի մեջ ջրի մակարդակը բարձրանում է, նրա մեջ եղած ջուրը թույլ չի տալիս, որ վարելահողերի միջի աղակալած ջուրը դուրս հոսի դեպի դրենաժ, այսինքն` մի ջուրը մյուսին խանգարում է, ու հողերը գերխոնավանում ու աղակալում են»,- ասում է «Մելիորացիա» ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ Գեորգի Չոբանյանը:
Անդրեասյանը բնորոշում է իրավիճակի անհեթեթությունը` նորից ներկայացնելով 16 հարկանի շենքը, «որուն 4-րդ հարկեն վեր անբնակելի դարձած է, որովհետև այնտեղ ջուր չի հասներ, ու նաև 2-րդ հարկեն վար նույնպես անբնակելի դարձած է, որովհետև 3-րդ հարկի բնակիչները այնքան շատ ջուր բաց կթողնեն, որ ներքևի հարկերուն մեջ անընդհատ կկաթկթի:
Ծիծաղելի չէ՞ ամբողջ շենք մը չեզոքացնել` մեկ հարկի բնակիչներու ապրելակերպին պատճառով»:
Նա ասում է, որ ջրային ռեսուրսների ռազմավարական կարևորությունը դուրս է մնացել Հայաստանի կառավարության ուշադրությունից: Դրա ապացույցն է համարում արտեզյան ավազանի անխնա շահագործումը, որն արդյունավետ օգտագործման դեպքում կգերազանցի Սևանի վերականգնվող ռեսուրսները:
Անդրեասյանն ասում է, որ եթե շարունակեն նոր հորատանցքեր փորել, ապա արտեզյան ջրերի մակարդակը վտանգավոր կերպով, գուցե անդառնալիորեն, կիջնի, ինչպես եղել է 19-րդ դարում Փարիզի մերձակայքում, որտեղ ջրհորները ցամաքել են գերշահագործման արդյունքում:

• 15-12-2016 15:49:27   | Armenia  |  Press release
The waste of artesian waters extracted for fishery purposes in the Ararat Valley in recent years has left parts of the arable land without irrigation. On the other hand, water poured into drainage canals results in an increase of surface water and facilitates flooding and salination of other arable lands.
Gushing wells of the underground basin in Ararat Valley, which serve as the only source of water for many villages, have either partly or totally dried up in some places, because of a decrease in pressure caused by other wells dug in lowland areas.
Many villagers have lost the opportunity to irrigate their fields. A few profit from the trout farming industry.
The artesian basin – covering an area of 9,000 square kilometers at a depth of 80-180 meters – is comprised of three underground layers. Ground waters run on the upper layer; sweet drinking water (which is also ideal for fisheries) can be found in the second and third layers and is protected by waterproof layers of clay. Wells drilled in these two layers provide drinking, irrigation and technical water for Yerevan, Artashat, Armavir, Etchmiadzin communities and their neighborhoods.
This is a granary of natural water covered with layers of clay. Water here originates from the Ararat and Aragats Mountains as well as the Geghama and Armenian Taurus Chains.
As of last October, there were 2,026 operating wells of which 940 were deep (where water is pumped up) and 1,089 gushing ones.
About 180 gushing wells – either damaged or lacking valves – result in water waste. However, the major part of irrigation water is used for fishery.
Some 224 gushing wells were opened for fishery purposes in recent years. This reduced the amount available for irrigation and drinking water by 35-40 per cent. A total of 135 gushing wells were opened in the last three years alone.
“Imagine, the pressure [available] in a 16-storied building [suffices to] provide water to the last storey. But if the residents on the first floor leave the water running, then the pressure will decrease and the water will not reach the top storey any more,” says Vazgen Andreasyan, a hydrology expert with the European Union.
“The same is true with the Ararat Valley. Water flows out from the lowland wells. It results in a reduction in water pressure so that it does not reach the upland.”
The amount of water provided for Yerevan from 39 wells in the Gai-Haykashen system in 1981 was 190 billion liters. By 2005, it had declined to 154 billion liters.
“The artesian basin has a capacity of 90-100 cubic meters of water per second (2,800-3,100 billion liters annually). Today we take 20-22 cubic meters per second,” says Vladimir Narimanyan, deputy head of Water Resource Management Agency of Ministry of Environmental Protection.
“The artesian basin is self-renewable so there is no threat of it drying up.”
Andreasyan argues that, despite the basin’s renewability, its gushing capacity may decline through misuse. He refers to the example of a multi-storey building again, saying that even if the volume of water remains the same, a lack of running water may make the upper floors uninhabitable.
He reminds that Lake Sevan had 70 billion cubic meters of water in 1920 yet now held only 30 billion cubic meters as a result of its resources being used for irrigation and energy. The artesian basin’s recovery may take dozens or hundreds of years.
Several dozen wells have already dried up on the border zone of the valley. Hovtashat village in Ararat province extracted 5 cubic meters of water per second from its 86 spouting wells in 1989, but by last year the volume had halved.
This was a drop from 160 billion liters annually to 80 billion liters. Some wells with supposedly ‘self-renewable’ water supplies have been dry for three to five years already.
“The drying process started in 1990s, so now the consequences are being felt with every passing day,” Henzel Gharagyozyan from Hovtashat says.
“There is sufficient water for drinking, but we don’t have water for irrigation. It’s the third year already we don’t even think of having the second crop of the year.”
Part of the water sources in the village orchards dried up three years ago. Fields that used to give a rich crop have turned to desert. Gharagyozyan points to the dried up source and the bed of a former lake where he used to swim as a child.
The fish industries draining Hovtashat’s waters are half a kilometer away. Fisheries are an extremely profitable industry demanding very little investments – perhaps $2,000 in bribes for permission to get a well and $7,000 to drill and equip the well.
A significant number of fisheries belong to high-ranking public officials, so it is impossible to supervise them or prevent water misuse. Fisheries have been constructed in Gai, Aknashen, Haykashen, Apaga, Lusagyugh, Arax communities and Jrarat state breeding-ground in Armavir province as well as Hayanist, Hovtashat, Sayat-Nova, Sis and Ranchpar communities in Ararat province.
The State Statistical Agency says 152 tons of fresh fish have been exported from Armenia since 1999 and about 11 tons of live fish since 2000. An official in the statistical agency said counting the amount of fish produced in the Ararat Valley is impossible.
Live fish – mainly trout – from the Ararat Valley sell for 1,500-3,000 drams per kilogram in Yerevan stores. Artesian waters are cold enough to breed trout; besides, they are clean, flowing and do not need filtration.
The old wells were drilled 100-110 meters deep; those for fisheries are 150-180 meters deep. This results in a decline in water pressure and quality.
Specialists say the resources are simply being mistreated since a managed circulation system could ensure re-use of water up to five times if proper investments were made. The fisheries use the water only once then pour it carelessly into the River Arax and drainage canals, causing problems.
While part of the fields lack irrigation because of the fish industry, another becomes over-watered and even swampy. Fisheries pour their used water into the drainage system, causing an increase in water levels and flooding and salination of arable lands and orchards.
The drainage system is a thousand kilometer-long artificial canal built between the 1940s and 1960s as a measure to drain the Ararat valley swamps and prevent malaria and salination of arable lands. The system was intended to remove excess water from the valley.
The drainage system helped prevent malaria. It re-emerged 30 years later, in the post-Soviet period, as the drainage system became choked through lack of maintenance. This resulted in increased water levels and the return of swamps.
Malaria receded in 1997 when the government initiated a clean-up to restore the drainage system to normal operations with financial aid from the European Union. At present, 40 per cent of water in the drainage system comes from fisheries: it increases the total amount of water and hinders effective operation of the network, reviving the threat of malaria.
“It hinders salinated water from arable lands to pour into the system. That is, one water hinders the other, resulting in over-hydration and salination of the land,” says Georgi Chobanyan, deputy director of ‘Melioration’ (quality control) company.
Andreasyan uses his example of the 16-storey building again to describe the situation. He says: “The stories above the fourth floor are empty because no water reaches there. The stories below the second are also uninhabitable because the residents of the third floor leave the water running for so long that it pours onto the floors below all the time.”
“Isn’t it ridiculous to cripple a whole building because of the lifestyle of the residents of just one floor?”
He says that the Armenian government has paid too little attention to the strategic importance of water resources. Its proof, he believes, is the misuse of the artesian basin, which, if used effectively, will exceed the renewable resources of the Lake Sevan.
Andreasyan says if new wells are drilled, the level of artesian waters will drop to dangerous (or even irretrievable) level, as happened in the 19th century in Paris neighborhoods.