ՄԻՊ ը և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հաձնակատարը ընդլայնում են համագործակցութունը
2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետության, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հաձնակատարի (ՄԱԿ ՓԳՀ) հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթն ստորագրեցին 2017 թվականին նախատեսվող «Հայաստանում փախստականների և ապաստան հայցողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կարողությունների զարգացում» խորագրով ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը:
Կողմերի միջև ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակում:
Հաշվի առնելով վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի առջև ծառացած փախստականների ընդունման հետ կապված զգալի մարտահրավերները՝ այս ծրագիրը նպատակ ունի ընդլայնել ՄԱԿ ՓԳՀ-ի և ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի միջև առավել վաղ հաստատված համագործակցությունը Հայաստանում տեղահանված բնակչության պաշտպանության հարցում:
Ծրագրով կարևորվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի և աշխատակազմի դերը ոչ միայն Հայաստանի քաղաքացիների՝ այլ նաև Հայաստանում պաշտպանություն հայցող տեղահանված բնակչության պաշտպանության հարցում: Համագործակցությունը, մասնավորապես, կիրականացվի հետևյալ ոլորտներում՝ ա) Հայաստանում ազատությունից զրկման վայրերում գտվող փախստականների և ապաստան հայցողների իրավունքների պաշտպանության իրավիճակի ուսումնասիրություն, բ) Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կարողությունների զարգացում, գ) Պաշտպանի արտահերթ զեկույցի հրապարակում:

• 30-12-2016 12:23:26   | Armenia  |  Human Rights
On 29 December 2016, The Human Rights Defender of the Republic of Armenia, Mr. Arman Tatoyan, and UNHCR Representative in Armenia, Mr. Christoph Bierwirth, signed a project agreement for 2017 titled “Enhancing the capacity of Human Rights Defender’s Office to monitor the situation of refugee and asylum-seekers in Armenia’’. The signing ceremony took place at the UNHCR office in UN House in Yerevan.
In view of the significant challenges faced by Armenia in hosting a growing number of displaced populations in the past few years, the joint project aims to expand the earlier established cooperation between Human Rights Defender’s Office and UNHCR in the field of protection of displaced populations in Armenia.
The project acknowledges the important role of the Human Rights Defender and the Office in protecting not only Armenian citizens but also displaced population living in the territory of Armenia. More specifically, the project entails cooperation in the field of (i) monitoring the situation of human rights protection of refugees and asylum-seekers in Armenia; (ii) enhancing the capacity of Human Rights Defender’s Office; (iii) publishing an ad-hoc report of Human Rights Defender.