ԻՊ ահաբեկիչները Պալմիրայում ավերել են մի շարք ճարտարապետական հուշարձաններ
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալների կողմից առնվազն 12 մարդ է սպանվել Պալմիրա պատմահնագիտական համալիրում:
tass-ի փոխանցմամբ` զոհերի թվում են երկու ուսուցիչ և չոևս պետական ծառայողներ, ովքեր ավելի վաղ առևանգվել էին նրանց կողմից:
Բացի այդ, ծայրահեղականները ավերել են նաև ճարտարապետական հուշարձաներ, որոնք ընդգրկված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
Նշվում է, որ արմատականները դարձյալ գրավել են Պալմիրան դեկտեմբերի 11-ին կառավարական զորքերի նահանջից հետո: Բանակը և աշխարհազորայինները նահանջից առաջ կարողացել էին տարհանել 80 խաղաղ բնակչի:

SANA: боевики ИГ разрушили в Пальмире ряд археологических памятников
По меньшей мере 12 человек убиты боевиками террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) в историко-археологическом комплексе Пальмира (240 км от Дамаска).
Об этом сообщило агентство SANA.
По его информации, среди жертв два учителя и четверо госслужащих, похищенные ранее. Кроме того, радикалы разрушили ряд археологических памятников, включенных в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Экстремисты вновь заняли Пальмиру 11 декабря после отступления правительственных сил. Армия и ополченцы перед отходом смогли эвакуировать 80% жителей.