Հայաստանի Հանրապետությունը դարձել է արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության թեկնածու երկիր
• 10-03-2017 11:44:13   | Կոլումբիա  |  Տնտեսություն
2017 թվականի մարտի 9-ին Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտայում կայացած Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության խորհուրդը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության ԱՃԹՆ-ի թեկնածության հայտը և Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհվեց ԱՃԹՆ-ի թեկնածու երկրի կարգավիճակ:
Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ 52-րդ երկիրը, որը ներդնում է ԱՃԹՆ-ի ստանդարտը:
Այս կապակցությամբ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար, Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի բազմաշահառու խմբի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը նշել է. «ԱՃԹՆ-ի ներդրումը կհանգեցնի հանքարդյունաբերության ոլորտում թափանցիկության ապահովմանը և հանրության առջև հաշվետվողականության բարձրացմանը:  Այս գործոններն էական նշանակություն ունեն երկրի գործարար միջավայրի բարելավման համար: Բնական պաշարների արդյունահանման լավ կառավարումը կարող է նպաստավոր լինել երկրի քաղաքացիների համար, և ԱՃԹՆ-ն համապատասխան գործիք է այս նպատակին հասնելու ճանապարհին: ԱՃԹՆ-ի շնորհիվ հսկայական ծավալի տեղեկատվությունը հասանելի կդառնա բոլոր շահառուների համար: Իսկ գործընթացի ամենաարժեքավոր տեսանկյունն այն է, որ բազմաշահագրգիռ կողմերի կայուն ներգրավումը կամրապնդի փոխվստահությունը և համագործակցությունը  բոլոր ներգրավված կողմերի միջև»:
ԱՃԹՆ-ն Հայաստանում ստեղծում է հարթակ կառավարության, արդյունահանող ընկերությունների և քաղաքացիական հասարակության փոխհամագործակցության համար, որն ուղղված է արդյունահանող ոլորտի ֆինանսական հաշվետվողականության բարձրացմանը: Կոլումբիայում կայացած ԱՃԹՆ-ի միջազգային խորհրդի նիստին մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը:

ARMENIA BECAME A CANDIDATE COUNTRY OF THE EXTRACTIVE INDUSTRIES TRANSPARENCY INITIATIVE/EITI
The Extractive Industries Transparency Initiative Board approved Armenia’s EITI candidature application at the EITI board meeting held in Bogota, Colombia on 9 March 2017 and Armenia attained the EITI candidacy status.
Thereby, Armenia became the 52th country that implements the EITI Standard.
“Implementing EITI will lead to transparency in the mining sector and increase accountability to citizens. These factors are essential for improvement of the business environment in the country. A well-managed natural resource extraction can become more profitable for the citizens of Armenia, and the EITI is the right tool to achieve this goal. By dint of EITI a huge amount of relevant data and useful information will be available to the all beneficiaries.   And the most valuable aspect of the EITI process is the fact, that the multi-stakeholder critical engagement will lead to increased trust and cooperation between all involved parties.” said Chief of Staff-Minister and MSG Chair Davit Harutyunyan.
The EITI in Armenia creates a platform for the government, companies and civil society to hold a dialogue on financial accountability in the extractive industries. The delegation of the Republic of Armenia participated at the EITI Board meeting in Colombia.