Ավստրիայի ՆԳՆ-ն 1000 եվրո է առաջարկում փաստականերին իրենց հայրենիք վերադառնալու դեպքում
Ավստրիայի ներքին գործերի նախարարությունը մտադիր է 1000 եվրո տրամադրել առաջին 1000  փախստականներին, որոնք ինքնակամ կորոշեն լքել հանրապետության տարածքն առաջիկա տարիների ընթացքում: tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է ավստրիական ՆԳՆ Վոլֆգանգ Սոբոտկան:
Ըստ նրա` վերոնշյալ գումարը տրամադրվելու է միայն այն փախստականներին, որոնց ապաստան ստանալու համար գրված դիմումները վերանայվելու են այս տարվա մարտի 15-ից: Բացի այդ, նախաձեռնությունը տարածվում է միայն Մերձավոր Արևելքից և Աֆրիկայից Ավստրիա եկած ներգաղթյալների վրա:
Ավստրիայի միգրացիոն ծառայությունից նշել են, որ նախորդ տարի գրեթե 10,7 հազար մարդ է լքել երկիրը, որոնցից 5,8 հազարը` ինքնակամ:

МВД Австрии предлагает беженцам по €1 тыс. за возвращение на родину
Министерство внутренних дел Австрии намерено выделить по €1 тыс. первой тысяче беженцев, которые добровольно решат покинуть территорию республики в ближайшие годы. Об этом сообщил глава австрийского МВД Вольфганг Соботка.
При этом сумма будет предоставлена только тем мигрантам, чьи заявления о прошении на убежище рассматриваются с 15 марта этого года. Инициатива также распространяется исключительно на беженцев из Ближнего Востока и Африки.
В миграционной службе страны отмечают, что в прошлом году почти 10,7 тысяч человек покинули страну, из них около 5,8 тысяч - добровольно.