Գիտնականները պարզել են ճարպակալության ամենատարածված պատճառը
Մարդու ուղեղը, որը երկար ժամանակ զրկվում է քնից, սկսում է շատ սուր կերպով ընկալել սննդի հոտը: gazeta.ru-ի փոխանցմամբ` նման եզրահանգման եկել են ԱՄՆ-ի Հարավ-Արևմտյան համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները:
Նշվում է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքները կարող են լույս սփռել այն փաստի վրա, թե ինչու մինչև ուշ գիշեր աշխատող մարդիկ հաճախ տառապում են ճարպակալությամբ:
Մագնիսա-ռեզոնասային տոմոգրաֆիայի օգնությամբ գիտնականները հետևել են մարդու ուղեղի տարբեր հատվածների արձագանքին տարբեր ուտելիքների հոտերի նկատմամբ այն դեպքում, երբ մարդը օրվա ընթացքում քնել է ընդամենը չորս ժամ և ամբողջությամբ հանգստացած վիճակում:
Հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տվել, որ ուղեղի նախաճակատային և նախաշարժողական կեղևներն ավելի ընդգծված կերպով են արձագանքում սննդի հոտին հոգնածության պահերին, ընդ որում, նման պատկեր չի արձանագրվում, եթե խոսքը վերաբերում է այլ հոտերին:

Ученые: лишенные сна люди острее воспринимают запах еды
Мозг человека, который долгое время лишен сна, острее воспринимает запахи пищи. К таким выводам пришли ученые из Медицинской школы Северо-Западного Университета США, рассказавшие о своих выводах на ежегодной встрече Общества когнитивистики в Сан-Франциско, передает ScienceNews.
Результаты исследования могут пролить свет на понимание того, почему люди, работающие допоздна или по ночам, часто страдают от ожирения.
При помощи МРТ ученые следили за реакцией отдельных областей мозга — пириформной коры и префронтальной коры – на различные пищевые запахи в случае, когда человек спал всего четыре часа, и полностью отдохнув.
Анализ результатов показал, что эти области мозга ярче реагируют на запахи пищи именно в моменты усталости, причем такая картина не наблюдается, если речь идет о других запахах.