ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու Իրինա Գասպարյանը ենթարկվում է հետապնդումների
ֆեդերացիայի նախագահ, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին կից ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային–մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի անդամ,
ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու Իրինա Գասպարյանի մամլո ասուլիսը, որի ընթացքում նրա կողմից բարձրացվել էր Հայաստանի 4 ազգային փոքրամասնությունների համար ՀՀ ԱԺ քվոտայով ընտրության մեխանիզմի բացակայության հարցը։
Ինչպես «Նոյյան Տապան»-ին տեղեկացրել է Ի․Գասպարյանը, մամլո ասուլիսից անմիջապես հետո նրա հասցեին սկսեց հնչել վիրավորանք եւ սոցցանցերում հայտնվերցին նրան վարկաբեկող հրապարակումներ։ Ի․Գասպարյանը որոշել է դիմել ՀՀ Նախագահ Ս․Սարգսյանին բաց նամակով, որի տեքստը նա տրամադրել է նաեւ «Նոյյան Տապան»-ին։ Նամակում, մասնավորապես, ասված է․
«Հարգարժան պարոն Նախագահ
Հաշվի առնելով այն, որ Հաբ-Նիսանի կապակցությամբ ապրիլի 1-ին Ձեր կողմից ասորական համայնքին ուղղված շնորհավորական ուղերձում ասվում էր, որ «Հայաստանի իշխանություններն առանձնահատուկ ուշադրությամբ եւ հոգատարությամբ են վերաբերվում հայաստանաբնակ բոլոր ազգային համայնքների, մասնավորապես՝ ասորական համայնքի խնդիրներին եւ կարիքներին» եւ որ իշխանությունների «այս ուղեգիծը շարունակվելու եւ զարգանալու է այսուհետ եւս», հարկ եմ համարում Ձեր ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանում ասորական համայնքի հետ կապված ներկայումս ձեւավորված իրավիճակին։
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում իմ կողմից բարձրացվել էր Հայաստանի չորս ազգային փոքրամասնությունների՝ ՀՀ ԱԺ քվոտայով ընտրության մեխանիզմի բացակայության հարցը։ Ներկա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից ԱԺ անդամ կարող է դառնալ ասորի Արսեն Միխայլովը, ում կողմից իմ հանդեպ ասուլիսից հետո սկսվեց բացարձակ հետապնդում։
Իմ կողմից Հայաստանում ասորական ժողովրդի ազատ ընտրելու իրավունքի մասին հարցը բարձրաձայնելուց հետո իմ հասցեին սկսեց ուղղվել վիրավորանք, իսկ սոցցանցերում հայտնվեցին ինձ զրպարտող հրապարակումներ։
Հարկ եմ համարում ներկայացնել նման հրապարակումների սքրին-շոթերը։
Ես զարմանքով տեղեկացա, որ ինձ վրա բացված է «անձնական գործ», ավելին, որ այդ «գործի» մեջ նշված է, որ ես հանդիսանում եմ «ադրբեջանական լրտես»։ Ենթադրում եմ, որ այս ամենից հետո ես որպես ազգային փոքրամասնության ներկայարուցիչ կսկսեմ ենթարկվել քաղաքական հետապնդումների։
Կարծում եմ, որ ոչ մի անձ իրավունք չունի վիրավորական և զրպարտիչ արտահայտություններ իրեն թույլ տալ, պետական մարմինների անունից և նույնիսկ Ձեր և երկրի ղեկավարի անունը վարկաբեկող հրապարակումներ կատարել, հատկապես այնպես, ինչհես դա արվում է ՀՀԿ պատգամավորի թեկնածու Արսեն Միխայլովի ընտանիքի անդամների և ընկերների կողմից։
Որպես օրինակ, Լուիզա Միխայլովան՝ Արսեն Միխայլովի դուստրը, բարձրաձայնում է և հրապարակում է, որ «իմ անձնական գործում» նշված է, որ ես «ադրբեջանական լրտես եմ».
Այդ քայլով առաջին հերթին նա ասում է, որ Դուք, հարգարժան պարոն ՀՀ նախագահ, 2010 թվականին պարգևատրել եք «․․․երկարամյա, արդյունավետ աշխատանքի և միջհամայնքային համագործակցությանը նպաստելու համար «Հայաստանի ասորական կազմակերպությունների «Խայադթա» Ֆեդերացիայի» նախագահ Իրինա Կոնստանտինի Գասպարյանին», իսկ Ձեր օգնական պ․-ն Աբելյանը, իր հերթին, որպես պատգամավորի թեկնածու ՀՀԿ կողմից, ընդգրկել է «ադերբեջանի լրտեսին»։
Հետևաբար, նմանատիպ զրպարտումների վերաբերյալ իմ կողմից պատասխանի բացակայությունը կհանգեցնի է՛լ ավելի անզուսպ զրպարտումների, սպառնալիքների և կեղտոտ վիրավորանքների Արսեն Միխայլովի և նրա շրջապատի կողմից: Այսօր արդեն կարող եք կարդալ Նիկոլայ Ինվինյաևի կողմից, որը բնակվում է Դոնի Ռոսստովում, սոց. ցանցում գրված անպարկեշտ հաղորդագրությունը:
Ուստի, խնդրում եմ անուշադրության չմատնել տվյալ կոչը և սթափեցնել ՀՀԿ կողմից ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու Արսեն Միխայլովին, ով բաց և ազնիվ երկխոսության փոխարեն ընտրել է ապօրինի մեթոդներով պայքարի մարտավարությունը:
ՀՀ քաղաքացի
Հայաստանի ասորական կազմակերպությունների «Խայադթա» ֆեդերացիայի նախագահ
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմին կից ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների ազգային–մշակութային կազմակերպությունների գործունեությունը համակարգող խորհրդի անդամ

Кандидат в депутаты НС РА Ирина Гаспарян подвергается преследованиям
21 апреля состоялась пресс-конференция руководителя Федерации ассирийских организаций «ХАЯДТА», члена Координационного Совета по координации деятельности национально-культурных общественных организаций при аппарате Президента РА, кандидата в депутаты Национального Собрания РА Ирины Гаспарян, в ходе которой был поднят вопрос отсутствия механизма выборов в Национальное Собрание Армении по квоте для 4 нацменьшинств.
Как сообщила агентству “Ноян Тапан” И. Гаспарян, сразу же после пресс-конференции она начала подвергаться оскорблениям, а в соц-сетях началось распространение клеветы в ее адрес. И.Гаспарян решила обратиться с открытым письмом к Президенту Армении С. Саргсяну. В письме, текст которого И.Гаспарян передала также агентству, в частности, говорится:
“Уважаемый господин Президент,
Принимая во внимание Ваше обращение к ассирийскому народу по случаю праздника Хаб-Нисан, в котором, в частности, Вы отметили, что «Власти Армении с особым вниманием и заботой относятся к проблемам и нуждам всех проживающих в Армении национальных общин, в частности, ассирийской общины», подчеркнув, что эту линию власти Армении будут продолжать и впредь будут развивать, считаю необходимым обратить Ваше внимание на сложившуюся ситуацию, связанную с проживающим в Армении ассирийским народом.
На состоявшейся недавно пресс-конференции мною был поднят вопрос отсутствия механизма выборов в Национальное Собрание Армении по квоте для 4 нацменьшинств, в результате чего в НС РА может оказаться человек, не представляющий интересы конкретного национального меньшинства.  В данном случае в НС РА от Республиканской партии Армении может пройти ассириец Арсен Михайлов, который после данной пресс-конференции начал буквальную травлю  в отношении меня.
Непосредственно после озвучивания мною проблемы свободы волеизъявления ассирийского народа в Армении на меня посыпались оскорбления, в соц-сетях распространяется клевета.
Считаю необходимым представить скрин-шот подобных высказываний в мой адрес, из которых я с удивлением узнала, что на меня заведено «личное дело», более того -  в нем еще и «указано», что я являюсь «азербайджанским шпионом». Боюсь, что за этим может последовать настоящая политическая травля меня как представителя нацменьшинства.
Считаю, что ни один человек не имеет права позволять себе оскорбительные выражения и клевету от имени государственных структур, а также делать компрометирующие Вас и руководство страны публикации, особенно если это исходит от членов семьи и  друзей кандидата в депутаты от Республиканской партии Армении Арсена Михайлова. Приведу в качестве примера озвученную и опубликованную Луизой Михайловой - дочерью Арсена Михайлова, в соц. сетях клевету о том, что я, якобы, «шпион, работающий на азербайджанскую разведку».
Это означает, что Вы, многоуважаемый господин Президент Армении, в 2010 году наградили за «…многолетнюю, продуктивную работу и содействие межобщинному сотрудничеству руководителя «Федерации ассирийских организаций «ХАЯДТА» Ирину Константиновну Гаспарян», а помощник президента г.-н Абелян, в свою очередь, включил в список кандидатов от Республиканской партии «азербайджанского шпиона».
Следовательно, отсутствие моей реакции на такого типа клевету послужит еще более разнузданной клевете со стороны самого Арсена Михайлова и его окружения, а также применения ими угроз и грязных оскорблений таких, как уже на сегодняшний день можно прочесть от Николая Инвияева, проживающего в Ростове на Дону.
Прошу отреагировать на мое обращение и найти возможность урезонить кандидата в депутаты в НС РА от Республиканской партии Арсена Михайлова, который вместо открытого и честного диалога принял тактику незаконных методов закулисной борьбы, клеветы, очернения и запугиваний.
Гражданка РА,
Руководитель «Федерации ассирийских организаций «ХАЯДТА»,
Член Координационного Совета по координации деятельности национально-культурных общественных организаций при аппарате Президента РА,