Արփի Ղազարյանը՝ «Ավրորա» գեղարվեստական մրցույթի հաղթող
Մայիսի 1-ին հայտնի դարձան «Ավրորա» գեղարվեստական մրցույթի հաղթողները: Մրցույթին՝ իր գեղանկարով, հաղթել է 7-ամյա Արփի Ղազարյանը, ով Երեւանի Իգիթյանի անվան ազգային գեղագիտական կենտրոնի սան է: Երկրորդ մրցանակն ստացավ 13-ամյա Սոֆյա Յակովլեւան՝ Ռուսաստանի Սարատով քաղաքի Գեղարվեստի մանկական ստուդիայից, երրորդ հորիզոնականում Երեւանի «Գասպարյան» արտ-ստուդիայի սան 11-ամյա Աննա Կոստանյանի գեղանկարն է: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մասնագիտական ժյուրիի որոշմամբ հատուկ մրցանականեր է շնորհել մրցույթի երկու մասնակիցների՝ Ժասմինա Հովհաննիսյանին (11 տարեկան, Ներքին Գետաշեն,) եւ Ռուդոլֆ Ավանեսյանին (14 տարեկան,Երեւան,):
Մրցույթի հաղթողները պարգեւատրվեցին մրցանակներով եւ բացառիկ հնարավորություն ստացան մասնակցելու 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը մայիսի 28-ին, Երեւանում:
«Մրցույթին երեխաների մասնակցության թիվը շատ տպավորիչ էր: Մրցույթի միջոցով նրանք հնարավորություն ունեցան արժեւորել իրենց աշխատանքը, իմացան, որ կարեւոր գործ են անում, ոգեւորվեցին, - ասաց «Ավրորա» գեղարվեստական մրցույթի ժյուրիի անդամ Տիգրան Մատուլյանը, -  մենք գնահատել ենք աշխատանքի՝ թեմային համապատասխանությունը եւ երեխայի ազնվությունը, ինչպես նաեւ աշխատանքի որակը: Բոլորն էլ լավ աշխատանքներ են ներկայացրել, բայց մենք ստիպված էինք ընտրել լավագույնները: Բոլոր երեխաներն էլ հաղթել են՝ մասնակցելով այս մրցույթին»:
Մրցույթի հաղթողները պարգեւատրվեցին Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի թանգարանում, որտեղ նաեւ կազմակերպվել է ցուցահանդես՝ մրցույթին ներկայացված 63 լավագույն աշխատանքներով: Ցուցահանդեսն այցելուների համար բաց կլինի մինչեւ մայիսի վերջ, երբ կամփոփվեն «Ավրորա» մրցանակի հիմնական միջոցառումները:
«Ավրորա» գեղարվեստական մրցույթին, որը հայտարարվել էր 2017թ. հունվարին, մասնակցել են 7-14 տարեկան երեխաներ: Մրցույթին ներկայացվել են հազարից ավելի աշխատանքներ Հայաստանից, Արցախից, Ռուսաստանից, Ղրղզստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Վենեսուելայից եւ Ֆրանսիայից:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք եւ հույս պարգեւել նրանց, ովքեր մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը գործով արտահայտված երախտագիտություն է: Այն նպատակ ունի ութ տարի շարունակ (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) աջակցել մարդկանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը` կնպաստեն այնպիսի նախագծերի իրագործմանը, որոնք կբարելավեն առավել կարիքավոր եւ աղքատ մարդկանց կյանքը: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի օգնությամբ՝ «Ավրորա» մրցանակ, Aurora Dialogues քննարկումների շարք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ, Երախտագիտության նախագծեր եւ 100 LIVES ծրագիր: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն երկրորդ տարում միացել են մի քանի տասնյակ նվիրատուներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնությունն իր շուրջ է հրավիրում բոլորին, ովքեր ողջունում են նվիրվածությունը մեր համընդհանուր մարդկայնությանը:

• 01-05-2017 15:53:00   | Armenia  |  Press release
Arpi Ghazaryan, a 7-year-old student at the Henrik Igityan Yerevan National Art Center was awarded the first prize in the Aurora Creative Contest. Sofya Yakovleva, a 13-year-old student of Saratov Children’s Art Studio, Russia, took the second place in the Contest, while Anna Kostanyan, an 11-year-old student at Gasparyan Art Studio, came in third.
As per the professional jury’s decision, the Aurora Humanitarian Initiative granted special awards to two participants – Jasmina Hovhannisyan (11 years old, Nerkin Getashen village, Armenia) and Rudolf Avanesyan (14 years old, Yerevan, Armenia).
The winners not only took home prizes, but also received an invitation to attend the 2017 Aurora Prize Ceremony to be held on May 28 in Yerevan, Armenia.
“The number of children participating in the Contest was quite impressive. The Contest gave them an opportunity to understand the value of their works. They learned they were doing something important and they were encouraged. Submitted artworks were evaluated based on their compliance to the theme of the Contest as well as the quality of the work itself. All works were excellent but we still had to choose the best ones. The children who took part in the Contest are all winners”, stated artist Tigran Matulyan, Aurora Creative Contest Jury Member.
The awarding ceremony of the winners of the Aurora Creative Contest took place in Yerevan Hovhannes Tumanyan Museum during the opening of the exhibition showcasing the best 63 works submitted for the Contest. The exhibition will be open through late May until the end of the Aurora Prize weekend.
Children aged from 7 to 14 took part in the Aurora Creative Contest announced in January 2017. More than thousand pieces of artwork were submitted to the Contest from Armenia, Artsakh, Russia, Kyrgyzstan, Georgia, Turkey, USA, Canada, Venezuela and France.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) to support people and promote projects that tackle the needs of the most helpless and destitute, and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: The Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative. The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have, already in the second year, been joined by several dozen new donors and partners. The Initiative welcomes all who embrace a commitment to our shared humanity.