Ուժը նաև ինքնասիրության մեջ է.(տեսանյութ)
Ապրիլի 28-ին Վրաստանի նախագահն այցելել է Սամցխե-Ջավախք շրջանը։ Այցելության նպատակը շրջանի բնակչությանը «Սահմանադրություն բոլորին» նախագահական ծրագիր-քարոզարշավի հետ ծանոթացնելն էր։ Իրականացրած այցելության շրջանակներում Գիորգի Մարգվելաշվիլին Ախալցխայում հանդիպում-քննարկում է անցկացրել տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ։ Ելնելով շրջանի ազգագրական պատկերից՝ բնական է, որ հանդիպման մասնակիցները մեծ մասամբ հայ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ են եղել։ Այդ իսկ պատճառով սպասվելիք սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող հարցերից բացի քննարկման ընթացքում հնչել են նաև Վրաստանի՝ ազգությամբ հայ քաղաքացիներին հուզող հարցեր։
Թերևս այդպես է ստացվել, որ մեր երկրում ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների հարցով հատուկ հանդիպումներ գերագույն ղեկավարությունը չի անցկացնում։ Իսկ եթե անցկացնում էլ է, ապա նախընտրական ժամանակաշրջանում։ Մի խոսքով, այս անգամ ևս ներկաները բաց չթողեցին նախագահին հարցեր տալու հնարավորությունը։
Երկրի նախագահին տրված հարցերից մեկը վերաբերում էր 1915-23թթ. Ցեղասպանությանը։ Մասնակիորեն, հանդիպման մասնակիցը մտահոգություն է արտահայտել, որ երկրի գերագույն իշխանությունը ոչ մի անգամ ապրիլի 24 ցավակցությամբ չի դիմել իր երկրի՝ ազգությամբ հայ քաղաքացիներին։
Մինչ հարգելի ընթերցողին ներկայացնենք նախագահի տված պատասխանն այդ մտահոգությանը, ընդգծենք այն ձևը, որով տրվել է այդ պատասխանը։
Քաղաքացին երկրի նախագահին հարցով է դիմում․ «Ինչո՞ւ Դուք Մեզ ցավակցություն չհայտնեցիք Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ»։ Իսկ նախագահը, նստելով ոտքը ոտքին գցած, հավաքված հանրության հանդեպ հարգանք չտածող դիրքով և կեցվածքով, խոսում է «մեծ մարդկային ողբերգության մասին»։ Եվ ահա պատասխանը․
«Ես ուզում եմ ասել, որ 915թ․-ին տեղի ունեցած այդ ողբերգության հիշատակումը, մենք միշտ նշել ենք, որ դա մեծ մարդկային ողբերգություն էր։ Եվ մեր հայ գործընկերները շատ լավ գիտեն, որովհետև մենք միշտ ասել ենք, որ դա մեծ ողբերգություն էր։ Մարդկային ողբերգություն, որը տեղի ունեցավ այն ժամանակ Օսմանյան Կայսրությունում»։
Չխորանանք, թե ինչն է Վրաստանի՝ ազգությամբ հայ քաղաքացիների համար ավելի մեծ վիրավորանք, նախագահի պատասխանի բովանդակությունը, թե՞ այն ձևը, որով նա տվեց այդ պատասխանը։ Թո՛ղ հարգելի ընթերցողն ինքը պատասխանի այդ հարցին։
Միայն մեկ բան է պարզ։ Վրաստանում ապրող 300 000-ից ավել հայերս այսօր չունենք որևէ քաղաքական գործիչ-ներկայացուցիչ, որը կփորձի պաշտպանել այս երկրում մեր օրինական, սահմանադրական շահերը։ Տվյալ իրականության հերթական հաստատումն է այն փաստը, որ Խորհրդարանի՝ հայկական ազգանուն կրող երեք պատգամավորներից ոչ մեկը այս տարի չփորձեց 1915-23թթ․Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ ելույթով հանդես գալ Խորհրդարանում՝ լիագումար նիստի ընթացքում։
Սովորենք ճիշտ եղրակացություններ կատարել։ Վրաստանում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները կկայանան հոկտեմբերին։

Сила, так же, в самоуважении
28 апреля президент Грузии посетил регион Самцхе-Джавахк. Цель визита –ознакомление населения региона с президентской компанией «Конституция -всем». В рамках осуществленного визита, Гиоргий Маргвелашвили, в Ахалцихе, провел встречу-дискуссию с местными общественными организациями. Исходя из этнографической картины региона, естественно, что большинство участников встречи являлись представителями армянских общественных организаций. Именно поэтому, кроме вопросов касающихся ожидаемых конституционных изменений, в ходе дискуссии звучали вопросы, беспокоящие граждан Грузии армянской национальности.
Так уж сложилось в нашей стране, что специальных встреч, по вопросам национальной проблематики меньшинств, высшее руководство страны не проводит. А если проводит, то в период предвыборных кампаний. Одним словом, и не этот раз, присутствующие не упустили возможности задать вопросы главе государства.
Один из вопросов, заданных президенту страны, касался Геноцида 1915-23гг. В частности, участник встречи выразил огорченность тем, что высшее руководство страны не разу не обратилось 24 апреля с соболезнованием к гражданам страны армянской национальности.
Прежде, чем уважаемому читателю представить ответ Президента на выраженное огорчение, подчеркнем саму форму, в которой данный ответ был дан.
Гражданин страны задает Президенту вопрос –«почему Вы не выразили Нам соболезнование в связи с днем памяти жертв Геноцида». А президент, сидя сложив ногу на ногу, в позе и с жестикуляцией, не выражающей уважения по отношению к собравшейся публике, говорит о «большой человеческой трагедии». И вот сам ответ:
«Я хочу сказать, что упоминание той трагедии, которая произошла в 915-ом году –мы всегда фиксировали, что это была большая человеческая трагедия. И наши армянские коллеги очень хорошо знают, потому что мы всегда говорили, что это была большая трагедия. Человеческая трагедия, которая произошла тогда, в Османской империи».
Не будем углубляться –что для граждан Грузии армянской национальности является большим оскорблением –содержание ответа президента, или та форма, в которой был дан ответ. Пусть уважаемый читатель сам ответит на данный вопрос.
Ясно лишь одно. Более 300 000 армян, проживающих в Грузии, сегодня не имеют ни одного политика-представителя, который попытался бы защитить Наши легитимные, конституционные интересы. Очередным подтверждением данной реальности является хотя бы тот факт, что из трех депутатов Парламента, имеющих армянскую фамилию, в этом году ни один не попытался по случаю годовщины Геноцида 1915-23гг. выступить с заявлением на пленарном заседании.
Научимся делать правильные выводы. Выборы в органы местного самоуправления, в Грузии, состоятся в уже октябре.