Քայլեր դեպի Հայաստանում գենդերային բռնությանը բազմաոլորտային արձագանքի ամրապնդում
Մայիսի 3-4-ը Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում տեղի ունեցան աշխատանքային հանդիպում և սեմինար՝ «Հայաստանում գենդերային բռնությանը բազմաոլորտային արձագանքի ամրապնդում» թեմայով:
Հանդիպմանը մասնակցեցին գենդերային և ընտանեկան բռնության հիմնախնդրին այս կամ այն կերպ առնչվող բոլոր օղակների՝ առողջապահության, սոցիալական ապահովության, արդարադատության, իրավապահ մարմինների և այլ ոլորտների 20 ներկայացուցիչ, ինչպես նաև հոգեբաններ, սոցիալական աշխատողներ, այլք:
Ներկա էին նաև ՀԿ-ների, միջազգային ՀԿ-ների, ՄԱԿ-ի գործակալությունների և դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Երկօրյա միջոցառումների ընթացքում քննարկվեցին գենդերային և ընտանեկան բռնության նկատմամբ տարբեր ոլորտների միասնական, համակարգված արձագանքի խնդիրը:
Նպատակն այն է, որ բռնության կոնկրետ դեպքին համակարգը որպես ամբողջություն արձագանքի, համապատասխան մարմինների աշխատակիցները պատրաստված լինեն դա իրականացնելու համար և քաջատեղյակ՝ մեկը մյուսից:
Միասնական, համակարգված աշխատանքի խնդիրը դիտարկվեց ոչ միայն բռնությանն արձագանքելու, այլև կանխարգելման հարցում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը աշխատանքային հանդիպման մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունը ստանձնել է հանձնառություն և դրան համապատասխան օրենսդրական կարգավորում է նախատեսում կանանց դեմ բռնության պայքարի ոլորտում. ներկայում վերջնական փուլում է գտնվում «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և ԸԲ ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն առաջիկայում, սահմանված կարգով, կներկայացվի հանրային քննարկման:
Սեմինարը վարեց Վերարտադրողական առողջության արևելաեվրոպական ինստիտուտի նախագահ Իոնելա Հորգան: Ներկայում նա համակարգում է ՄԱԲՀ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի նախաձեռնությունը, որը տարածաշրջանի 17 երկրներում նպատակ ունի աջակցելու գենդերային բռնությանը բազմաոլորտային համակարգված արձագանքին:
Միջոցառումներն իրականացվեցին ԵՄ և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում գենդերային բռնության դեմ պայքարին ուղղված ուսումնասիրություններ, տեղեկությունների տարածում և իրավական աջակցություն» ծրագրի շրջանակում` ՄԱԲՀ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի և Վերարտադրողական առողջության արևելաեվրոպական ինստիտուտի հետ համագործակցությամբ:

• 05-05-2017 12:42:05   | Armenia  |  Press release
Yerevan, 5 May 2017. On May 3-4, advocacy meeting and capacity development workshop on the topic of “Strengthening Multi-sectoral Response to Gender-based Violence in Armenia” were held at “Tigran Mets” hall, Yerevan Armenia Marriott Hotel.
Over 20 representatives of stakeholder institutions – psychosocial welfare, police, justice, healthcare and other – as well as phycologists, social workers, and representatives of civil society, international NGOs, UN agencies and donor community were present.
The issue of multi-sectoral coordinated response to gender based and domestic violence was at the center of these two-day events.
The ultimate goal is ensuring that the system responds as a whole to each concrete case of gender based violence, and that all stakeholders have the necessary skills and well know who does what.
The issue of multi-sectoral response also covered prevention of gender-based and domestic violence.
Mr. Vigen Kocharyan, Deputy Minister of Justice informed the meeting participants that the Government is committed to provide adequate legislation in the field of combating violence against women. The draft Law on Prevention of Domestic Violence and Protection of Victims of Domestic Violence is in the final stage, and will be presented for public discussion.
Mrs. Ionela Horga, President of the East European Institute for Reproductive Health, led the workshop. Currently, she coordinates the Regional Initiative on supporting the multi-sectorial, coordinated response to gender-based violence, introduced by UNFPA Eastern Europe and Central Asia Regional Office, which covers 17 countries of the region.
The meeting and workshop were undertaken within the scope of “Studies, information dissemination and legal support to combat GBV in Armenia” funded by the EU and UNFPA, in partnership with UNFPA Eastern Europe and Central Asia Regional Office and the East European Institute for Reproductive Health.