«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոն. առաջիկա օրերը Երևանում հագեցած են լինելու դասական երաժշտությամբ
• 04-07-2017 19:15:30   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հուլիսի 4-12-ը Երևանում կայանալիք «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի ընթացքում սպասվում է թեժ մրցակցություն և մեծահամբավ երաժիշտների մասնակցություն։ Այս մասին «Արմենպրես» մամուլի սրահում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեցին կազմակերպիչները։
«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը շեշտեց, որ այն մեծ, ընդգրկուն նախագիծ է և՜ բովանդակությամբ, և՜ առաքելությամբ։ Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծեց, որ մրցույթ-փառատոնն առանձնանում է իր ձևաչափով. ամեն օր տեղի են ունենալու դասական երաժշտության համերգներ՝ ներգրավելով համաշխարհային մեծության աստղերի։ Երաժշտական այս նախաձեռնությունը համախմբելու է նաև հայաստանյան լավագույն կոլեկտիվներին։ Պարոն Սմբատյանը նշեց, որ Հայաստանն այն հարթակն է, որտեղ կայանում են բարձր մակարդակի միջազգային մրցույթներ, ինչը երաժշտական աշխարհում մեծագույն ձեռքբերում է։
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովը նշեց, որ իր ղեկավարած հիմնադրամը, որ ստեղծվել է Մալթայում, բազմաթիվ մրցույթներ, փառատոներ, վարպետության դասեր է կազմակերպել և զբաղվում է դասական երաժշտության առաջմղմամբ։ Որպես օրինակ նա բերեց Մալթային միջազգային երաժշտական փառատոնը, որ տեղի է ունեցել նախորդ տարվա ապրիլին և համախմբել է աշխարհի մեծանուն ներաժիշտների։ Այդտեղ լայնորեն ներկայացված էր նաև Հայաստանը։ Պարոն Իշխանովը նշեց, որ Մալթայի միջազգային երաժշտական հաջորդ փառատոնը լինելու է էլ ավելի մեծ ու մասշտաբային։ Եվ այդ փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենալու դաշնակահարների մրցույթ, որի մրցանակային ֆոնդն աշխարհում թերևս ամենամեծն է՝ 200 հազար եվրո. առաջին մրցանակակիրը կստանա 100 հազար եվրո։ Այս ընթացքում կազմակերպվում են առանձին 11 միջազգային մրցույթներ Իտալիայում, Ճապոնիայում, Չինաստանում, Իսպանիայում, Ավստրիայում, Գերմանիայում, Հայաստանում և այլ երկրներում, և այդ մրցույթների լավագույն 5 դաշնակահարներն էլ կընդգրկվեն Մալթային միջազգային երաժշտական մրցույթի կազմում ու կպայքարեն դափնեկրի կոչման համար։ Պարոն Իշխանովը նշեց, որ առաջիկա օրերը Երևանում հագեցած են լինելու դասական երաժշտության երեկոներով և մեծ վայելք են պարգևելու դասականի սիրահարներին։
«Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի ժյուրիի նախագահ Արմեն Բաբախանյանը տեղեկացրեց, որ մրցույթին մասնակցելու են 14 երկրի (Ֆրանսիա, Ավստրիա, Լեհաստան, Նորվեգիա, Չինաստան, Հարավային Կորեա, Սիրիա, Իրան, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ղազախստան, Ղրղզստան, Վրաստան, Հայաստան) 48 երիտասարդ դաշնակահարներ (մինչև 34 տարեկան)։ Մրցույթը կանցկացվի երկու փուլով։ Պարոն Բաբախանյանը ներկայացրեց նաև մրցույթի ժյուրիի անդամներին՝ Պաոլո Բալիերի (Իտալիա), Ռատկո Դելորկո (Գերմանիա), Վլադիմիր Օվչիննիկով (Ռուսաստան), Վալերիան Շուիկաշվիլի (Վրաստան)։
«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Սերգեյ Սմբատյանը։ Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

• 04-07-2017 19:15:30   | Армения  |  Культура
Во время Международного фестиваля-конкурса «Армения», который пройдет в Ереване с 4 по 12 июля, ожидается жесткая конкуренция. В мероприятии примут участие известные музыканты. Организаторы фестиваля и конкурса провели пресс-конференцию в конференц-зале агенства Арменпресс.
Художественный руководитель Международного музыкального фестиваля-конкурса «Армения» Сергей Смбатян отметил, что это огромный проект с уникальным содержанием и миссией. Сергей Смбатян добавил, что фестиваль и конкурс отличаются своим форматом. Концерты классической музыки будут проводиться каждый день, а всемирно известные музыканты выступят для зрителей.
Музыкальное мероприятие соберет лучшие армянские коллективы. Смбатян добавил, что многие международные конкурсы высокого уровня, что является большим успехом в мире музыки.
Президент Европейского фонда поддержки культуры Константин Ишханов отметил, что организация, которой он руководит, была создана в Мальте, организует конкурсы, фестивали, мастер-классы, и ее целью является пропаганда классической музыки. Он рассказал о Международном музыкальном фестивале в Мальте, который прошел в прошлом году в апреле и собрал лучших музыкантов мира. Армения была широко представлена там.
Ишханов добавил, что следующий Международный музыкальный фестиваль в Мальте будет большим и масштабным. В рамках этого фестиваля состоится фортепианный конкурс. У него будет самый большой призовой фонд в мире - 200 000 евро. Первый приз составляет 100 000 евро. 11 международных конкурсов пройдут в Италии, Японии, Китае, Испании, Австрии, Германии, Армении и других странах. И лучшие 5 пианистов из каждого конкурса получат возможность соревноваться на Международном музыкальном фестивале в Мальте, чтобы побороться за титул лауреата. Ишханов добавил, что во время конкурса-фестиваля Ереван будет наполнен концертами классической музыки и знатоки музыки получат большое удавольствие.
Председатель жюри Международного музыкального фестиваля «Армения» Армен Бабаханян сообщил, что 48 молодых пианистов (до 34 лет) из 14 стран (Франция, Австрия, Польша, Норвегия, Китай, Южная Корея, Сирия, Иран, Россия, Украина , Казахстан, Киргизия, Грузия, Армения) будут участвовать в конкурсе. В рамках конкурса будет два раунда. Армен Бабаханян также представил членов жюри конкурса - Паоло Балиери (Италия), Ратко Делорко (Германия), Владимир Овчинников (Россия), Валериан Шиукашвили (Грузия).
Организаторами 1-го Международного фестиваля-конкурса «Армения» являются Государственный молодежный оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Он проводится при поддержке Министерства культуры РА. Художественным руководителем конкурса и фестиваля является Сергей Смбатян. Мероприятие проводится под высоким патронатом первой леди РА Риты Саркисян.