«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոն. առաջիկա օրերը Երևանում հագեցած են լինելու դասական երաժշտությամբ
• 04-07-2017 19:15:30   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Հուլիսի 4-12-ը Երևանում կայանալիք «Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնի ընթացքում սպասվում է թեժ մրցակցություն և մեծահամբավ երաժիշտների մասնակցություն։ Այս մասին «Արմենպրես» մամուլի սրահում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեցին կազմակերպիչները։
«Արմենիա» միջազգային մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը շեշտեց, որ այն մեծ, ընդգրկուն նախագիծ է և՜ բովանդակությամբ, և՜ առաքելությամբ։ Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծեց, որ մրցույթ-փառատոնն առանձնանում է իր ձևաչափով. ամեն օր տեղի են ունենալու դասական երաժշտության համերգներ՝ ներգրավելով համաշխարհային մեծության աստղերի։ Երաժշտական այս նախաձեռնությունը համախմբելու է նաև հայաստանյան լավագույն կոլեկտիվներին։ Պարոն Սմբատյանը նշեց, որ Հայաստանն այն հարթակն է, որտեղ կայանում են բարձր մակարդակի միջազգային մրցույթներ, ինչը երաժշտական աշխարհում մեծագույն ձեռքբերում է։
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովը նշեց, որ իր ղեկավարած հիմնադրամը, որ ստեղծվել է Մալթայում, բազմաթիվ մրցույթներ, փառատոներ, վարպետության դասեր է կազմակերպել և զբաղվում է դասական երաժշտության առաջմղմամբ։ Որպես օրինակ նա բերեց Մալթային միջազգային երաժշտական փառատոնը, որ տեղի է ունեցել նախորդ տարվա ապրիլին և համախմբել է աշխարհի մեծանուն ներաժիշտների։ Այդտեղ լայնորեն ներկայացված էր նաև Հայաստանը։ Պարոն Իշխանովը նշեց, որ Մալթայի միջազգային երաժշտական հաջորդ փառատոնը լինելու է էլ ավելի մեծ ու մասշտաբային։ Եվ այդ փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենալու դաշնակահարների մրցույթ, որի մրցանակային ֆոնդն աշխարհում թերևս ամենամեծն է՝ 200 հազար եվրո. առաջին մրցանակակիրը կստանա 100 հազար եվրո։ Այս ընթացքում կազմակերպվում են առանձին 11 միջազգային մրցույթներ Իտալիայում, Ճապոնիայում, Չինաստանում, Իսպանիայում, Ավստրիայում, Գերմանիայում, Հայաստանում և այլ երկրներում, և այդ մրցույթների լավագույն 5 դաշնակահարներն էլ կընդգրկվեն Մալթային միջազգային երաժշտական մրցույթի կազմում ու կպայքարեն դափնեկրի կոչման համար։ Պարոն Իշխանովը նշեց, որ առաջիկա օրերը Երևանում հագեցած են լինելու դասական երաժշտության երեկոներով և մեծ վայելք են պարգևելու դասականի սիրահարներին։
«Արմենիա» մրցույթ-փառատոնի ժյուրիի նախագահ Արմեն Բաբախանյանը տեղեկացրեց, որ մրցույթին մասնակցելու են 14 երկրի (Ֆրանսիա, Ավստրիա, Լեհաստան, Նորվեգիա, Չինաստան, Հարավային Կորեա, Սիրիա, Իրան, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ղազախստան, Ղրղզստան, Վրաստան, Հայաստան) 48 երիտասարդ դաշնակահարներ (մինչև 34 տարեկան)։ Մրցույթը կանցկացվի երկու փուլով։ Պարոն Բաբախանյանը ներկայացրեց նաև մրցույթի ժյուրիի անդամներին՝ Պաոլո Բալիերի (Իտալիա), Ռատկո Դելորկո (Գերմանիա), Վլադիմիր Օվչիննիկով (Ռուսաստան), Վալերիան Շուիկաշվիլի (Վրաստան)։
«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Սերգեյ Սմբատյանը։ Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։

“Armenia” International Music Festival and Competition: Yerevan will be saturated with classical music
• 04-07-2017 19:15:30   | Armenia  |  Culture
“Armenia” International Music Festival and Competition, which is taking place in Yerevan from July 4 to July 12, will keep up a strong competition and many famous musicians will participate in it. The organizers of the festival and competition had a press conference at Armenpress conference hall.
The Artistic Director of the “Armenia” International Music Festival and Competition Sergey Smbatyan noted that this is a huge project with its content and mission. Sergey Smbatyan added that the Festival and Competition is unique with its format. Classical music concerts will be held every day and world famous musicians will perform.
The musical event will gather the best Armenian collectives. Smbatyan added that many high level international competitions, which is a great success in music world.
President of the European Foundation for Support of Culture Konstantin Ishkhanov noted that the organization, he is in charge of, has been created in Malta and organized competitions, festivals, master classes and the  aim of the above mentioned organization is to promote classical music. He talked about Malta International Music Festival, which was held last year in April and gathered best musicians of the world. Armenia was widely represented there.
Ishkhanov added that the next Malta International Music Festival will be more expansive. Within the framework of this festival a piano competition will be held. It will have the biggest prize fund in the world- 200 000 euro. The first prize is 100 000 euro. 11 international competitions will be held in Italy, Japan, China, Spain, Austria, Germany, Armenia and other countries. And the best 5 pianists from each competition will have a chance to compete in Malta International Music Festival to fight for the laureate title. Ishkhanov added that during the competition and festival Yerevan will be saturated with classical music concerts and connoisseurs of music will be amazed with them.
The jury chairman of the “Armenia” International Music Festival and Competition Armen Babakhanyan informed that 48 young pianists (up to 34 years) from 14 countries (France, Austria, Poland, Norway, China, South Korea, Syria, Iran, Russia, Ukraine, Kazakhstan, Kirgizia, Georgia, Armenia) will participate in the competition. The competition will be held with two rounds. Armen Babakhanyan represented jury members of the competition Paolo Baglieri (Italy), Ratko Delorko (Germany), Vladimir Ovchinnikov (Russia), Valerian Shiukashvili (Georgia).
The organizers of the 1st “Armenia” International Festival and Competition are the State Youth Orchestra of Armenia and European Foundation for Support of Culture. It is held with the support of RA Ministry of Culture. The Artistic Director of the competition and festival is Sergey Smbatyan. The event is held under the high patronage of the first lady of the RA Rita Sargsyan.