Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիան ստեղծվել է միավորելու և բացահայտելու շախմատասեր աշխարհասփյուռ հայությանը (տեսագրություն)
• 20-07-2017 12:00:00   | Հայաստան  |  Մամուլի սրահ
Հուլիսի 20 -ին  ժամը 12.00-ին «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում տեղի ունեցավ ասուլիս՝ շախմատի միջազգային օրվա կապակցությամբ։
Թեման՝ «Առաջին անգամ ստեղծվել է Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիան. Ստեղծման նպատակը. ֆեդերացիայի անդամները և պատասխանատուն.  Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիայի հետ  համագործակցության հեռանկարը. հուլիսի 15-16-ը կայացած առցանց շախմատի մրցաշարի արդյունքների ամփոփում և հետագա ծրագրեր»։
Բանախոսնարնն են
Ռադիկ Խամոյանը - Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ
Պետրոս Քեշիշօղլյան- Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ
Վահան Բաբախանյան  - Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիայի Պատասխանատու
-----
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիա
Մամլո հաղորդագրություն
/Շախմատի միջազգային օրվան նվիրված առաջին առցանց մրցաշարի մասին/
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունն իր զարգացման շրջանակներում աշխատանքներ է իրականացնում տարբեր ուղղություններով, այդ թվում եւ մարզական: 2017 թ. հուլիսի 21-ին Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի /Խորհրդարանի/ նախագահությունը որոշում ընդունեց Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիա հիմնելու մասին, որի պատասխանատու նշանակվեց Վահան Բաբախանյանը: Ֆեդերացիայի զարգացման ծրագրային ուղղությունների մեջ ընգրկված են Արեւմտյան Հայաստանը, հայերը, այդ թվում՝ Արեւմտյան Հայաստանից, Արեւմտյան Հայաստանի բոլոր բարեկամները:
Ֆեյսբուքում ստեղծված է խումբ, որտեղ մասնակցում են մարդիկ տարբեր քաղաքներից ու երկրներից: Այդ խմբում երեք լեզուներով ընթանում են հարցերի քննարկումներ:
Հունիսի 30-ին ֆեդերացիան որոշում ընդունեց եւ հուլիսի 15-16-ը կազմակերպեց առցանց մրցաշար՝ նվիրված Շախմատի միջազգային օրվան /20 հուլիս - Շախմատի միջազգային ֆեդերացիաի հիմնադրման օր/: Մրցաշարի նախապատրաստական աշխատանքներում անցկացվեց 3 փորձնական մրցաշար՝ շուրջ 40 մասնակիցներով: Որպես մրցաշարի անցկացման հարթակ ընտրվեց մասայականություն վայելող www.Lichess.org կայքը:
Շախմատիստները խաղացին տասնյակ, երբեմն նույնիսկ հարյուրավոր պարտիաներ եւ ստացան փաստացի վարկանիշեր: Խաղի որակի եւ վարկանիշի համաձայն ձեւավորվեցին 2 խումբ: Այդպիսով զուգահեռ ընթացան 2 մրցաշար:
Մրցաշարի կանոնակարգը քննարկվեց եւ իրականացվեց ժամանակացույցի համաձայն: Առաջին օրը մասնակիցները հավաքվեցին Երեւանում՝ Շախմատի տանը նրա ղեկավարության թույլտվությամբ – դա խորհրդանշական քայլ էր, քանի որ յուրաքանչյուր հայկական շախմատային միավորում պետք է սերտորեն համագործակցի Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիայի հետ:
Մրցաշարի մասնակիցները հետեւյալ վայրերից էին. Ռուսաստան (Մոսկվա, Պետերբուրգ, Ռոստով, Կալինինգրադ, Տվեր, Կազան), Հայաստանի Հանրապետություն (Երեւան, Գյումրի), ԱՄՆ, Շվեդիա:
Ա մրցաշարի հաղթողներ դարձան.
Ալբերտ Հակոբյան /Մոսկվա, 76 տարեկան/ - 1-ին տեղ
Ռոբերտ Տոնոյան /Լանդսկրոնա, Շվեդիա, 23 տարեկան/ - 2-րդ տեղ
Ալեքսանդր Խառատյան /Պետերբուրգ, 55 տարեկան/ - 3-րդ տեղ
Բ մրցաշարի հաղթողներ դարձան.
Արմեն Մարտիրոսյան /Երեւան, 19 տարեկան/ - 1-ին տեղ
Հրանտ Կարապետյան /Երեւան, 12 տարեկան/ - 2-րդ տեղ
Սվետլանա Բաղդասարյան /Մոսկվա, 73 տարեկան / - 3-րդ տեղ
Հաղթողները ֆեդերացիայից ստացան պատվոգրեր, մասնակիցները՝ հավաստագրեր մասնակցության վերաբերյալ: Հուլիսի 20-ին տեղի ունեցավ մրցաշարի փակումը, պատվոգրերի հանձնումը այն մասնակիցներին, ովքեր Երեւանից էին եւ Մամլո ասուլիս՝ մրցաշարի կազմակերպիչների, մասնակիցների եւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնյաների եւ պատգամավորների մասնակցությամբ:
Ֆեդերացիայի կանոնագրի նախագիծը հրապարակված է www.miaban.ru կայքում: Մասնակիցներից շատերը, համամիտ լինելով ֆեդերացիայի նպատակներին ու խնդիրներին՝ անդամագրվեցին ֆեդերացիային:
2017 թ. աշնանը կանցկացվի Արեւմտյան Հայաստանի շախմատի առաջին առցանց մրցաշարը: Այդ ընթացքում ֆեդերացիան ծրագրում է մեծացնել անդամների քանակը, առաջին հերթին այն շախմատիստների հաշվին, ովքեր արմատներով Արեւմտյան Հայաստանից են, ինչպես նաեւ սերտ կապեր ու հարաբերություններ հաստատել բարեկամ ֆեդերացիաների հետ:
Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկություն ունեն մասնակցել Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիայի աշխատանքներին, խնրում ենք կապվել մեզ հետ հետ․
+7 911 022-9633 viber & whatsapp
bvagan@mail.ru,
https://www.facebook.com/groups/Chess.Fed.WesternArmenia/
Վահան Բաբախանյան
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության Շախմատային ֆեդերացիայի
Պատասխանատու
20.07.2017 թ.
--------------
Հ.Գ. - Թեեւ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) ճանաչումները ստացել է դեռեւս 1920 թվականին, այնուհանդերձ հնարավորինս սերտ համագործակցելու է շախմատային բոլոր բարեկամ ֆեդերացիաների ու միությունների հետ:

Шахматная Федерация Республики Западная Армения
В рамках развития Республика Западная Армения инициирует различные направления, в т.ч. в спорте. 21 июня 2017 года Президиум Национального Собрания (Парламента) Западной Армении утвердил (Решение № 5-02 /21.06.2017) учреждение шахматной федерации Западной Армении. Ответственным по шахматной федерации Западной Армении утвержден Ваган Бабаханян. Целевой аудиторией Федерации являются: Западная Армения, армяне, включая потомков из Западной Армении, друзья Западной Армении.
Создана группа в Фейсбуке, в которой участвуют люди из разных стран и городов. В этой группе на 3 языках ведется обсуждение разных вопросов.
30 июня Федерация анонсировала онлайн турнир 15-16 июля 2017 г., приуроченный к Международному дню шахмат (20 июля - день создания ФИДЕ). В рамках подготовки к турниру были проведены три тестовых турнира с участием около 40 шахматистов. Веб площадкой для игры был выбран популярный портал www.Lichess.org
Шахматисты сыграли десятки, а некоторые – даже сотни, партий, получили виртуальные рейтинги. В зависимости от уровня игры и рейтингов они были разбиты на 2 группы. Таким образом, параллельно прошло 2 онлайн турнира.
Регламент турнира был обсужден коллегиально и реализован в указанные сроки. В первый день участники из Еревана собрались во Дворце шахмат с разрешения его руководства – это был символический ход, поскольку любая армянская шахматная организация в мире должна быть «в увязке» и в сотрудничестве с Федерацией шахмат Армении.
Участники турнира были из городов России (Москва, Петербург, Ростов, Калининград, Тверь, Казань), из Армении (Ереван, Гюмри), из США, Швеции.
Победителями турнира в группе «А» стали:
Альберт Акопян (Москва, 76 лет) – 1 место
Роберт Тоноян (город Landskrona, Швеция, 23 года) – 2 место
Александр Харатян (Санкт-Петербург, 55 лет) – 3 место
Победителями турнира в группе «В» стали:
Армен Матевосян (Ереван, 19 лет) – 1 место
Грант Карапетян (Ереван, 12 лет) – 2 место
Светлана Багдасарян (Москва, 73 года) – 3 место
Победители получили грамоты от Федерации, а все игроки – свидетельства об участии.
20 июля состоялось закрытие турнира, вручение грамот и совместная пресс-конференция с участием руководителей Федерации, участников турнира и официальных должностных лиц Республики Западная Армения.
Проект Устава Федерации опубликован на веб сайте www.miaban.ru. Ряд участников, будучи солидарны с целями и задачами Федерации, стали её членами.
Осенью 2017 г. пройдет первый открытый онлайн чемпионат Западной Армении по шахматам. К этому времени Федерация планирует увеличить членство, в первую очередь, тех шахматистов из разных стран, у которых есть корни из Западной Армении. Также планируется наладить прямые контакты с дружественными федерациями.
Всем желающим принять участие в работе шахматной федерации Западной Армении просим связатьса с нами:
+7 911 022-9633 viber & whatsapp
bvagan@mail.ru,
https://www.facebook.com/groups/Chess.Fed.WesternArmenia/
Ваган Бабаханян
Ответственный по шахматной федерации Республики Западная Армения
20.07.2017 г.
Хотя Республика Западная Армения (Армения) получила международное признание еще в 1920 году, тем не менее будет тесно сотрудничать со всеми дружественными шахматными федерациями и союзами.