Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կուղեկցվի ներդրումների<br /> իրական աճով,- վստահ է ՀՀ էոնոմիկայի նախարարը<br />
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կուղեկցվի ներդրումների
իրական աճով,- վստահ է ՀՀ էոնոմիկայի նախարարը
• 28-09-2009 17:18:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման դեպքում Հայաստանի տնտեսության մեջ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները 50 եւ ավելի տոկոսով կարող են աճել: Այս մասին «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման աշխարհաքաղաքական եւ տնտեսական հետեւանքները եւ այդ գործընթացում Եվրամիության դերը» թեմայով Հանրային հեռուստաընկերության «Եվրոպական բանաձեւ» հաղորդաշարում ծավալված քննարկմանը նշեց ՀՀ էոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: Նա վստահություն հայտնեց, որ տնտեսական խթանները կստիպեն արագացնել այդ գործընթացը: Ըստ նրա, Վրաստանի, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը ավելի գրավիչ կդարձնի տարածաշրջանը: Սահմանի բացումը թույլ կտա Հայաստանին մտածել ավելի մեծ տարածաշրջանային ծրագրերին միանալու մասին: Իսկ Եվրոմիությունն ու Եվրոհանձնաժողովը պատրաստ են օժանդակել նման լուրջ տարածաշրջանային ծրագրերի իրականացմանը: Ն.Երիցյանը նշեց նաեւ, որ սահմանի բացմամբ Հայաստանը Եվրոմիության հետ անմիջական սահման է ունենալու, քանի որ Թուրքիան Եվրոմիության Մաքսային միության անդամ է եւ Եվրոմիության հետ կնքել է Ազատ առեւտրի համաձայնագիր: Հայաստանը նույնպես բանակցում է Եվրոմիության հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիր կնքելու շուրջ: Եվրոմիության շուկաներից օգտվելու համար կազմակերպությունը դնում է պահանջ` երկրում կատարել ամբողջական բարեփոխումներ: Ըստ Ն.Երիցյանի, սահմանի բացումը կարագացնի այդ բարեփոխումների իրականացման գործընթացը: Առարկելով նախարարին, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Դավիթ Լոքյանը նշեց, որ Եվրոմիությունը առաջնորդվում է «հազարավոր ստանդարտներով, հազարավոր կարգերով», եւ Հայաստանը լուրջ խնդիրներ է ունենալու, եթե չի նախապատրաստվում դրան: «Մենք բացարձակապես ամենափոքր ծավալներ կարող ենք Թուրքիա առաքել, քանի որ այնպիսի ընթացակարգեր են, որոնք օրենքով թույլ չեն տալիս, որպեսզի մենք ապրանք արտահանենք այդ երկիր»,- ասաց նաղ Նրա խոսքերով, Թուրքիան դեռեւս 1960-ականների վերջից արտահանմանը նպաստելու հստակ քաղաքականություն է վարում եւ այսօր բազմապիսի գործիքներ ունի ներմուծումը կասեցնելու համար: «Մենք արդեն այսօր` հայ-թուրքական փակ սահմանի եւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանն անդամակցելու պարագայում, դիսբալանս ունենք Թուրքիայի հետ: Իրենց միջին մաքսատուրքերը 48,5 տոկոսի չափով են, մեր միջին մաքսատուրքերը կազմում են 14 տոկոս: Թուրքիայում ապրանքների ներմուծման պարագայում ապրանքատեսակների 50 տոկոսի վրա ԱՀԿ-ով չի սահմանված ոչ մի չափ մաքսատուրք, եւ կառավարությունը կարող է տվյալ պահին ներմուծումը դադարեցնելու համար համապատասխան մաքսատուրք կիրառել, որը կարող է հասնել մինչեւ 228 տոկոսի»,- ասաց Դ.Լոքյանը: Ներսես Երիցյանն իր հերթին առարկեց այդ մտավախությունների դեմ, նշելով, որ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության բոլոր անդամ երկրները հավասար պայմաններից են օգտվում եւ Թուրքիան չի կարող ավելի արտոնյալ վիճակում լինել: «Թվերը կարող է տպավորիչ էին, սակայն դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում, իսկ պետական միջամտություն եւ օժանդակություն Հայաստանն ինքն էլ կարող է անել»,- ասաց նախարարը:

Opening Armenian-Turkish border to result in real growth of<br /> investments, RA minister of economy says<br />
Opening Armenian-Turkish border to result in real growth of
investments, RA minister of economy says
• 28-09-2009 17:18:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, SEPTEMBER 28, NOYAN TAPAN. The analyses show that in case of the normalization of relations with Turkey, direct investments in the Armenian economy may grow by more than 50%. RA Minister of Economy Nerses Yeritsian stated this at the discussion "The Geopolitical and Economic Consequences of the Normalization of Armenian-Turkish Relations and the Role of the European Union in this Process" held within the framework of the series "European Resolution" of the Public Television Company. According to the minister, the normalization of relations among Georgia, Armenia, and Turkey will make the region more attractive. Opening the border will allow Armenia to consider the idea of joining bigger regional projects, while the European Union and the European Commission are ready to assist with the implementation of such serious regional projects. N. Yeritsian noted that with the border's opening, Armenia will have a direct border with the EU as Turkey is a member of the EU Customs Union and it has signed a free trade agreement with the European Union. Armenia is also carrying on negotiations with the aim of signing a free trade agreement with the EU. The countries willing to use EU markets are required to make efficient domestic reforms. N. Yeritsian underlined that the opening of the border will accelerate the process of such reforms in Armenia. Objecting to the minister, ARF Bureau member David Lokian said the EU follows "thousands of standards, hundreds of procedures", and Armenia will encounter serious problems if it is not prepared for that. "We can only supply small amounts to Turkey because the existing procedures do not allow us to export goods to that country," he said, adding that since the late 1960s Turkey has been conducting a policy of export promotion and today it has numerous instruments to suspend the import. "We already have a disbalance with Turkey - with respect to the closed Armenian-Turkish border and the World Trade Organization (WTO) membership. Their average customs duties are 48.5%, whereas ours make 14%. There are no WTO-established customs duties on 50% of goods imported into Turkey, and the government can use a customs duty of up to 228% in order to stop the import at the given moment," D. Lokian noted. Nerses Yeritsian dismissed these objections, saying that equal conditions are envisaged for all member states of WTO and Turkey cannot be in a more privileged position. "These figures are impressive but they do not represent the facts, and Armenia can also carry out a state intervention and assistance," the minister said. He expressed confidence that the state incentives will accelerate this process.