Խաչատրյանի փառատոն. կայացել է «Հովերի՚ իգական կազմի առաջին բեմելը
Հոկտեմբերի 24-ին կամերային երաժշտության տանը Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում «Հովեր՚ պետական կամերային երգչախմբի համերգն էր։
Խաչատրյանական փառատոնն իր ծրագրերով ամեն անգամ նոր հնարավորություններ է տալիս նոր ստեղծագործ արարումների։ Նման մի օրինակ էր նաև հոկտեմբերի 24-ի երեկոն։ Այսպիսի «Հովեր՚ հանդիսատեսն ունկնդրում էր առաջին անգամ. համերգի առաջին մասում առաջին անգամ ինքնուրույն ծրագրով հանդես եկավ «Հովերի՚ իգական կազմը՝ Նարինե Ոսկանյանի ղեկավարությամբ։ Հնչեցին հայկական և արևմտաեվրոպական հեղինակների՝ իգական երգչախմբի համար գրված խմբերգեր։ Համերգի երկրորդ մասում ելույթ ունեցավ երգչախմբի ամբողջ կազմը։
«Հովերի» գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Սոնա Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ Նարինե Ոսկանյանն իր շատ գովելի ուսանողներից և «Հովեր՚ երգչախմբի սյուներից է։ «Ես ուրախ եմ, որ իմ ուսանողներն առանձին իրենց գործունեությունն են ծավալում, ինքնուրույնանում են, դա կարևոր է նաև մեր խմբավարական ամբիոնի համար՚,- նշեց Սոնա Հովհաննիսյանը։ Նա «Հովերը՚ հիմնադրել է 1992թ.: Խոսելով 25-ամյակը նշող իր հարազատ երգչախմբի մասին՝ Սոնա Հովհաննիսյանը նշեց, որ այն իր համար կենսագրություն է, ապրելակերպ. «Ես երբեք առանձին հանդես չեմ գալիս սեփական կենսագրությամբ, քանի որ պետք է կրկնեմ «Հովերի՚ կենսագրությունը։ Մեր կենսագրությունները նույնական են՚։
Ի դեպ, «Հովերը՚ նախորդ տարիներին նույնպես հանդես է եկել խաչատրյանական փառատոնի շրջանակներում՝ ամեն անգամ ունկնդրին մատուցելով խմբերգային երաժշտության հարուստ ներկապնակը։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» հիմնադրամի աջակցությամբ։

Khachaturian Festival: the female section of the “Hover” performed for the first time
On October 24 Komitas Chamber Music House hosted the concert of the “Hover” State Chamber Choir within the framework of the 5th Khachaturian International Festival. Khachaturian Festival always gives opportunities to new creations. The evening was another example of the phenomena.
During the 1st part of the concert the female section of the “Hover” headed by Narine Voskanyan performed for the first time with an independent program. Compositions by Armenian and Western European composers written for the female choir were presented. During the 2nd part of the concert the whole choir performed for the audience.
The Artistic Director and Conductor of the “Hover”  Sona Hovhannisyan noted that Narine Voskanyan is one of her best students and stands on the basis of the choir. She noted that she was very happy that her students became independent, which is also important for the development of the field. Sona Hovhannisyan founded the choir in 1992. The choir celebrates its 25th anniversary.
Referring to the anniversary of her choir Sona Hovhannisyan noted that the “Hover” is inseparable part of her life.
It should be noted that “Hover” choir performed within the framework of the Khachaturian International Festival before, presenting the rich palette of the choral music to the audience.