Ucom-ի տնօրենը նվերներ է հանձնել «ԱրմՌոբոտիքս 2017» մրցույթի հաղթող ճանաչված «Արմաթ»-ի սաներին
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը պլանշետներ է հանձնել Տավուշի մարզի սահմանամերձ Արծվաբերդ գյուղի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սաներին: Լաբորատորիան Ucom ընկերության աջակցությամբ բացվել է երկու տարի առաջ ու կարճ ժամանակահատվածում արդարացրել է նախագծի պատասխանատուների սպասելիքները հայ-ադրբեջանական սահմանին ապրող պատանի ինժեներներից ու ծրագրավորողներից:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից իրականացվող ռոբոտների 10-րդ՝ հոբելյանական առաջնությունում Արծվաբերդի արմաթցիներն այնպիսի ռոբոտ էին պատրաստել, որն ըստ մրցույթի կանոնների, պետք է մրցութային դաշտում իրեր գտներ (խորանարդ, գունդ և ուռուցիկ բազմանկյուն), վերցներ դրանք և տեղափոխեր տվյալ ռոբոտին հատկացված պահեստային տարածք: Մասնագետները վստահեցնում են, որ տվյալ մրցույթն իր օտարերկյա համարժեքներից ավելի բարդ է: 3 ամսվա աշխատանքի արդյունքում եզրափակիչ փուլ էին անցել 12 թիմեր Տավուշի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Շիրակի մարզերից, ինչպես նաև Երևանից:
3-հոգանոց մրցանակակիր թիմն այսօր Արծվաբերդի հպարտությունն է: 700 հազար դրամ մրցանակն օգտագործելու են այլ նորարարական նախագծեր իրականացնելու նպատակով:
«Փոքրուց եմ ինչ-որ առարկաներ քանդել ու հավաքել, բայց «Արմաթ»-ի շնորհիվ է, որ սկսել եմ մտածել, թե ինչ կարելի է ստեղծել ուրիշների գործը թեթևացնելու համար: Օրինակ՝ հիմա մտածում եմ գյուղի համար օգտակար մի չորանոց նախագծելու մասին, որը կաշխատի արևային մարտկոցով, ու բոլոր գործողությունները կլինեն ավտոմատացված: Խնձոր լվանալը, կտրատելը, դասավորելը, չորացնելը պետք է իրականացվի սարքավորման միջոցով», - իր պլաններով կիսվեց Արծվաբերդի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Վահագն Զարգարյանը:
Վահագնը նախագծել է խելացի դռան մոդել, ստեղծել է ռադիոկապով աշխատող սարքեր, իր իսկ ձեռքով հավաքել է արևային մարտկոց: Սեփական ննջասենյակը դարձրել է մինի-լաբորատորիա, որտեղ մտնելու համար իր ստեղծած անվտանգության սարքի վրա կոդ է հավաքում:
«Այս այցն ինձ համար անձամբ ամենաոգևորիչն է: Եթե 16-ամյա Վահագնի թիմը մասնակցեր ԱՄՆ-ում կայացած ռոբոտների մրցույթին, որի առաջադրանքը Հայաստանի մրցույթի խնդրի համեմատ ավելի հեշտ էր, վստահաբար, առաջին տեղը կգրավեր: «Արմաթ» լաբորատորիաների ներդրման նախագիծը երկարատև է, ֆունդամենտալ ու ինժեներական մտածողություն ձևավորող: Դրա արդյունքը մակերեսային ու այժմեական չէ, այն խորքային փոփոխություններ է առաջացնելու կրթական համակարգում, ինչի ականատեսը կլինենք 4-5 տարի հետո », - նշեց Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Հիշեցնենք, որ Ucom ընկերությունը հանդիսանում է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման խոշորագույն աջակիցը: Ucom-ի մոտ 150 մլն դրամ ներդրման շնորհիվ Հայաստանի մի շարք մարզերում, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերում գործում են 39 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ:

• 03-11-2017 17:19:49   | Armenia  |  Organizations
Hayk Yesayan, the Director General at Ucom, presented tablets to the students of “Armath” engineering laboratory in Artsvaberd border village of Tavush region. Having been opened 2 years ago with the support of Ucom, this laboratory and its student engineers and programmers have met the expectations of “Armath” project initiators in this short period of time.
For the 10th jubilee Robotics competition, organized by the Union of Information Technology Enterprises (UITE), the students of “Armath” laboratory from Artsvaberd have designed a robot, which, according to the rules of competition, were to find objects in the competition field, such as cubes, balls and convex polygons, pick them up and move to the place reserved for that robot. Experts assure that the competition, as compared with similar international competitions, is much more complicated. As a result of a 3-month hard work, 12 teams from Tavush, Lori, Gegharkunik and Shirak regions, as well as Yerevan, reached the finals.
Today the award-winning team of 3 members is the pride of Artsvaberd. The prize equal to 700,000 AMD will be used to implement other innovative projects.
“Since an early age I used to take things apart and put them back together again, but now it’s thanks to “Armath” that I’ve started to think about creating things that would make people’s life easier. For example, now I’m thinking about designing a solar-powered and fully automated  drier facility for our village, where everything from washing, slicing, arranging up to drying of apples should be performed by means of an equipment,” Vahagn Zargaryan, a student of “Armath” laboratory in Artsvaberd, shared his future plans.
Vahagn have also designed a smart door model, radio-based devices, as well as assembled a solar battery with his own hands. He has turned his own bedroom into a mini-laboratory: in order to enter his bedroom, one has to enter a special code on a self-made security device.
“For me personally this visit is the most inspirational. If the team of a 16-year old Vahagn participated in the robotics competition held in the USA, he would surely take the first place, as the task given during the Armenian robotics competition was much harder than that of the US competition. “Armath” project is a long-term, project aimed at shaping fundamental and engineering mindset. Its results will be seen in the years to come and it will bring fundamental changes to our education system, which we’ll witness in 4-5 years,” said Hayk Yesayan, the Director General at Ucom.
It’s worth reminding that Ucom is the largest supporter of “Armath” laboratories. Thanks to investments of Ucom, equaling to about 150 million AMD, 39 “Armath” laboratories are now operating in a number of regions of Armenia, including border settlements.