ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի կողմից Սիրիայի հրթիռակոծության մեջ ամենաշատ տուժողը Թուրքիան է. Հարութ Սասունյան
• 18-04-2018 20:07:14   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Մինչ մեկնաբանների մեծ մասը կենտրոնացել է Սիրիայում ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական թիրախային հրթիռակոծության պատճառների և հետևանքների վրա, շատ քչերն են գիտակցում, որ այս հարձակման արդյունքում ամենաշատ տուժողը Թուրքիան է:
Երկու շաբաթ առաջ, երբ նախագահ Թրամփը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները «շատ շուտով» իր զինվորներին դուրս կբերի Հյուսիսային Սիրիայից, թուրքական կառավարությունը հրճվանքի մեջ էր: Թուրքական ներխուժումը Աֆրին նպատակ էր հետապնդում ընդլայնել Մանբիջի և ամբողջ Հյուսիսային Սիրիայի բռնազավթումը՝ այդ շրջանից քուրդ զինյալներին դուրս մղելու համար: Թուրքական զորքերի ճանապարհին կանգնած միակ խոչընդոտը ամերիկյան զինված ուժերն էին՝ Մանբիջի շրջանում իրենց 2000 զինվորներով: Ամերիկյան զորքերի վրա հարձակվելու թուրքական հաճախակի սպառնալիքները չէին վախեցրել Միացյալ Նահանգների հրամանատարներին, որոնք հաստատակամ էին տեղի քրդական բնակչության պաշտպանության գործում:
Երկու շաբաթվա ընթացքում Թրամփը փոխեց իր դիրքորոշումը Սիրիայից ամերիկյան զորքերի անհապաղ դուրսբերման վերաբերյալ: Վաշինգտոնի և Փարիզի վերջին զեկույցներում նշվում է, որ Պենտագոնը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը «համոզել» են նախագահ Թրամփին ԱՄՆ զինված ուժերը պահել Սիրիայում, մինչև Սիրիայի ճգնաժամի լուծումը կամ արևմտյան ու արաբական այլ երկրների կողմից ամերիկյան ուժերի փոխարինումը: Թուրքիայի ղեկավարները ևս հիասթափված էին, որ նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը պաշտոնանկության պատճառով չէր կարող պահել Էրդողանին տված իր խոստումը, որ ամերիկյան զորքերը շուտով կհեռանան Հյուսիսային Սիրիայից:
Սիրիայում ամերիկյան զորքերի մնալու պատճառով կսահմանափակվի  Թուրքիայի կարողությունը՝ հարձակվելու Հյուսիսային Սիրիայում քրդական զինյալների վրա: Չնայած իր խենթ պոռթկումներին՝ Էրդողանը չի պատրաստվում թիրախավորել ԱՄՆ-ի զինված ուժերը կամ ինչպես ինքն էր նկարագրում ՝ «օսմանյան ապտակ հասցնել ամերիկացիներին»... Այսպիսով, Դամասկոսի մերձակայքում գտնվող Դումայում քաղաքացիական անձանց վրա Սիրիայի կառավարության կողմից քիմիական հարձակումների անհիմն մեղադրանքները հավանաբար կազմակերպված էին նրանց կողմից, որոնք ցանկանում էին կանխել ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը Հյուսիսային Սիրիայից՝ մեծ ցավ պատճառելով Թուրքիային... Հետաքրքիր է, որ հիթիռակոծությունից քիչ առաջ, Թրամփն իր ելույթում ոչ մի խոսք չի ասել այն մասին, թե ինչ ապացույցներ ունի քիմիական հարձակման համար Սիրիայի վարչակազմի պատասխանատվության մասին:
Ի դեպ, Սիրիայի հիթիռակոծությունը հակասական արձագանքներ է առաջացրել Թուրքիայում: Թեև Էրդողանը դժգոհ էր Սիրիայում ամերիկյան զորքերի մնալուց, սակայն հրճվանքի մեջ էր Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի հարձակումներից, քանի որ Թուրքիան ցանկանում էր թուլացնել սիրիական վարչակարգը և տապալել նախագահ Բաշար ալ-Ասադին: Սակայն, հրթիռակոծությունը նման նպատակ չի ունեցել, ինչպես նախագահ Թրամփն էր հարձակումից հետո գրել իր թվիթերյան էջում՝ «Առաքելությունն ավարտված է»... Բոլորը, բացառությամբ Էրդողանի, համաձայն են, որ նախագահ Ասադը տիրապետում է իրավիճակին Սիրիայի ճգնաժամում և նրա տապալումը կնպաստի տիրող իրավիճակի վատթարացմանը Սիրիայում ու տարածաշրջանում...
Սիրիայի հրթիռակոծության թուրքական գովասանքի մյուս բացասական հետևանքը հարաբերությունների վատթարացումն էր Թուրքիայի և Ռուսաստանի ու Իրանի միջև, որոնք նախագահ Ասադի հավատարիմ պաշտպաններն են ու այդ հարվածների խիստ քննադատողները: Բացի այդ, Էրդողանը թշնամացրել է իր ներքաղաքական ընդդիմությանն ու թուրքական հասարակության մի ստվաr հատվածի, որոնք վրդովված են եղբայրակից մահմեդական երկրի վրա արևմտյան երկրների հարցակումների պատճառով:
Թուրքիան նաև դժգոհ է, որ նախագահ Թրամփը հարձակումից առաջ իր ելույթում որպես «մեր բարեկամներ» հիշատակել է «Սաուդյան Արաբիան, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, Քաթարը և Եգիպտոսը», անտեսելով ՆԱՏՕ-ի դաշնակից Թուրքիային՝ Ռուսաստանի և Իրանի հետ նրա մերձեցման պատճառով:
Հետաքրքիր է, որ Թրամփն իր ելույթում քննադատել է Ռուսաստանին ու Իրանին. «Ի ՞նչ պետություններ են ցանկանում կապված լինել անմեղ մարդկանց, կանանց ու երեխաների զանգվածային սպանությունների հետ: Աշխարհի պետություններին կարելի է դատել նրանց բարեկամներով: Ոչ մի ազգ չի կարող հաջողության հասնել վերջիվերջո՝ ստորին պետություններին, դաժան բռնակալներին և արյունարբու բռնապետերին աջակցելով»: Ցավալի է, որ ապրիլի 24-ի՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին, Թրամփը հարձակվում է այլ երկրների վրա, որոնք ընկերակցում են արյունարբու պետության հետ, անտեսելով այն փաստը, որ  Միացյալ Նահանգների դաշնակիցը Թուրքիան է, մի երկիր, որը ժխտում է 1.5 միլիոն հայերի սպանդը և պաշտպանում է իր նախորդ քրեական օսմանյան վարչակարգը, որն իրականացրել է Հայոց ցեղասպանությունը: Սա մեզ հիշեցնում է Քրիստոսի խոսքերը. «Կեղծավո՛ր, նախ հանի՛ր գերանը քո աչքից և ապա կկարողանաս հստակ տեսնել՝ քո եղբոր աչքից շյուղը հանելու համար»։
Ինչպես գրել էի մեկ տարի առաջ, երբ նախագահ Թրամփը  «Թոմահավք»  տեսակի  հրթիռներ էր արձակել Սիրիայի վրա, նա պարզապես հարվածել էր Սիրիային՝ ամերիկյան հասարակության ուշադրությունը շեղելու համար իր բազմաթիվ սեռական անբարոյականություններից, ապօրինություններից և Ռուսաստանի հետ իր գաղտնի հարաբերությունների հետաքննություններից:
Ի վերջո, Թրամփը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը և Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը խախտել են իրենց երկրների սահմանադրությունները՝ պատերազմելով մեկ այլ ինքնիշխան պետության դեմ, առանց ստանալու իրենց օրենսդիր մարմինների համաձայնությունը:

Harut Sassounian. Turkey is the Biggest Loser in the US, British & French Missile Strikes on Syria
While most commentators have focused on the reasons and consequences of the U.S., British, and French missile strikes on targets in Syria, very few realize that Turkey is the biggest loser as the result of this attack.
Two weeks ago, when Pres. Trump announced that the United States would “very soon,” withdraw its soldiers from Northern Syria, the Turkish government was elated. Turkey’s invasion of Afrin was intended to expand the occupation to Manbij and the entire Northern Syria to dislodge Kurdish fighters from that region. The only obstacle standing in the way of the Turkish troops was the U.S. military which has over 2,000 soldiers in the Manbij area. Repeated Turkish threats to attack the American troops did not scare the U.S. Commanders who stood steadfast in their defense of the local Kurdish population.
Within two weeks, Pres. Trump reversed his position on the immediate withdrawal of U.S. troops from Syria. The latest reports from Washington and Paris state that the Pentagon and French Pres. Emmanuel Macron “convinced” Pres. Trump to keep the U.S. military in Syria until the Syrian crisis is resolved or other Western and Arab countries replaced the American forces. Turkey’s leaders were also disappointed that due to his dismissal former Secretary of State Rex Tillerson could not keep his promise to Pres. Erdogan that the U.S. forces would withdraw shortly from Northern Syria.
With the American troops staying in Syria, the Turkish ability to attack Kurdish fighters in Northern Syria would be limited. Despite his crazy antics, Pres. Erdogan is not going to target the U.S. military or as he described, “deliver the Americans an Ottoman slap!” Thus, the unsubstantiated accusations of a chemical attack by the Syrian government on civilians in Douma near Damascus was most probably orchestrated by those who wanted to prevent American forces from leaving Northern Syria, to the great chagrin of Turkey! Interestingly, in his remarks shortly before the missile strike, Pres. Trump did not mention a single word as to what evidence he had about the responsibility of the Syrian regime for the chemical attack.
Incidentally, the missile strike on Syria generated conflicting reactions in Turkey. While President Erdogan was unhappy with the stay of the U.S. troops in Syria, he was delighted with the attacks by the United States, Great Britain and France, since Turkey wanted to undermine the Syrian regime and overthrow Pres. Bashar al-Assad. The missile strike, however, did not have such an objective, as Pres. Trump tweeted after the attack, “Mission Accomplished!” Everyone, except Erdogan, agrees that Pres. Assad had the upper hand in the Syrian conflict and his overthrow would worsen the situation in Syria and the region!
The other negative consequence of the Turkish praise of the missile attack on Syria was the souring of relations between Turkey, and Russia and Iran, staunch supporters of Pres. Assad and harsh critics of the strike. In addition, Pres. Erdogan alienated his domestic political opposition and a large segment of the Turkish public upset by the Western powers’ attack on a fellow Muslim country.
Turkey was also unhappy that Pres. Trump, in his remarks just before the missile strike, mentioned “Saudi Arabia, the United Emirates, Qatar, and Egypt” as “our friends,” disregarding NATO ally Turkey due to its rapprochement with Russia and Iran.
Curiously, in his speech Pres. Trump criticized Russia and Iran stating: “what kind of a nation wants to be associated with a mass murder of innocent men, women and children? The nations of the world can be judged by the friends they keep. No nation can succeed in the long run by promoting rogue states, brutal tyrants and murderous dictators.” It is unfortunate that on the eve of April 24, the anniversary of the Armenian Genocide, Pres. Trump would attack other countries for keeping company with a murderous nation, ignoring the fact that the United States is an ally of Turkey, a country that denies the murder of 1.5 million Armenians, and defends its predecessor criminal Ottoman regime that committed the Armenian Genocide. This reminds us of what Jesus said: “You hypocrite! First remove the beam out of your own eye, and then you can see clearly to remove the speck out of your brother’s eye.”
As I wrote a year ago when Pres. Trump attacked Syria with Tomahawk missiles, he was simply hitting Syria to deviate the attention of the American public from his many infidelities, illegalities, and investigations of his covert relations with Russia.
Finally, Pres. Trump, UK Prime Minster Theresa May, and French Pres. Macron violated the constitutions of their respective countries, by going to war against another sovereign state without getting the consent of their legislative bodies.