‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն››-ը տոնում է իր տասնամյակը
‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն›› բարեգործական հասարակական կազմակերպությունն այս տարի տոնում է իր գործունեության՝ տան կարիք ունեցող ընտանիքներին պարզ, հարմարավետ ու մատչելի բնակարաններով ապահովելու տասնամյակը: Աշխատելով Հայաստանի բոլոր մարզերում, ինչպես նաև Արցախում, կազմակերպությունն, այս տարիների ընթացքում, աջակցել է ավելի քան 650 ընտանիքների:
Կազմակերպության տասնամյակի միջոցառման հանդիսավոր արարողությանը տեղի է ունեցել սույն թվականի հունիսի 15-ին, «Բեսթ Վեսթերն Կոնգրես» հյուրանոցում, որը միջոցառման գլխավոր հովանավորն է:
Միջոցառմանը ներկա են եղել միջազգային Ֆուլեր Սենթր ֆոր Հաուզինգի նախագահ Դեյվիդ Սնելը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ ՄԶԳ ներկայացուցիչներ,  ԱՌԴԱ  բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Հրահատ Ստեփանյանը, Արմենա Մարիոթ հյուրանոցի գլխավոր տնօրեն Կատալինա Սյուզանը, այլ պատվավոր հյուրեր, բազմաթիվ գործընկերներ և միջազգային ու տեղական կամավորներ:
‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը›› տեղական գործընկերների միջազգային կոալիցիա է, բնակարանային աղքատության վերացման տեսլականով: Ոչ մի տեղ, սակայն, այս տեսլականը ավելի մեծ հաջողություն չի  ունեցել, քան Հայաստանում: Նշելով «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի 10-ամյակը, ուրախ ենք տեղեկացնել, որ առաջատար թիմի ղեկավարությամբ եւ հայկական սփյուռքի և տեղական հովանավորների, առատաձեռն  ընկերների աջակցությամբ՝ 650-ից ավելի հայ ընտանիքներ այժմ բարեկարգ տուն ունեն: «Այլևս ոչ մի դոմիկ»՝ երազանք, որը միասին կարող ենք դարձնել իրականություն,-ասել է Ֆուլեր Սենթր ֆոր Հաուզինգի նախագահ Դեյվիդ Սնելը:
Տասնամյակի միջոցառման ժամանակ տեղի է ունեցել հավասագրերի հանձնման արարողություն:
«Անչափ շնորհակալ եմ այս հավաստագրի համար: Սա պարզապես փաստաթուղթ չէ. սա գործընկեր կազմակերպության և տևական ժամանակ իրենց երազանքի իրականացմանը ձգտող ու դրան հասած՝ ընտանիքների գնահատական է: Երբ տարիներ առաջ Հայաստանում սկսեցինք մեր գործունեությունը և ընտրեցինք կորպորատիվ պատասխանատվությամբ առաջնորդվելու ճանապարհը, տարբեր կազմակերպությունների և հասարակությանն ուղերձ հղեցինք: Դա հնչում էր կարգախոսի պես. «Մի՛ եղիր անտարբեր»: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր գործընկերը՝ «Ֆուլեր
տնաշինական կենտրոնն» առաջնորդվել է նույն արժեհամակարգով: Հպարտ եմ ձեզ հետ համագործակցության համար», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
‹‹Մենք շատ ուրախության արցունքներ ենք տեսել, բայց դա չի դարձել սովորություն մեզ համար: Մեր աջակցությունը, իրականում, լոկ խթան է հանդիսանում, որ ընտանիքը հավատա սեփական ուժերին, դառնա լավատես ու հավատով լցվի ապագայի հանդեպ: Շնորհակալ ենք բոլոր համագործակիցներին այս տարիների ընթացքում մեր առաքելության մասը լինելու և մեր հաջողությունները կիսելու համար››, -ասել է ‹‹Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն››-ի նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Տասը տարիների ընթացքում ավելի քան 3500 մարդու կյանք փոխվել է դեպի լավը՝ անդառնալիորեն դուրս բերելով նրանց աղքատության կապանքներից:
Բնակարանաշինության ծրագրին զուգահեռ, կազմակերպությունը տարբեր ծրագրեր է իրականացրել` Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի և Լոռու մարզերի գյուղական համայնքներում տնտեսական զարգացման խոչընդոտները վերացնելու ճանապարհով գյուղական զբաղվածությունը խթանելու նպատակով. ծրագիրն իրականցվում է ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ իրականացվող Գյուղի զարգացման արդի նախաձեռնության ծրագրի շրջանակներում:

• 16-06-2018 15:20:30   | Armenia  |  Social
This year the Fuller Center for Housing Armenia marks the 10th anniversary of its operation; years of providing the families in housing need with simple, decent and affordable homes. Over the years, the organization has supported more than 650 families in all the regions of Armenia, as well as in Artsakh.
The 10th aniversary ceremony took place on June 15, 2018 at Best Western Congress Hotel Yerevan Hotel, which is the exclusive sponsor of the event.
Fuller Center for Housing Inc. President David Snell, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, representatives from International Committee of Red Cross (ICRC), USAID representatives, ARDA Charitable Foundation Director Hrahat Stepanyan, Armenia Marriott Hotel Yerevan General Manager Catalina Susan, other honorable guests, partners, international and local volunteers attended the event.
“The Fuller Center for Housing is an international coalition of local partners all dedicated to the vision of eliminating poverty housing.  Nowhere, though, has this vision seen greater success than in Armenia.  As we celebrate the 10th Anniversary of The Fuller Center Armenia we are pleased to report that, under the direction of an outstanding leadership team and with support from local sponsors and generous friends in the Armenian diaspora community, over 650 Armenian families now have a decent place to call home. Together we can make the dream of no more domiks a reality,” said David Snell, the president of Fuller Center for Housing, Inc.
During the 5th Anniversary event certificate awarding ceremony took place.
“I am grateful for this certificate. This is not just a document: it is an appreciation that comes from a partner organization and the families, which have long strived and have eventually reached their dreams. Years ago, when we started our work in Armenia and chose corporate responsibility, we translated a message to various organizations and the society in general. It sounded like a call not to be indifferent, a call for action. I am glad to say that our partner, the “Fuller Center for Housing”, shares our values. I am proud to be partners with you,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“We have seen many tears of joy, but it has not become a habit for us. Our support, in fact, is just an incentive for a family to believe in their own strength, become optimistic and be filled with faith in the future. We thank all our partners for being part of our mission over these years and sharing our success,” said Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia President.
Over the past ten years, more than 3,500 lives have been changed for the better irreversibly getting them out of the poverty chain.
In addition to the housing program, the organization has also implemented various small and large scale projects aiming to increase rural employment by tackling constraints to rural economic development in select rural communities of Syunik, Vayots Dzor, Lori and Tavoush regions of Armenia in the framwork of ARDI program funded by USAID.