«Մի կտոր Երևան»․ Նոր հայացք հնագույն մայրաքաղաքին
Հուլիսի 7-ի երեկոյան «Գուռու» ակումբ-այգում տեղի ունեցավ «Մի կտոր Երևան» նախագծի շնորհանդեսը, որ կազմակերպել էին «Այբ» ավագ դպրոցի «Արվեստանոց» ակումբի աշակերտները։
Նախագծի նպատակն է բացահայտել Երևանի քաղաքային միջավայրն ամբողջացնող, սակայն անտարբերության մատնված շինությունները, ծանոթանալ Երևանին ոչ թե լուսանկարների, այլ ձեռքով արված ճեպանկարների միջոցով, վերարժևորել և պահպանել քաղաքային կառույցները։
Միջոցառման հատուկ հյուրերն էին Հանրային ռադիոյի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանը, ճարտարապետ, «Դ`արվեստանոց» ճարտարապետական արվեստանոցի հիմնադիր Արսեն Կարապետյանը և ճարտարապետ, «Urbanlab» անկախ հետազոտական կազմակերպության տնօրեն Սարհատ Պետրոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հին շինությունների պահպանման հարցը, հնչեցին տեսակետներ՝ ինչպես մեր հին արժեքների պահմանմանը կողմ, այնպես էլ՝ դեմ, ինչպես նաև ծավալվեց քննարկում-հարցուպատասխան լսարանի հետ։
«Գուցե համաձայն չլինեք իմ ասածի հետ, բայց հին Երևան գոյություն չունի, այն չձևավորվեց և չդարձավ հին քաղաք այն իմաստով, ինչպես կարելի է ասել Հին Պրահայի, Հին Պետերբուրգի, Տալլինի մասին: Կամ եթե ձևավորվել է, ապա դա 1920-40-ականների Երևանն է: Ւսկ պահպանելու հարցը կախված է նրանից, թե ինչ պայմաններում, ինչ մթնոլորտում է ձևավորվել այդ ճարտարապետությունը»,- ասաց Մարկ Գրիգորյանը:
Քննարկման մյուս մասնակից Սարհատ Պետրոսյանը հակադարձեց այս մտքին՝ նշելով. «Եթե նույնիսկ չունենք էլ այն Երևանը, որ համեմատենք Պրահայի և մյուս քաղաքների հետ, պետք է պահպանենք այն, ինչ ունենք: Այդպես մենք չպահպանեցինք հրապարակից օպերայի շենք ընկած թաղամասը ու հիմա այդ տեղում Հյուսիսային պողոտան է: Այո, պետք է պահպանել, քանի որ պահպանված կառույցները ավելացված արժեք են հաղորդում քաղաքին: Մենք չկարողացանք պահպանել մեր քաղաքի հին արժեքները»:
Անդրադառնալով ամեն ինչ պահպանելու անհրաժեշտության վերաբերյալ հարցին, Հանրային ռադիոյի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանը հավելեց․«Պետք է ընդհանուր ճարտարապետական տեսք ստանա քաղաքը, ոչ թե կառույցները առանձին կղզյակների տեսքով գոյություն ունենան: Նույն կերպ չկա Երևանի ընդհանուր մթնոլորտ, բայց կան տարբեր մթնոլորտներ, որտեղ մարդիկ իրենց հարմարավետ են զգում»:
«Երևանում որոշ կղզյակներ կան, որ չեն արժևորվել ժամանակի ընթացքում ոչ թե արժանիք չունենալու պատճառով, այլ այն պատճառով, որ թերագնահատել են, ինչպես Կոնդը, «Ֆիրդուսի շուկա» կոչված հատվածը»,- իր հերթին նշեց քննարկման մյուս մասնակիցը՝ Արսեն Կարապետյանը:
Միջոցառման վերջում ցուցադրվեց «Մի կտոր երևանցին» անիմացիոն ֆիլմը, որը պատրաստված է աշակերտների կատարած ճեպանկարների հիման վրա։
«Այբ» դպրոցի մասին
«Այբ» դպրոցը սովորելու նոր միջավայր է, ուր ազգային հիմքի վրա մշակվում են եզակի կրթական տեխնոլոգիաներ և փորձարկվում ժամանակակից կրթության բարձրագույն ձեռքբերումները՝ ի նպաստ հայկական կրթության մրցունակության բարձրացման: «Այբ» դպրոցի նպատակն է դառնալ 21-րդ դարի հայկական դպրոցի մոդել: «Այբ» դպրոցի առաքելությունն է՝ կրթել և դաստիարակել ուսյալ, մրցունակ, ապագայի տեսլականով ու պատասխանատու երիտասարդների սերունդներ:
«Այբ» դպրոցը բացվել է 2011 թվականին «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից՝ կրթության գաղափարի շուրջ միավորված հարյուրավոր բարերարների ֆինանսական աջակցությամբ: «Այբ» ավագ դպրոցը ոչ պետական ոլորտում առաջին սոցիալական ծրագիրն է Հայաստանում, և աշակերտների մոտ 70%-ն ամեն տարի ստանում է կրթաթոշակ (ուսման վարձի փոխհատուցում): «Այբ» դպրոցը 12-ամյա է՝ տարրական (1-4-րդ դասարաններ), միջին (5-9-րդ դասարաններ) և ավագ (10-12-րդ դասարաններ) բաղադրիչներով:
«Այբ» դպրոցում դասավանդումը կատարվում է «Արարատյան բակալավրիատ» (ԱԲ) ծրագրով: Արարատյան բակալավրիատը հայալեզու, հայկական կրթության լավագույն ավանդների և համաշխարհային կրթության առաջատար ձեռքբերումների վրա հիմնված, միջազգային հայտնի կրթական հարթակներին համազոր ճանաչված ծրագիր է: Այն մշակվել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից և լրամշակվել պետության հետ համատեղ իրականացվող Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրի շրջանակում: Մեկնարկել է Արարատյան բակալավրիատի ներդրումը ՀՀ մարզային դպրոցներ, որպեսզի այն հասանելի դառնա բոլոր հայ երեխաներին՝ նրանց հարազատ մարզերում, անվճար:

A piece of Yerevan: A New Look to The Ancient Capital
On July 7 Ayb High School students of the Arvestanots club presented their project “A Piece of Yerevan” to discover very typical buildings of the capital by sketches․ Students have chosen buildings which are ignored or forgotten at all. The aim of the event jointly organized with Gouroo Club and Garden was to value and save urban buildings.
The students and guests talked about their sketches and the reasons for choosing those places, and why those buildings were so interesting for them.
The special guests of the event were: Mark Grigoryan, the executive director of Public Radio of Armenia, Arsen Karapetyan, architect, the founder of D’arvestanots architectural studio and Sarhat Petrosyan, architect, the Head of independent research organization UrbanLab.
"Maybe you don՛t agree with what I have to say, but there is no old Yerevan, it did not become and would never be an old city in the sense of Old Prague, Old Petersburg and Tallinn. Even if you think that it has , then it is Yerevan of the 1920s and '40s. And the question of preservation depends on the conditions in which the architecture has been formed," said Mark Grigoryan.
Sarhat Petrosyan, another participant of the discussion, objected to this idea, noting: "Even if we don’t even have to compare Yerevan with Prague and other cities, we have to keep what we have. So, we did not keep the part from the Republic square down to the Opera House building and now it's Northern Avenue. Yes, it is necessary to preserve as the preserved structures are adding value to the city. We could not keep the old values of our city. "
Touching upon the question of the necessity of preserving everything, the Public Radio Director Mark Grigoryan added: "The city should have a common architectural look, not structures in the form of separate islands. There is no general atmosphere of Yerevan in the same way, but there are different atmosphere where people feel comfortable. "
"There are some islanded parts of  Yerevan that have not been appreciated over time not because of lack of merit, but because they have been  underestimated just like the Kond, the Firdus market," said Arsen Karapetyan, another participant in the discussion.
At the end of the event, the screening of the animation film “A Piece of Yerevantsi” took place. The film is also based on the sketches made by students and tells us about the trip of “a piece of Yerevanian” walking in the streets of the city.
About Ayb School
Ayb School is a new learning environment where unique educational technologies are developed and contemporary achievements of modern education are tested in order to enhance the competitiveness of Armenian education. Ayb School strives to become a model of the 21st-century Armenian school. Its mission is to shape a generation of educated and virtuous young people connected to their roots and committed to assuming responsibility for the future of our world.
Ayb School was opened in 2011 by the Ayb Educational Foundation with the financial support of hundreds of donors united around the idea of education. Ayb High School is the first social project in the non-governmental sector in Armenia, and every year over 70% of students receive scholarship (tuition fee reimbursement). Ayb School offers education for 12 years and includes elementary school (grades 1-4), middle school (grades 5-9) and high school (grades 10-12).
The teaching and learning take place by the Araratian Baccalaureate (AB) Armenian language educational program developed by the Ayb Educational Foundation. The Araratian Baccalaureate is a globally competitive educational program, which enables Armenian students to study at Armenian schools in Armenian and receive quality education meeting all international and rigorous standards and providing graduation certificates that are acceptable in both local and international universities.
It was developed by the Ayb Educational Foundation and was finalized in the framework of the National Program for Educational Excellence carried out in cooperation with the Government. The process of the implementation of AB in regional schools of Armenia has started, thus making it accessible to all Armenian children in their own regions and free of charge.