Հայտնի է «Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի» հաղթող նախագիծը
«Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի» նախագծերի զարգացման աշխատաժողովը տեղի ունեցավ 2018-ի հուլիսի 10-12-ը Երևանում` «Ոսկե Ծիրան» Երևանի 15-րդ միջազգային կինոփառատոնին զուգահեռ:
Աշխատաժողովին մասնակցելու համար ընտրվել էր 8 նախագիծ, չորսական յուրաքանչյուր կողմից։
Երկօրյա աշխատաժողովին ներկայացվեցին նախագծերը և տեղի ունեցան կինոդիտումներ:
Աշխատաժողովի ավարտին ժյուրին որոշեց 7000 եվրոյի չափով դրամական պարգևը տալ Դիլեք Այդընի և Արթուր Սուքիասյանի «Ինքնուրույն» նախագիծին։
Երևանյան հանդիպման ժյուրիի անդամներն էին Համբուրգի միջազգային կինոփառատոնի տնօրեն Ալբերտ Վիդերշփիլը, վավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր Մելեք Ուլուգայ Թայլանը, պրոդյուսեր Դիլիոյ Գյուլունը, պրոդյուսեր և «Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի» համակարգող Չիդեմ Մաթերը, «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը, դերասանուհի, պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը, նկարիչ, ՌեԱնիմանիա Երևանի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման փառատոնի հիմնադիր Վրեժ Քասունին:
«Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմը» մեկնարկել է 2008 թվականին «Անադոլու Քյուլթուրի»  և  «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի  համագործակցությամբ:
ՀԹԿՊ-ն հարթակ է երկու երկրների կինոգործիչների համար,  որը  համագործակցելու և միասին ֆիլմեր ստեղծելու հնարավորություն է տալիս:
ՀԹԿՊ 2018 Երևանի աշխատաժողովը միջոցառումն իրականացվում է «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագրի շրջանակներում` Եվրոպականմիության և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարություն ֆինանսական աջակցությամբ։

• 16-07-2018 18:29:23   | Armenia  |  Culture
The ATCP Project Development Workshop was held in Yerevan on 10-12 of July, as a parallel event to 15th Golden Apricot Yerevan International Film Festival. 8 projects - four from Turkey and four from Armenia- were carefully chosen by the Selection Committee to participate in the workshop.
During the two day workshop movie - screenings and presentations were held. The participants got a chance to pitch their projects in order to get in-depth feedback and be trained how to make a professional pitches.
At the end of 2 days workshop, the jury decided to hand the 7,000 Euros award to ON HER OWN (dir: Dilek Aydin, prod: Arthur Sukiasyan, Armenia/Turkey)
The jury members of the Armenia-Turkey Cinema Platform 2018 were Albert Wiederspiel, Director of Hamburg IFF, Melek Ulagay Taylan, Documentary Filmmaker, Diloy Gulun, Film Producer, Çiğdem Mater, Film Producer and ATCP Coordinator Susanna Harutyunyan, GAIFF Director, Arsinée Khanjian, Actress, Producer, Vrej Kassouny, Cartoonist, Founder of ReAnimania International Animation & Comics Art Festival of Yerevan.
ATCP began in 2008 as cooperation between Anadolu Kültür (Turkey) and the Golden Apricot Yerevan International Film Festival (Armenia). It is a unique platform for filmmakers from both countries to explore cooperative projects and co-productions. Since it was established, ATCP has supported the production of 20 films by filmmakers from Armenia and Turkey and its diasporas.
The Armenia-Turkey Cinema Platform Project 2017 is financially supported by  “Support to the Armenia-Turkey Normalization Process” program, funded by the European Union and the Swedish Ministry for Foreign Affairs.