Ադրբեջանը կազմակերպում է իր սեփական սփյուռքը՝ հայկական սփյուռքի հետ մրցակցելու համար․ Հարութ Սասունյան
• 25-07-2018 14:45:58   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Տասնամյակներ շարունակ թուրքական կառավարությունը չափազանցված պատկերացում է ունեցել հայկական սփյուռքի մասին, այն ներկայացնելով որպես համաշխարհային վիթխարի ուժ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանը վարակվել է միևնույն վախով հայկական սփյուռքի նկատմամբ: Նախագահ Ալիևը «հայկական սփյուռքը» ներկայացրել է որպես Ադրբեջանի ամենամեծ թշնամի: Հետևաբար, Ադրբեջանի ղեկավարները սկսել են վիթխարի ռեսուրսներ ծախսել տարբեր երկրներում իրենց սեփական սփյուռքը ձևավորելու համար՝ որպես «հայկական հզոր լոբբիի» հակառակորդ:
Զարմանալիորեն, մինչ Հայաստանի կառավարությունը ծրագրեր է մշակում արտերկրից հայերի հայրենադարձության համար, Ադրբեջանը փորձում է ճիշտ հակառակն անել՝ խրախուսելով ադրբեջանցիների տեղափոխումը նախկին խորհրդային երկրներ, Եվրոպա և Միացյալ Նահանգներ՝ իր սփյուռքն ընդլայնելու համար...
Ադրբեջանի Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Նազիմ Իբրահիմովը վերջերս հայտարարել է, որ «համակարգող կենտրոնների ստեղծումը աշխարհի ադրբեջանցիների համար շարունակվում է և դա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջնահերթություններից է... Ադրբեջանի պետությունը հսկայական  ֆինանսական պայմաններ է ստեղծել դրա համար: Նախագահի հրահանգով, մենք աջակցում ենք մեր սփյուռքյան կազմակերպություններին ամբողջ աշխարհում: Այս գործունեության շնորհիվ, ադրբեջանական սփյուռքը ոչ միայն պատշաճ կերպով պատասխանում է հայկական լոբբիին, այլև երբեմն  հաղթում է նրանց»:
Անցյալ տարի Բաքվի պետական համալսարանի շրջանավարտ Սերգեյ Ռումյանցևը հոդված հրապարակեց OpenDemocracy.net կայքում՝ «Կեցցե ադրբեջանական սփյուռքը» վերնագրով, նշելով, որ «Բաքուն ամեն ինչ կանի, որպեսզի զորաշարժի ենթարկի կամ նույնիսկ ստեղծի համաշխարհային ադրբեջանական սփյուռք»: Ադրբեջանական սփյուռքի հիմնական նպատակն է՝ հակազդել հայերին Արցախյան հակամարտության մեջ: Ադրբեջանի ղեկավարները հայկական սփյուռքը դիտարկում են «որպես չափազանց ազդեցիկ և խիստ համախմբված», ուստի «Ադրբեջանում Իլհամ Ալիևի իշխող վարչակարգի համար սփյուռքը հանդիսանում է քաղաքական լոբբիի հոմանիշ արտասահմանում»:
Ադրբեջանցիները հայկական սփյուռքի մասին այնպիսի չափազանցված տեսակետ ունեն, որ երբ անցյալ տարի Ռուսաստանի Գերագույն դատարանը որոշեց չեղյալ համարել համառուսաստանյան ադրբեջանական համագումարի գրանցումը, «շատ [ադրբեջանցի] մեկնաբաններ շտապեցին եզրակացություններ անել հայկական դավադրությունների և խարդավանքների մասին», գրել է Ռումյանցևը: Ճշմարտությունն այն է, որ ադրբեջանական կազմակերպությունը խախտել էր ռուսական օրենքները: Հայերը ոչ մի կապ չունեին դրա փակման հետ:
Ադրբեջանի իշխանությունները այնքան էին տպավորվել հայկական սփյուռքի քաղաքական ազդեցությամբ, որ 2000-ականների սկզբին նրանք «այս նախագծում ներդրել էին մեծ թվով ֆինանսական և խորհրդանշական կապիտալ: Նրանք փորձել էին հնարավորինս արագ հնարել իրենց երևակայած սփյուռքը», ըստ Ռումյանցևի:
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ Հեյդար Ալիևը՝ ներկայիս նախագահի հայրը, Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարն էր 1970-80-ականներին: Նա կազմակերպեց բազմաթիվ ադրբեջանցի ուսանողների կրթությունը Խորհրդային Միության զանազան համալսարաններում և խրախուսեց ադրբեջանցիների տեղափոխությունը դեպի տարբեր խորհրդային հանրապետություններ...
Մինչ 2016 թ. մարտի 16-ին Ադրբեջանցիների երկրորդ համաշխարհային կոնգրեսի անցկացումը, «արտասահմանի ադրբեջանցիների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն նկարահանել էր վավերագրական ֆիլմ՝ «մենք 50 միլիոնանոց ազգ ենք» վերնագրով», գրել է Ռումյանցևը: Կոմիտեն հայտարարել է, որ 10 միլիոն ադրբեջանցիներ ապրում են աշխարհի մոտ 70 երկրներում:
Ռումյանցևը համոզված է, որ արտերկրում բնակվող ադրբեջանցիները ամրակուռ խումբ չեն. զգալի տարբերություն կա ադրբեջանցի գաղթականների շրջանում. «ադրբեջանական սփյուռքի ակտիվությունը հիմնականում սահմանափակվում է ադրբեջանցի գործարարների և նրանց ընտանիքի անդամների բավականին նեղ շրջանակով»:
Ռումյանցևը պատմել է արտերկրում ադրբեջանցիների կազմակերպչական ջանքերի սկզբնավորման մասին. «2001 թ. նոյեմբերին Բաքվում Հեյդար Ալիևի նախաձեռնությամբ անցկացվեց Ադրբեջանցիների համաշխարհային հիմնադիր համագումարը: Հաջորդ տարի ստեղծվեց արտասահմանում ադրբեջանցիների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեն, որի մշտական ղեկավար նշանակվեց Նազիմ Իբրահիմովը: Նրա առաջին ժողովը հանգեցրեց ևս մեկ մարմնի՝ «Աշխարհի ադրբեջանցիների համակարգող խորհրդի» ստեղծմանը, իհարկե համաադրբեջանական նախագահ Հեյդար Ալիևի գլխավորությամբ: Հետագայում սփյուռքի կառուցման հաջողությունը չափվում էր նրանով, թե ինչքան կազմակերպություններ գոյություն ունեն և ինչպես միավորել դրանք մեկ կառույցում»:
Ադրբեջանցիների համաշխարհային կոնգրեսը բաղկացած է տեղական/տարածաշրջանային մարմիններից, այնուհետև ադրբեջանական կազմակերպությունները տարբեր երկրներում և, վերջապես, Համաշխարհային կոնգրեսը, որն իր հրամաններն ստանում է անմիջապես Ադրբեջանի կառավարությունից:
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հպարտությամբ հայտարարել է Ադրբեջանցիների համաշխարհային կոնգրեսի վերջին համաժողովի մասնակիցներին. «Եթե հինգ տարի առաջ մենք ունեինք 336 սփյուռքյան կազմակերպություն, ապա այժմ դրանց թիվը հասնում է 416-ի»: 2015 թ. չորրորդ Համաշխարհային կոնգրեսում պատվիրակները հայտարարեցին, որ գոյություն ունի նման 462 կազմակերպություն»:
Ադրբեջանի պաշտոնական լրատվամիջոցներն ադրբեջացիների մասնակցությամբ մի քանի միջոցառումներն ամբողջ աշխարհում ներկայացնում են չափազանցված ձևով, կարծես թե մեծ թվով ադրբեջանցիներ են ընդգրկված ադրբեջանամետ գործունեության մեջ Եվրոպայում կամ Միացյալ Նահանգներում՝ ի աջակցություն Ալիևի վարչակարգի։ Օրինակ, երբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2006 թ. այցելեց Բեռլին, քիչ թվով ադրբեջանցիներ բողոքի ցույց անցկացրեցին և հետևյալ ուղերձը հղեցին նախագահ Ալիևին. «Պարոն Նախագահ, Դուք վայելում եք  ամբողջ աշխարհի ադրբեջանցիների աջակցությունը…»։
Ռումյանցևն իր հոդվածն ավարտում է, նշելով, որ ադրբեջանական սփյուռքը չի կարող համեմատվել հայերի, հրեաների և հույների դասական սփյուռքների հետ։ Արտերկրում ադրբեջանական կազմակերպությունների մեծ մասը «գոյություն ունի միայն թղթի վրա»։

Azerbaijan Organizes its Own Diaspora To Compete With the Armenian Diaspora․ Harut Sassounian
For many decades, the Turkish government has had an inflated image of the Armenian Diaspora, describing it as a giant worldwide force. In recent years, Azerbaijan has been infected with the same fear of the global Armenian Diaspora. Pres. Ilham Aliyev has described the ‘Armenian lobby’ as the greatest enemy of Azerbaijan. Consequently, the Azeri leaders have started pouring massive resources into the formation of their own diaspora in various countries as a counterpart to the “powerful Armenian lobby.”
Ironically, while the Armenian government is making plans for the repatriation of Armenians from overseas, Azerbaijan is trying to do the exact opposite by encouraging Azeris to move to formerly Soviet countries, Europe and the United States in order to enlarge its Diaspora!
Nazim Ibrahimov, Chairman of Azerbaijan’s State Committee for Work with the Diaspora, recently announced that “the establishment of coordination centers for world Azerbaijanis continues and that this affair is one of Azerbaijani President Ilham Aliyev’s priorities…. The state of Azerbaijan has created massive financial conditions for this. Upon the president’s orders, we offer support to our diaspora organizations around the world. On account of this activity, the Azerbaijani diaspora not only responds to the Armenian lobby decently, but also overpowers them at times.”
Last year, Sergey Rumantsev, a graduate of Baku State University, wrote an article in the OpenDemocracy.net website, titled: “Long Live the Azerbaijani Diaspora,” stating that “Baku is going to great lengths to mobilize, or even create, an international Azerbaijani diaspora.” The main purpose of the Azeri Diaspora is to counter Armenians in the Karabagh (Artsakh) conflict. Azeri leaders view the Armenian Diaspora “as immensely influential and strongly united in solidarity,” hence, “for Azerbaijan’s ruling Aliyev regime, a diaspora is synonymous with an overseas political lobby.”
Azeris have such an exaggerated view of the Armenian Diaspora that when the Russian Supreme Court decided to annul the registration of the All-Russian Azerbaijani Congress last year, “many [Azeri] commentators rushed to conclusions about Armenian plots and intrigues,” Rumantsev wrote. The truth is that the Azeri organization had violated Russian laws. Armenians had nothing to do with its closing.
Azeri authorities were so impressed by the Armenian Diaspora’s political clout that since the early 2000s they “have invested large sums of financial and symbolic capital into this project. They’ve tried to conjure up a diaspora to their liking as quickly as possible.”
It all started when Heydar Aliyev, the father of the current president, was the leader of Soviet Azerbaijan in the 1970’s-80s. He arranged for the education of many Azeri students in universities throughout the Soviet Union and encouraged the relocation of Azeris to various Soviet Republics!
Prior to the Second World Congress of Azerbaijanis, held on March 16, 2016, “the state committee for working with Azerbaijanis abroad produced a documentary film with the telling title, ‘we’re a nation of 50 million,’ ” Rumantsev wrote. The committee stated that 10 million Azerbaijanis were living in about 70 countries.
Rumantsev asserted that Azeris living overseas are not a coherent group; there is a considerable difference among Azeri immigrants: “Azeri Diaspora activism is generally limited to quite a small circle of ethnic Azerbaijani businessmen and their family members.”
Rumantsev described the origins of the organizational efforts for Azeris abroad: “In November 2001, Baku held the inaugural World Congress of Azerbaijanis at the initiative of Heydar Aliyev. The following year saw the foundation of the state committee for working with Azerbaijanis abroad -- Nazim Ibrahimov was appointed its permanent leader. Its first convention led to the creation of yet another body, the ‘Coordinating Council of World Azerbaijanis’, led by, of course, pan-Azerbaijani president Heydar Aliyev. The success of diaspora-building henceforth came to be measured in how many organizations existed, and how to unify them into one structure.”
The World Congress of Azerbaijanis consists of local/regional bodies, followed by Azeri organizations in various countries and finally by the World Congress which takes its orders directly from the Azeri government.
President Ilham Aliyev proudly told attendees of a recent conference of World Congress of Azerbaijanis: “if we had 336 diaspora organizations five years ago, now we have 416.” At the Fourth World Congress in 2015, “delegates stated that there are now 462 such organizations.”
The few activities Azeris participate in worldwide are represented by Azerbaijan’s official media in an exaggerated fashion, as if a large number of Azeris in Europe or the U.S. are involved in pro-Azerbaijan activities, in support of the Aliyev regime. For example, when Armenia’s President Serzh Sargsyan visited Berlin in 2016, a small number of Azeris held a protest, and sent the following message to Pres. Aliyev: “Mr. President -- you have the support of Azerbaijanis across the world!”
Rumantsev concluded his article by stating that the Azerbaijani Diaspora cannot be compared to the classical Diasporas of Armenians, Jews or Greeks. Most Azeri organizations overseas “exist only on paper.”