Հարութ Սասունյան. Հայաստանը ոչ միայն ներդրումների կարիք ունի, այլև՝ թե բարեգործության, թե ներդրումների...
• 03-10-2018 11:22:14   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Տարիների ընթացքում, սկսած 1991 թ. Հայաստանի անկախացումից, ես եզակի հնարավորություն եմ ունեցել հարյուրավոր ժամեր անցկացնել երկրի նախկին երեք նախագահների հետ, նրանց հետ անձնապես քննարկելով Հայաստանի բազմաթիվ հիմնախնդիրներ: Ես նրանց առաջարկել եմ իմ մասնագիտական գնահատականները և հաճախ իմ քննադատությունները՝ երկրի կառավարման վերաբերյալ: Թեև նախագահները գոհ չէին, որ մատնացույց էի անում նրանց թերություններն ու սխալները, սակայն հասկանում էին, որ մտադրություն չունեի նրանց նսեմացնել, այլ օգնել նրանց բարելավել բնակչության կենսապայմանները:
1988 թ.-ի երկրաշարժից ի վեր, ես բարեգործական աշխատանքներ եմ կատարում Հայաստանում և Արցախում, սկզբում որպես Միացյալ հայկական հիմնադրամի (UAF), իսկ հետագայում Հայաստան Արցախ հիմնադրամի  (AAF) նախագահ և Քըրք Քըրքորյանի «Լինսի» հիմնադրամի փոխնախագահ՝ ավելի քան 800 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն հասցնելով Հայաստանին և Արցախին`UAF-ի եւ AAF-ի կողմից, և կառավարելով 242 միլիոն դոլար արժողությամբ ենթակառուցվածքային ծրագրեր` «Լինսի» կողմից ֆինանսավորված: Չնայած այդ տարիներին Հայաստանում տիրող կոռուպցիային, ես խստորեն պայքարել եմ մարդասիրական ապրանքների և գումարների պահպանման համար, մշտապես նախագահների ուշադրությունը հրավիրելով բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից կատարվող չարաշահումների վրա և պահանջելով, որ նրանց կարգի հրավիրեն կամ պաշտոնից հեռացնեն:
Հայաստան և Արցախ կատարած իմ 58 այցելությունների ընթացքում ես իմ աչքով եմ տեսել մարդկանց մեծամասնության թշվառ պայմանները մեր հայրենիքում ՝ զրկված դրամից, սննդից, դեղորայքից, հագուստից և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներից: Տեսնելով ժողովրդի զրկանքների անտեսումը նախագահների կողմից, ես հաճախ և համառորեն ներկայացնում էի նրանց տխուր վիճակը երկրի ղեկավարության ուշադրությունը:
Ինձ հատկապես զայրացնում էին պետական պաշտոնյաների խոսակցություններն այն մասին, որ Հայաստանը միայն ներդրումների կարիք ունի, ոչ թե բարեգործության: Ես նման դատողությունները համարում էի անգութ՝ ժողովրդի տառապանքների նկատմամբ: Յուրաքանչյուր նման հայտարարությունից հետո հակադրվում էի այդ պաշտոնյաներին՝ բացատրելով նրանց հայտարարությունների բացասական հետևանքը:
Հետևաբար, զարմացա, երբ 2018 թ. սեպտեմբերի 23-ին Նյու-Յորքում կայացած իր ելույթում Հայաստանի նոր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ժողովրդի մարդը հայտարարեց, որ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների համատեքստում պետք է խրախուսվի աշխատանքը, այլ ոչ թե բարեգործությունը. ««Հայությունը կարող է Հայաստանին աջակցել ընդամենը մի տարբերակով` Հայաստանում ծավալել տնտեսական գործունեություն, հիմնադրել որևէ բիզնես և աշխատել: Այսօր Հայաստանի ընկալումը հետևյալն է. այն մի երկիր է, որտեղ կարելի է ծավալել տնտեսական գործունեություն, բիզնես հիմնադրել, շահույթ ստանալ, հարստանալ և հարստացնել: Մեր ուղերձը բոլորին հետևյալն է. հարստացեք և հարստացրեք: Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանն ընկալվի այդպիսի երկիր, Հայաստանում պետք է իրականացնել ոչ թե բարեգործական, այլ զարգացման ծրագրեր...»:
Արդար լինելով վարչապետի նկատմամբ, նշեմ, որ նա իր ելույթում խոսեց նաև շատ այլ թեմաների մասին, որոնց հետ ես լիովին համաձայն եմ: Նա հսկայական աջակցություն ունի թե Հայաստանում, թե ամբողջ աշխարհում... Նա գրեթե վերացրել է կոռուպցիան հայկական հասարակության մեջ և ներկայացրել ժողովրդի ձայնը, որը քառորդ դարից ավելի, անկախությունից ի վեր անձայն էր մնացել: Այնուամենայնիվ, ինչպես ասել եմ նախկին նախագահներին, այժմ ցանկանում եմ հետևյալ բացատրությունները տալ նոր վարչապետին.
1) Ես լիովին աջակցում եմ վարչապետի նախաձեռնությանը, որ Հայաստանը կարիք ունի տնտեսական ներդրումների՝  աշխատատեղեր ստեղծելու և արտահանման ընդլայնման համար: Աշխատատեղեր ստեղծելով, մարդիկ ոչ միայն եկամուտ կունենան իրենց ամենօրյա ծախսերի վճարման համար, այլև կառավարությունը ևս կունենա հարկային եկամուտներ՝ երկրի և բնակչության բազմաթիվ կարիքները հոգալու համար:
2)  Այնուամենայնիվ, վարչապետի կոչը, որ «աշխատանքը պետք է խրախուսվի, ոչ թե բարեգործությունը» հարյուր հազարավոր աղքատների կզրկի իրենց առաջին անհրաժեշտության ապրանքներից: Ներդրումները ժամանակ են պահանջում ժողովրդին հասնելու և արդյունքներ ստանալու համար: Այդ ընթացքում, եթե բարեգործական ջանքերը չխրախուսվեն, շատ աղքատ մարդիկ չեն կարողանա գոյատևել...
3) Ոչ բոլոր սփյուռքահայերը կարող են ներդրումներ կատարել Հայաստանի Հանրապետությունում: Կան տասնյակ բարեգործական կազմակերպություններ, որոնք օրենքով չեն կարող ներգրավվել տնտեսական գործունեության մեջ, քանի որ նրանք կարող են միայն բարեգործություն անել: Երկրաշարժից և Հայաստանի անկախացումից ի վեր հայկական և միջազգային բարեգործական կազմակերպությունները մեծ քանակությամբ օգնություն են ցուցաբերել Հայաստանին և Արցախին: Եթե այդ մարդասիրական օգնությունը չլիներ, կենսամակարդակը ավելի ցածր կլիներ, վտանգելով բազմաթիվ հայերի գոյատևումը: Չխրախուսելով բարեգործությունը, մենք պարզապես խնդրում ենք բարեգործական կազմակերպություններին չօգնել Հայաստանի կարիքավորներին:
4) Հայաստանի կառավարությունները գումարի սղության պատճառով դեռևս չեն կարողացել բավարարել իրենց բնակչության կարիքները: Սփյուռքի բարեգործական կազմակերպությունները օգնություն են տրամադրել, ինչ որ կառավարությունը չէր կարող անել: Եթե անկախությունից ի վեր Հայաստանը բարեգործական օգնություն չստանար, ժողովրդի շատ կարիքներ չէին կարող հոգալ, և Հայաստանը կլիներ ավելի աղքատ երկիր...
5) Եթե նույնիսկ այսօր Սփյուռքը սկսի ներդրումներ կատարել Հայաստանում, դա չի նշանակում, որ նոր միջոցների ներհոսքը մի գիշերվա ընթացքում կբավարարի ժողովրդի բոլոր կարիքները: Իհարկե, որոշ մարդիկ, ի վերջո, կաշխատեն, սակայն շատերը, ինչպես օրինակ, տարեցները, առաջվա նման ոչ մի եկամուտ չեն ունենա իրենց չնչին թոշակներից բացի: Նրանք, ովքեր տեղյակ չեն Հայաստանում տիրող ծայրաստիճան աղքատության մասին, պետք է կարդան «Գարդիան» թերթում 2018 թ. սեպտեմբերի 29-ին հրապարակված Նիք Դանցիգերի հոդվածը՝ «Ավելի լավ է մեռնել». գոյատևության պայքար աղքատության մեջ Հայաստանում» վերնագրով:
6) Թյուր կարծիք է ձևավորվել, որ եթե Հայաստանում շատ ներդրումներ լինեին, ապա կարիք չէր լինի բարեգործության: Գրեթե բոլոր երկրներում, նույնիսկ առավել զարգացած, կան հարյուրավոր բարեգործական կազմակերպություններ, որոնք բավարարում են աղքատ մարդկանց կարիքները: Միայն Միացյալ Նահանգներում բարեգործական կազմակերպությունները միլիարդավոր դոլարների օգնություն են տրամադրում կարիքավոր անհատներին և ընտանիքներին: Եթե ամերիկացիները բարեգործության կարիք ունեն, հայերը անկասկած դեռ երկար ժամանակ բարեգործական օգնության կարիք կունենան...
Հետաքրքիր է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը, վերջերս ստեղծեց իր բարեգործական կազմակերպությունը՝ «Իմ քայլը» հիմնադրամը՝ կրթական, առողջապահական, սոցիալական և մշակութային ծրագրերին աջակցելու համար: Նա անում է այն, ինչը միանգամայն անհրաժեշտ է, քանի որ Հայաստանի ժողովուրդը օգնության խիստ կարիք ունի...

• 03-10-2018 11:22:14   | USA  |  Articles and Analyses
Throughout the years, since Armenia’s independence in 1991, I have had the unique opportunity of spending hundreds of hours with the country’s three previous Presidents, discussing privately with them Armenia’s many problems. I offered them my professional assessments and frequently my criticisms of the way they were running the country. Although the Presidents were not pleased that I was pointing out their shortcomings and mistakes, they understood that my intent was not to disparage them, but to help them improve the living conditions of the population.
Ever since the earthquake of 1988, I have been doing charitable work in Armenia and Artsakh, initially as President of the United Armenian Fund (UAF), subsequently the Armenia Artsakh Fund (AAF), and as Vice Chairman of Kirk Kerkorian’s Lincy Foundation, delivering over $800 million of humanitarian aid to Armenia and Artsakh by the UAF and AAF, and managing $242 million of infrastructure projects funded by Lincy. Despite all the corruption prevailing in Armenia during those years, I fought hard to protect the humanitarian supplies and funds, persistently bringing to the attention of the Presidents the abuses by high-rankling officials, and demanding that they be disciplined or fired.
During my 58 trips to Armenia and Artsakh, I saw firsthand the miserable conditions of most people in our homeland, deprived of money, food, medicines, clothing and other basic needs. Seeing the Presidents’ neglect of the people’s deprivations, I frequently and forcefully brought their dismal situation to the attention of the country’s leadership.
I was particularly upset when I heard government officials speaking about Armenia needing investments, not charity. I found such remarks to be callous of the people’s suffering. After each such pronouncement, I confronted these officials explaining the negative effect of their statements.
Consequently, I was surprised when Armenia’s new Prime Minister, Nikol Pashinyan, a man of the people, during his remarks in New York on September 23, 2018, announced that in the context of Armenia-Diaspora relations, work must be encouraged, not charity: “Armenians can assist Armenia only with one option: carry out economic activity in Armenia, establish any business, and work. Today, Armenia’s understanding is the following: It is a country where it is possible to carry out economic activity, establish a business, earn profits, get rich and enrich. Our message to all of you is the following: get rich and enrich. We want Armenia to be known as such a country. Not charitable, but developmental projects must be implemented in Armenia....”
To be fair to the Prime Minister, in his speech, he also spoke about many other topics which I agree with whole-heartedly. He has tremendous support both in Armenia and around the world! He has practically eliminated corruption in Armenian society and has represented the voice of the people who had remained voiceless for more than a quarter of a century since independence. However, just as I have told the previous Presidents, I would like to provide the following explanations to the new Prime Minister:
1) I fully support the Prime Minister’s initiative that Armenia needs economic investments in order to create jobs and expand exports. By creating jobs, not only the people will have the income to pay for their daily expenses, but the government will also have the tax revenues to support the country’s and population’s multiple needs.
2)  However, the Prime Minister’s urging that “work must be encouraged, not charity,” would deprive hundreds of thousands of poor people of their basic necessities. Investments take time to trickle down to the people and produce results. In the meantime, if charitable efforts are discouraged, many poor people will not survive!
3) Not all Diaspora Armenians can invest in the Armenian Republic. There are dozens of charitable organizations which by law cannot get involved in economic activities, as they can only do charity. Since the earthquake and Armenia’s independence, Armenian and international charities have provided a large amount of aid to Armenia and Artsakh. If it were not for this humanitarian assistance, the standard of living would have been even lower, jeopardizing the survival of many Armenians. By discouraging charity, we are simply asking charitable organizations not to help the needy people of Armenia.
4) Armenian governments so far have been unable to meet the many needs of their population due to lack of money. Diaspora’s charitable organizations have provided the aid that the government could not. If there were no charitable assistance in Armenia ever since independence, the people’s many needs would not have been taken care of and Armenia would have been a poorer country!
5) Even if the Diaspora would start investing in Armenia today, that does not mean that the influx of new funds would take care of all the needs of the people overnight. Certainly, a large number of people would eventually be employed, but many others, such as the elderly, would still be left with hardly any income from their negligible pensions. Those who are unaware of the extent of appalling poverty in Armenia should read the Guardian newspaper’s Sept. 29, 2018 article by Nick Danziger, titled: “‘It’s better to die’: the struggle to survive poverty in Armenia.”
6) There is the mistaken notion that if there were many investments in Armenia, there would be no need for charity. In almost all countries, even in the most advanced ones, there are hundreds of charitable organizations that tend to the needs of the poor people. In the United States alone, billions of dollars are provided annually to needy individuals and families by charitable organizations. If the Americans require charity, Armenians would certainly need charitable assistance for a long time to come!