Ռալֆ Յիրիկյան. «Կարևոր է ոչ միայն այն, թե ի՛նչ է իրականացնում ընկերությունը և նյութական ի՛նչ ռեսուրսներով, այլև այն՝ թե ինչպե՛ս է դա իրականացվում»
• 12-11-2018 17:45:59   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Առաջին  անգամ  Հայաստանում.
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին շնորհվել է ISO 37001 և ISO 19600 ստանդարտներին  համապատասխանության  վկայական
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը թողարկվել է ԿՍՊ զեկույց՝ հիմնված GRI համաշխարհային  ստանդարտների վրա
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր երկարաժամկետ գործունեության արդյունքում արձանագրել է երկու հիմնարար ձեռքբերում, որոնք կարևոր են թե՛ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար,  իբրև  ընկերություն, և  թե՛ Հայաստանում հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերության կառավարումը միջազգային  ստանդարտներին  համապատասխանեցնելու առումով:
Այսպես՝  առաջին  անգամ  Հայաստանում, կոմերցիոն  ընկերության կողմից թողարկվել է  կորպորատիվ  պատասխանատվության տարեկան  զեկույց,  այս  անգամ՝ հիմնված GRI (Global Reporting Initiative) համաշխարհային  հեղինակավոր  կառույցի  սահմանած ստանդարտների վրա: Զեկույցը չի սահմանափակվում ընկերության  սոցիալական  ու  բնապահպանական գործունեության  նկարագրությամբ:  Այստեղ  ներկայացված  են  ինստիտուցիոնալ այն հիմքերը, որոնց վրա կառուցված  է ընկերության  գործունեությունը՝ համաձայն  Կորպորատիվ պատասխնատվության ISO 26000  համաշխարհային  ուղեցույցների: Այդ հիմքերն են՝ տեղեկատվական  անվտանգությունն  ու  տվյալների գաղտնիությունը, էներգիայի  չվերականգնվող ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործումն ու խնայողությունը՝ արևային  էներգիայի  օգտագործման շնորհիվ, գործարար  էթիկան, համայնքների  զարգացումը, ռիսկերի կառավարման  համար  նախատեսված  համակարգերը, և այլն:
Ամենակարևոր ձեռքբերումը, որ արձանագրել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, առաջին անգամ Հայաստանոմ, դա ընկերությունում ներդրված հակակոռուպցիոն  կառավարման ու կաշառակերության  կանխարգելմանն  ուղղված  համակարգերի համապատասխանությունն է ISO 37001  և  ISO 19600 միջազգային ստանդարտներին: Սա ամրագրված է ընկերությանը շնորհված վկայականներով՝ «International Compliance Association» մասնագիտացված կազմակերպության կողմից իրականացված աուդիտորական ստուգման արդյունքնում:
Վերը նշված պարբերական ստուգումները անցնելու՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի պատրաստակամությունը, ոչ միայն ուղղված է ռիսկերի վաղ բացահայտմանը, այլև օգնում է կանխարգելել խնդիրները՝ նախքան դրանք կվերածվեն ճգնաժամերի: Ավելին՝ բիզնեսի տեսանկյունից՝ ISO 37001 և ISO 19600 միջազգային ստանդարտներին համապատասխանությունը նաև ռազմավարական միջոց է՝ հեռահաղորդակցության ոլորտում մրցակցային այնպիսի առավելություն պահպանելու համար, որը պարզապես անհնար է կրկնօրինակել:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆեյսբուքյան էջից տարածված տեսաուղերձում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկայնը, մասնավորապես, նշում է. «ISO 37001 և ISO 19600 միջազգային վկայականներ ստանալը, ինչպես նաև GRI չափանիշների կիրառումը ԿՍՊ զեկույցում, ոչ թե Հայաստանում գործող  ընկերությունների  համար  իրավական պահանջներ են, այլ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ միջազգային մակարդակում կորպորատիվ կառավարման ամենաբարձր չափանիշներին  համապատասխանելու  ցանկությունն  ու  կամքը»: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի  համար  արդյունավետ  գործունեության  չափանիշը  ոչ  միայն  առաջատար դիրքերն  են  հայաստանյան  շուկայում,  այլև  գործունեության  մեջ  միջազգային  ամենախիստ ստանդարտների,  այստեղ  ուզում  եմ հատուկ  ընդգծել՝ հենց  կամավո՛ր  ներդրումը», - ասում է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Լայն  հասարակությանը,  հայաստանյան  ու  միջազգային  փորձագետներին  ու  ԶԼՄ-ներին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենն առաջարկում  է  ծանոթանալ  GRI  ստանդարտներին  համապատասխան ստեղծված զեկույցին, և ներկայացնել  դիտարկումներ ու առաջարկներ՝  ընկերության  գործընթացներն  էլ ավելի  արդյունավետ  դարձնելու  նպատակով:
«Սոցիալապես պատասխանտու լինելու տեսանկյունից կարևոր է  ոչ  միայն  այն, թե  ի՛նչ  է  իրականացնում ընկերությունը և նյութական  ի՛նչ  ռեսուրսներով,  այլև այն,  թե  ինչպե՛ս է  դա  իրականացվում», - եզրափակում է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12-11-2018 17:45:59 | Armenia | Organizations
First time in Armenia: VivaCell-MTS gets certificate on compliance to ISO 37001 and ISO 19600 standards
VivaCell-MTS releases CSR report in line with GRI international standards
In the course of years of its activities VivaCell-MTS has had two major achievements, which are important for it both as a company, and as a successful effort to comply the company management with international standards.
First time in Armenia, а business entity has issued an annual corporate responsibility report, which is based on the standards developed by internationally recognized Global Reporting Initiative. The report embraces issues that go beyond the Company’s social and environmental activities. It includes the institutional grounds on which the Company builds its activities in line with ISO 26000 international guidelines for corporate responsibility. Those grounds include requirements for information security and confidentiality; efficient use of non-restorable resources of energy; saving through using solar energy; business ethics, community development, risk management systems, and more.
The most important achievement, VivaCell-MTS underlines, is the compliance of the anti-corruption management and prevention systems for the first time implemented in Armenia in line with ISO 37001 and ISO 19600 international standards. This is documented in the certificates granted to the Company as a result of auditing performed by International Compliance Association.
VivaCell-MTS’s readiness to regularly undergo the mentioned auditing is aimed at early detection of risks, and is helpful in preventing problems before they outgrow into crises. In a business perspective the compliance to ISO 37001 and ISO 19600 international standards is also a strategic tool to maintain the Company’s competitive position in the telecommunications market, which simply cannot be replicated.
In a video address on VivaCell-MTS Facebook page, the Company’s General Manager said: “Getting ISO 37001 and ISO 19600 international certificates just like the application of GRI criteria for CSR reporting are a matter of willingness and commitment to comply to the highest international expectations in corporate management for VivaCell-MTS rather than legal requirements for companies operating in Armenia.”
“For VivaCell-MTS the criterion of efficiency is not just the leading position in the Armenian market, but implementation of the strictest international standards in its activities: and I want to emphasize here – voluntary implementation,” added Ralph Yirikian.
Ralph Yirikian suggests that the wider public, Armenian and international experts and mass media familiarize themselves to the report prepared in line with the GRI standards and share their observations or bring about ideas on how to increase the efficiency of Company’s processes.
“In terms of being socially responsible, the way a company does things is as important as what it does and what material resources it uses to do that,” concluded Mr. Yirikian.