Հայաստանում մեծացել է ֆիշինգի ենթարկված օգտատերերի բաժինը
Երևան, 30 նոյեմբերի, «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի Հայաստանի ներկայացուցչություն։ Հայաստանում 2018 թվականի հուլիս-սեպտեմբերին ֆիշինգի է ենթարկվել օգտատերերի 10,57% -ն՝ այն դեպքում, երբ երկրորդ եռամսյակում այդ ցուցանիշը կազմել է 10,06%։ Հայաստանին հարևան երկրներից Վրաստանում 2018 թվականի երրորդ եռամսյակում ֆիշինգի է ենթարկվել օգտատերերի 15,10% -ը (սա 9-րդ ցուցանիշն է ֆիշինգի ենթարկված օգտատերերի ամենամեծ բաժնով երկրների շարքում), իսկ երկրորդ եռամսյակում նրանց բաժինը կազմել է 14,44%։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետների եռամսյակային հաշվետվությունների տվյալները։
2018 թվականի երրորդ եռամսյակում «Հակաֆիշինգ» համակարգի օգնությամբ ամբողջ աշխարհում կանխարգելվել է խարդախ էջեր օգտատերերի անցնելու 137 382 124 փորձ, ինչը 30 միլիոնով ավելին է, քան 2018 թվականի երկրորդ եռամսյակում։ Գրոհի է ենթարկվել աշխարհում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի պրոդուկտների օգտատերերի ընդհանուր թվի 12,1%-ը։
Ինչ վերաբերում է ֆիշինգային գրոհների ենթարկված կազմակերպությունների խմբերին, ապա այդ ժամանակաշրջանում «Գլոբալ համացանցային պորտալներ» խումբը մնացել է առաջին տեղում, դրա բաժինը կազմել է 32,27% (+7,27 տոկոսային կետ)։ Այն կազմակերպությունների վրա գրոհների բաժինը, որոնց կարելի է միավորել «Ֆինանսներ» ընդհանուր խմբի մեջ (բանկեր՝ 18,26%, առցանց-խանութներ՝ 6,56%), վճարային համակարգեր՝  9,85%), կրճատվել է 1,03 տոկոսային կետով և կազմել 34,67%։ Իսկ ահա ՏՏ-ընկերությունները երրորդ եռամսյակում ավելի հազվադեպ են հայտնվել հարվածի տակ, քան երկրորդում. այս ընկերությունների վրա գրոհների բաժինը նվազել է 13,83%-ից մինչև 6,91%։
«Հայաստանում ֆիշինգի ենթարկված օգտատերերի բաժնի մեծանալը նշանակում է, որ երկրի նկատմամբ կիբեռհանցագործների հետաքրքրությունն աճում է: Նրանք բոլոր հնարավոր միջոցներով փորձում են օգտատիրոջն ստիպել տեղափոխվել ֆիշինգային բովանդակությամբ կայքեր։ Նման կայքերում կարելի է հայտնվել ֆիշինգային նամակի, սոցիալական ցանցերում և մեսենջերներում ֆիշինգային հաղորդագրության հղման վրա սեղմելու կամ վնասաբեր ծրագրի գործողության արդյունքում։ Հարկ է, որ օգտատերերն ուշադիր լինեն հղումներով անցնելիս և այս կամ այն բովանդակությունը ներբեռնելիս, ինչպես նաև կիրառեն հուսալի հակավիրուսային լուծում՝ հակաֆիշինգի և հակասպամի գործառույթներով»,- նշել է կիբեռանվտանգության փորձագետ, Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
2018 թվականի երրորդ եռամսյակում սպամի և ֆիշինգի մասին մանրամասն տվյալներ կարելի է իմանալ «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի հաշվետվությունից՝  https://securelist.ru/spam-and-phishing-in-q3-2018/92610/։

В Армении увеличилась доля подвергнутых фишингу пользователей
В  июле-сентябре 2018 года в Армении 10,57% пользователей подверглись фишингу, когда как во втором квартале этот показатель составил 10,06%. Из соседних с Арменией стран в Грузии в третьем квартале 2018 года фишингу подверглись 15,10% пользователей (9-е место среди стран с наибольшей долей пользователей, подвергнутых фишингу), а во втором квартале их доля равнялась 14,44%.  Об этом свидетельствую данные квартальных отчетов экспертов «Лаборатории Касперского».
В третьем квартале 2018 года с помощью системы Антифишинг во всем мире было предотвращено 137 382 124 попыток перехода пользователя на мошеннические страницы, что на 30 миллионов больше, чем во втором квартале 2018 года. Процент уникальных атакованных пользователей составил 12,1% от общего количества пользователей продуктов «Лаборатории Касперского» в мире.
Что касается категорий подвергнутых фишинговым атакам организаций, то в этот период категория «Глобальные интернет-порталы» осталась на первом месте, ее доля составила 32,27% (+7,27 п. п). Доля атак на организации, которые можно объединить в общую категорию «Финансы» (банки — 18,26%, онлайн-магазины — 6,56%, платежные системы — 9,85%), сократилась на 1,03 п. п. и составила 34,67%. А вот IT-компании в третьем квартале реже оказывались под ударом, чем во втором: доля атак на эти компании уменьшилась 13,83% до 6,91%.
«Увеличение в Армении доли подвергнутых фишингу пользователей означает, что интерес киберпреступников к стране растет. Они всеми возможными способами пытаются заставить пользователя перейти на сайты с фишинговым контентом. На такие сайты можно попасть в результате нажатия на ссылку в фишинговом письме, в сообщении в социальных сетях и мессенджерах или в результате действия вредоносной программы. Пользователям следует быть внимательными при переходе по ссылкам и загрузке того или иного контента, а также использовать надежное антивирусное решение с Антифишингом и Антиспамом»,- поясняет эксперт по кибербезопасности, территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Грузии и Армении Армен Карапетян.
Более подробно о спаме и фишинге в третьем квартале 2018 года можно узнать в отчете «Лаборатории Касперского»: https://securelist.ru/spam-and-phishing-in-q3-2018/92610/.