Հայաստանի մոբայլ օգտատերերի վրա բանկային տրոյական ծրագրերի գրոհները հաճախակիացել են
Հայաստանի մոբայլ օգտատերերի 0,51%-ը 2018 թվականին բախվել է բանկային տրոյական ծրագրերի գրոհների՝ այն դեպքում, երբ 2017 թվականին նրանց բաժինը կազմել է միայն 0,12%։ Ադրբեջանում 2018 թվականին նման գրոհների ենթարկվել է մոբայլ օգտատերերի 0,43%-ը՝ 2017 թվականի 0,14%-ի փոխարեն, իսկ Վրաստանում այդ ցուցանիշները կազմել են, համապատասխանաբար, 42% և 0,05%։
Մոբայլ բանկային տրոյացիները գողանում են բանկային քարտերի և հավելվածների տվյալները։ Դրանցից շատերը կարողանում են բանկային հավելվածի ինտերֆեյսի (միջերես) վրայից ցույց տալ իրենց ինտերֆեյսն այնպես, որ օգտատիրոջը թվում է, թե ինքը տվյալները մուտքագրում է բանկային հավելված, իսկ իրականում դրանք տալիս է տրոյացուն, որի տերերը գողացած տվյալները կօգտագործեն օգտատիրոջ հաշվից գումար դուրս բերելու համար։ Մոբայլ բանկային տրոյացիները նաև հաճախ ձեռք են գցում բանկերի հաստատման ծածկագիր կամ միջոցների դուրս գրման տեղեկատվություն պարունակող SMS-ները։ Որոշ  վնասաբեր ծրագրեր էլ ստեղծում են այն հավելվածների պատուհանները, որոնք կարող են պահանջել օգտատիրոջ բանկային քարտի տվյալները, այդ թվում՝ քարտի դարձերեսին գտնվող CVV-ծածկագիրը։ Այնուհետև ծրագիրը ձեռք է գցում բանկի SMS-ը և ուղարկում իր տերերին, որպեսզի նրանք կարողանան զոհ դարձած օգտատիրոջ անունից գործարքներ կատարել իրենց սարքից։
Բանկային և այլ մոբայլ տրոյացիներից պաշտպանվելու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս հավելվածներ ներբեռնել միայն պաշտոնական այնպիսի խանութներից, ինչպիսին Google Play-ն է. դա անվտանգության լիարժեք երաշխիք չի տա, բայց այնտեղ տրյացիները հաստատ շատ ավելի քիչ են, քան պաշտոնական հարթակներից դուրս։ Նաև խորհուրդ է տրվում սարքի կարգավորումներում ընդհանրապես արգելել կողմնակի աղբյուրներից  ծրագրային ապահովման տեղադրումը։ Հարկ  է նաև չմոռանալ համակարգի և հավելվածների թարմացումների տեղադրման մասին. դրանցով մշակողները վերացնում են խոցելիությունները, որոնցից կարող են օգտվել հանցագործները։  Նաև անհրաժեշտ է լավ մտածել մինչև նամակի կամ SMS-ի ինչ-որ կասկածելի հղումով անցնելը, և պետք է հավելվածներին տրամադրել միայն այն թույլտվությունները, որոնք իսկապես անհրաժեշտ են դրանց աշխատանքի համար։ Հարկ է մոբայլ սարքում կիրառել հուսալի հակավիրուս և կանոնավոր կերպով ստուգել համակարգը. այն կհայտնաբերի և կվնասազերծի կասկածելի օբյեկտները, ինչպես նաև չի թողնի, որ օգտատերը մտնի վնասաբեր կայքեր։

Атаки банковских троянцев на мобильных пользователей Армении усилились
В 2018 году 0,51% мобильных пользователей Армении столкнулись с атаками банковских троянских программ, когда как в 2017 году их доля составила лишь 0,12%. В Азербайджане в 2018 году таким атакам подверглись 0,43% мобильных пользователей против 0,14% годом ранее, а в Грузии эти показатели составили 0,42%  и 0,05%, соответственно. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
Мобильные банковские троянцы воруют данные банковских карт и приложений. Многие из них умеют перекрывать интерфейс банковского приложения своим — так, что пользователю кажется, будто он вводит данные в банковское приложение, а на самом деле отдает их трояну, который потом сам подставит их в банковский клиент, но еще и себе запишет. Также довольно часто мобильные банковские трояны перехватывают СМС из банков с кодами подтверждения или информацией о списании средств. Некоторые из таких вредоносных программ орудуют поддельными окнами самых разных приложений, которые объединяет то, что все они могут запросить данные карточки пользователя, включая CVV-код с обратной стороны. Затем программа перехватывает SMS от банка и пересылает их своим хозяевам, чтобы те могли совершать транзакции со своего устройства от имени пользователя-жертвы.
С целью защиты от банковских и других мобильных троянов эксперты советуют загружать приложения только из официальных магазинов, таких как Google Play: полной гарантии безопасности это не даст, но там троянов точно меньше, чем за пределами официальных площадок. Также рекомендуется  в настройках устройства вовсе запретить установку программного обеспечения из сторонних источников. Следует не забывать устанавливать обновления системы и приложений — в них разработчики устраняют уязвимости, которыми могут воспользоваться преступники. Также необходимо хорошо подумать, прежде чем переходить по какой-нибудь сомнительной ссылке из письма или SMS, и давать приложениям только те разрешения, которые действительно нужны для их работы. Следует использовать на мобильном устройстве надежный антивирус и регулярно проверять систему: он обнаружит и обезвредит подозрительные приложения, а также не пустит пользователя на вредоносные сайты.