«Էյ Թի Փի» ԲՀ-ը հպարտորեն հայտարարում է իր 25-ամյակին նվիրված ծրագրերի և միջոցառումների մասին
Անտառների միջազգային օրվա կապակցությամբ «Էյ Թի Փի» ԲՀ-ը հպարտորեն հայտարարում է իր 25-ամյակին նվիրված ծրագրերի և միջոցառումների մասին, որոնք կիրականացվեն 2019 -2020 թթ. ընկած ժամանակահատվածում:    Հիմնադրվելով 1994թ.-ին ամերիկահայ բարերար և ակտիվիստ Քարոլին Մուգարի կողմից՝ «Էյ Թի Փի»-ն  զգալի ներդրում է ունեցել  Հայաստանի տնտեսական և սոցիալական զարգացման մեջ՝  տնկելով ավելի քան 5.7 միլիոն ծառ և ստեղծելով հարյուրավոր աշխատատեղեր:
«Էյ Թի Փի»-ի 25-ամյակի առթիվ կազմակերպվող տարբեր հոբելյանական միջոցառումներն էապես կնպաստեն Հիմնադրամի լայն ճանաչմանն ու մինչ այժմ ձեռք բերած հաջողությունների լուսաբանմանը: «Էյ Թի Փի»-ն Երևանում կգումարի «Գագաթաժողով հանուն անտառների. գլոբալ ջանքերն ու Հայաստանը» խորագրով  անդրանիկ  համաժողովը, որը տեղի կունենա Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի Հակոբյան բնապահպանական կենտրոնում հոկտեմբերի 20-23 ընկած ժամանակահատվածում: Համաժողովի խոսնակների  անուններն ու հետագա այլ մանրամասները կհայտարարվեն առաջիկա շաբաթների ընթացքում:
«Հոբելյանական այս  տարին  գնալով ավելի ոգևորիչ  է դառնում  կազմակերպության  առաջընթացի և զարգացման առումով:  Մենք  հպարտ ենք մինչև հիմա մեր ունեցած ձեռքբերումներով և  ծառերի միջոցով Հայաստանի ժողովրդին օգնելու և շրջակա միջավայրի բարելավմանն ուղղված աշխատանքների համար: Ավելին,  ոգևորված ենք առաջիկա աշխատանքներով և  այն գործընկերներով և մարդկանցով, որոնք հետագայում կմիանան մեզ»,- նշեց «Էյ Թի Փի»-ի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանը:
Աշնանը «Էյ Թի Փի»-ն Հայաստանում կտնկի իր 6 միլիոներորդ խորհրդանշական ծառը, իսկ ԱՄՆ-ում կանցկացնի մի շարք ընդունելություններ իր աջակիցների համար՝ ի գնահատումն կազմակերպության հանդեպ նրանց ունեցած նվիրումի:
«Վերջին 25 տարվա ընթացքում «Էյ Թի Փի»-ն աջակցություն է ստացել մեծամասամբ ամերիկահայ համայնքից, ինչպես նաև Եվրոպայի և Հայաստանի մի քանի նվիրատուներից: 2019թ.-ին նախատեսված  միջոցառումների ընթացքում մենք  կտոնենք և կներկայացնենք  Հիմնադրամի մինչ այժմ գրանցած հաջողությունները և ապագայի հավակնոտ տեսլականը»,-նշեց Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանը:
«Էյ Թի Փի»-ի ծրագրային հիմնական նպատակներն են. ծառերի տնկում քաղաքային և գյուղական վայրերում, բնապահպանական կրթություն և կայուն զարգացում ու աղքատության կրճատում:
Հայաստանի անտառածածկ տարածքների նվազեցումը պայմանավորված է եղել մի շարք գործոններով, այդ թվում՝ ապօրինի և չվերահսկվող ծառահատումներով, կենցաղում կիրառվող վառելափայտի օգտագործմամբ, 1990-ականներին երկրում տիրող էներգետիկ ճգնաժամով, հանքարդյունաբերական ընկերությունների ակտիվ գործունեությամբ և կլիմայական փոփոխություններով: Հողի էրոզիան, կենսամիջավայրի կորուստն ու ոչ բավարար քանակությամբ ջրի առկայությունը  հանգեցրել են անտառային ծածկույթի կրճատմանը:
«1990-ականներին մեծ թափով ընթացող ծառահատումները  լրջագույն վտանգ էին ներկայացնում առանց այդ էլ շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանին և տանում էին անապատացման: Ահա այդ ժամանակ էր, որ «Էյ Թի Փի»-ն հանձն առավ վերականգնելու և ավելացնելու կանաչապատ տարածքները:  Կրթության և անտառվերականգնման միջոցով վերջինս  մշտապես ներգրավված է շրջակա միջավայրի բարելավման և բնապահպանության ոլորտում դրական փոփոխություններ ներմուծելու աշխատանքներում:
Միջոցառումների և Հիմնադրամի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունների համար այցելեք www.armeniatree.org.
ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅԱՆ ՆԿԱՐԱԳԻՐ
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է` տեղակայված Ուոբուրն և Երևան քաղաքներում: Մենք իրականացնում ենք կենսական նշանակություն ունեցող բնապահպանական ծրագրեր` Հայաստանի և Արցախի քաղաքներում և գյուղերում։
1994թ.-ից «Էյ Թի Փի»-ն հսկայական աշխատանք է իրականացրել անապատացման դեմ պայքարում` գործելով կենսաբազմազան, սակայն վտանգված Կովկասյան տարածաշրջանում: Ծրագրի շրջանակներում տնկվել և վերականգվել են ավելի քան 5700000 ծառեր և ստեղծվել բազմաթիվ աշխատատեղեր: «Էյ Թի Փի»-ն նպաստում է Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը՝ ներգրավելով միջոցներ անտառների վերականգնումը ֆինանսավորելու համար: Մեր կողմից աճեցված և տնկված ծառերը կենսական նշանակություն ունեն. նրանք մարդկանց ապահովում են սննդով, փայտով, բնապահպանական բարիքներով և տնտեսության աճի համար անհրաժեշտ հնարավորություններով:
«Էյ Թի Փի»-ն ունի ավելի քան 80 աշխատակից Հայաստանում: Երևանյան մասնաճյուղն ապահովված է չորս ժամանակակից տնկարաններով և բնապահպանական կրթության համար նախատեսված երկու կենտրոններով:
Երևանյան մասնաճյուղը համագործակցում է համայնքային բնակչության հետ` միկրո-ձեռնարկությունների (տնամերձ տնկարաններ) ստեղծման միջոցով, հիմնում է հանրային օգտագործման կանաչ գոտիներ, անտառապատման միջոցով վերականգում է էռոզացված անտառային հողեր: Նոր անտառներ տնկելու նպատակով հիմնադրամը ժամանակավոր աշխատատեղեր է ստեղծում հարյուրավոր մարդկանց համար։

With millions of trees and hundreds of jobs established across Armenia, the organization celebrates its continued growth with series of events
• 21-03-2019 14:06:57   | Armenia  |  Social
In recognition of tomorrow’s International Day of Forests, Armenia Tree Project is proud to announce its plans to commemorate its 25th anniversary through 2019 and into 2020 with a series of programs and celebrations. Founded in 1994 by activist Carolyn Mugar, Armenia Tree Project (ATP) has furthered Armenia’s economic and social development by restoring more than 5.7 million trees across the country and creating hundreds of jobs through tree-related programming.
In celebration of the anniversary, several events will expand the group’s reach as it highlights its success to date. In October, ATP will co-host an inaugural conference in Yerevan for local, regional, and global leaders in forest restoration. Forest Summit: Global Action and Armenia, will take place at American University of Armenia’s Acopian Center for the Environment from October 20-23, 2019. Further details on speakers and programming will be announced in the weeks ahead.
“The year ahead is shaping up to be a very exciting time in our organization’s growth,” said Carolyn Mugar, founder of Armenia Tree Project. “We are proud of the progress that we’ve made thus far, and the benefits that our trees have provided to the people and ecology of Armenia. We’re excited for the work that lies ahead, and the partnerships and people that will join us as we go.”
Also in the fall, the organization will celebrate the planting of its six millionth tree in Armenia. in the US, the group is planning a series of receptions around the country for supporters to share in their passion for the organization.
“Much of our support over the past 25 years has come from the generosity of the Armenian-American community, with several notable exceptions including donors in Europe and Armenia,” says Jeanmarie Papelian, executive director of Armenia Tree Project. “Through our large and small events in 2019, we’ll celebrate the successes we’ve enjoyed thus far, and our bold visions for the future, and we’re thrilled to get started.”
Armenia Tree Project supports three main initiatives: Planting trees in urban and rural locations, environmental education, and sustainable development and poverty reduction.
The decline of Armenia’s forest cover was caused by many factors including unsustainable logging, use of wood as fuel for cooking and heating, the blockade of the 1990s by Armenia’s neighbors, deforestation by the mining industry, and climate change. Erosion, habitat loss, and diminished supplies of clean water are consequences of a low level of forest cover.
“The level of deforestation in the 1990’s meant the landlocked country of Armenia was on a troubling trajectory toward desertification before ATP stepped in and began to reforest the country,” explains Ms. Papelian. “Through education and reforestation, ATP remains busy with reversing the trend.”