ՀՀ սփյուռքի նախարարը սիրիահայ գործարաներին հորդորել է էլ<br /> ավելի աշխուժացնել գործունեությունը Հայաստանում<br />
ՀՀ սփյուռքի նախարարը սիրիահայ գործարաներին հորդորել է էլ
ավելի աշխուժացնել գործունեությունը Հայաստանում
• 09-09-2009 18:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ - ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Հայ-սիրիական գործարար խորհրդի պատվիրակությանը սեպտեմբերի 8-ին ընդունել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պատվիրակությունը գլխավորում էր խորհրդի սիրիական կողմի համանախագահ, Հալեպի առեւտրային պալատի խորհրդի անդամ Լեւոն Զաքի Ետալյանը, կազմում էին խորհրդի փոխնախագահ Շահե Յաղուբյանը եւ խորհրդի անդամ Սուրեն Վարդանյանը: ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշել է, որ սիրիահայ համայնքը ամենակազմակերվածներից է: Նրա գնահատմամբ, հայ-սիրիական հարաբերությունների զարգացման նոր ուղի արձանագրեց Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի 2009թ. հունիսի այցը Հայաստան: Հ.Հակոբյանը հիշեցրել է նշված այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սագսյանի կատարած այն նկատառումը, որ հայ-սիրիական հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ հնարավորություններ` հատկապես գործարարության ոլորտում, ինչպես նաեւ կարեւորել սիրիական եւ հայկական ապրանքների ցուցահանդեսների փոխանակման ծրագրի շարունակականության ապահովումը: ՀՀ սփյուռքի նախարարը սիրիահայ գործարաներին հորդորել է էլ ավելի աշխուժացնել գործունեությունը Հայաստանում, ինչին կնպաստի նախարարության եւ ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատի միջեւ ստորագրված հուշագրի շրջանակներում Սփյուռքի համայնքներում կատարվելիք աշխատանքը: Նախատեսվում է, որ 2009թ. նոյեմբերի վերջին Երեւանում կանցկացվի Հայաստանում ներդրումներ կատարող սփյուռքահայ գործարարների հավաք: Հ.Հակոբյանն անդրադարձել է նաեւ համայնքներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործընկերների դաշտի եւ համայնքների կարիքների հստակեցման խնդիրներին, որոնց լուծումը կնպաստի նախարարության կողմից համայնքներին տրամադրվող աջակցության արդյունավետության բարձրացմանը: Ներկայացնելով հայ-սիրիական գործարար խորհրդի նպատակները, Լ.Զ. Ետալյանը տեղեկացրել է, որ դրանք վերաբերում են երկու երկրների միջեւ գործարար հարաբերությունների զարգացմանը, ապրանքների արտահանման եւ ներմուծման ծավալների մեծացմանը: Նա գոհունակություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Հայաստանում մեծանում է հետաքրքրությունը Սփյուռքի գործարար ներուժի նկատմամբ: Հանդիպման ընթացքում նախարար Հ.Հակոբյանը եւ սիրիահայ գործարարներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի գործարար միջավայրի կատարելագործման խնդիրներին: ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրել է Հայաստանում սփյուռքահայերի կացության եւ գործարարության վարման օրենսդրական խնդիրներին նվիրված ձեռնարկի նախագիծը:

Министр Диаспоры РА призвала армянских бизнесменов Сирии<br /> еще более активизировать деятельность в Армении<br />
Министр Диаспоры РА призвала армянских бизнесменов Сирии
еще более активизировать деятельность в Армении
• 09-09-2009 18:30:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 9 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Делегацию Армяно-сирийского бизнес-совета 8 сентября приняла министр Диаспоры РА Грануш Акобян. Как сообщает пресс-служба министерства, делегацию возглавлял председатель совета с сирийской строны, член совета Торговой палаты Алеппо Левон Заки Еталян, в составе делегации были вице-председатель совета Шаге Якубян и член совета Сурен Варданян. Министр Акобян отметила, что сирийская армянская община одна из самых организованных. По ее оценке, новый путь для развития армяно-сирийских отношений проложил июньский визит 2009 года президента сирии Башара Асада в Армению. Г.Акобян напомнила, что в рамках этого визита президент РА С.Саргсян тогда сказал, что армяно-сирийские отношения имеют огромные возможности развития, особенно в сфере предпринимательства, а также, что очень важно обеспечить продолжительность обмена выставками сирийских и армянских товаров. Министр Диаспоры РА призвала сирийских армянских бизнесменов еще более активизировать свою деятельность в Армении, чему будет способствовать также предстоящая в общинах Спюрка работа в рамках подписанного между Министерством и ТПП РА меморандума. Планируется, что в конце ноября 2009 года в Ереване состоится собрание зарубежных армян, совершающих инвестиции в Армению. Представляя цели Армяно-сирийского бизнес-совета, Л.З.Еталян сообщил, что они касаются развития деловых связей между двумя странами, увеличения объемов экспорта и импорта товаров. Он выразил удовлетворение в той связи, что в Армении растет интерес в отношении бизнес-потенциала Спюрка. В ходе встречи министр Акобян и сирийские предприниматели армянского происхождения коснулись также вопросов усовершенствования бизнес-среды Армении. Министр представила проект книги, посвященной условиям проживания и законодательным вопросам по ведению бизнеса для зарубежных армян.