Հարութ Սասունյան.Արմին Վեգները խնդրել է Ֆրանց Վերֆելին չգրել իր «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպը (Մաս I)
• 09-09-2019 16:30:33   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Գերմանացի զինվոր և բժիշկ Արմին Վեգներն Օսմանյան կայսրություն էր ուղարկվել Առաջին աշխարհամարտի տարիներին, երբ երկու երկրները դաշնակիցներ էին: Վեգները տեղակայվել էր Սիրիայի և Միջագետքի Բաղդադի երկաթուղու շրջակայքում, որտեղ նա ականատես է եղել հայերի տեղահանություններին ու զանգվածային սպանություններին՝ հետագայում հայտնի որպես Հայոց ցեղասպանություն: Նա մի քանի գիրք է գրել՝ նկարագրելով ականատեսի իր վկայությունները:
Հակառակ Հայոց ցեղասպանության տարիներին լուսանկարներ չանելու Օսմանյան կայսրության արգելքին, Վեգները հարյուրավոր բացառիկ լուսանկարներ է արել և դրանք թաքուն տեղափոխել Գերմանիա: Օսմանյան կառավարության պահանջով նրան ձերբակալեցին, իսկ նրա որոշ լուսանկարներ՝ ոչնչացվեցին: Սակայն նրան հաջողվեց իր գոտում թաքցնել շատ այլ նեգատիվներ: 1919 թ.-ին Վեգները Խաղաղության համաժողովում նամակ ուղարկեց ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնին՝  հանդես գալով ի պաշտպանություն Հայաստանի անկախության: 1921-ին Վեգները վկայություն տվեց Սողոմոն Թեհլիրյանի դատավարության ժամանակ, որը մեղադրվում էր Բեռլինում Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչ Թալեաթ փաշայի սպանության մեջ: Գերմանիայի դատարանը անմեղ ճանաչեց Թեհլիրյանին և ազատեց բանտից: 1927-28-ին Վեգներն իր կնոջ հետ այցելեց Խորհրդային Միություն և Խորհրդային Հայաստան: 1968-ին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նրան հրավիրեց Խորհրդային Հայաստան և պարգևատրեց «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձրագույն շքանշանով: Վեգները մահացավ Հռոմում 1978-ին, 91 տարեկան հասակում: Նրա մոխիրների մի մասը թաղված է Հայաստանում:
Վեգների ականավոր գործընկերն էր հրեա-ավստրիացի վիպասան, դրամատուրգ և բանաստեղծ Ֆրանց Վերֆելը: Նա հայտնի էր իր «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպով, որը նկարագրել է հայերի դիմադրությունը օսմանյան զորքերին ցեղասպանության տարիներին:
Վերֆելը 1925 և 1929 թվականներին երկու անգամ այցելել է Մերձավոր Արևելք:  Գտնվելով Սիրիայի Դամասկոս քաղաքում, նա հանդիպել է ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և անմխիթար վիճակում գտնվող հայ երեխաներին, ինչը ոգեշնչել է նրան գրել «Մուսա լեռան քառասուն օրը»: Աշխարհահռչակ վեպը լույս է տեսել Գերմանիայում 1933 թվականին: Վերֆելը դասախոսություններ է կարդացել Հայոց ցեղասպանության մասին ամբողջ Գերմանիայում, որի հետևանքով նրան մեղադրեցին հակաթուրքական քարոզչություն տարածելու մեջ: Նացիստական Das Schwarze թերթը դատապարտեց նրան այն բանի համար, որ նա քարոզչություն է իրականացրել «հայերի դեմ գործած ենթադրյալ թուրքական սարսափների» դեմ: Նույն գերմանական թերթը, ակնարկելով հայերի և հրեաների միջև կապը, դատապարտեց «Ամերիկայի հայ հրեաներին՝ ԱՄՆ-ում Վերֆելի գրքի վաճառքին նպաստելու համար: Նացիստներն այրել են նրա գրքերը: Նա ստիպված է եղել փախչել և ի վերջո հաստատվել է Լոս Անջելեսում, որտեղ մահացել է 1945-ին: Նրա մարմինը վերաթաղվել է Վիեննայում 1975 թվականին:
Հետաքրքիր է, որ այս երկու նշանավոր հայամետ գրողները բախվեցին միմյանց, երբ Արմին Վեգները 1932 թ․ դեկտեմբերի 14-ին ծավալուն նամակ գրեց՝ խնդրելով Ֆրանց Վերֆելին չգրել իր վեպը՝ «Մուսա լեռա քառասուն օրը», քանի որ ինքը հայ ժողովրդի մասին քառահատոր աշխատություն գրելու ընթացքի մեջ է։ Վերֆելը 1932-ի դեկտեմբերի 23-ին կարճ նամակով պատասխանեց Վեգներին՝ բացատրելով, որ իրենց ծրագրած գրքերը չեն հակասում միմյանց, քանի որ դրանք վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանության տարբեր ասպեկտներին: Ես կցանականայի շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ-ի Արմին Թ. Վեգների ընկերության նախագահ Զավեն Խաչատրյանին, որը գերմաներենից անգլերեն է թարգմանել երկու նամակները: Երկու նամակների գերմաներեն բնօրինակները պահվում են Շիլեր Ազգային թանգարանում (Shiller-Nationalmuseum) և Գերմանական գրականության արխիվում (Deutsches Literaturarchiv) Մարբախ/Նեքար, Գերմանիա։  Ահա հատվածներ այս երկու պատմական նամակներից․
Վեգները Բեռլինի իր տնից գրել է Վիեննայում գտնվող Վերֆելին․«Երբ մի քանի օր առաջ, երկարատև ու ծանր հիվանդությունից հետո ես Մերանից վերադարձա Բեռլին, առաջին բանը, որ իմ ընկերներն ասացին ինձ, և այն, որ կարդացի թերթում դրանից հետո այն էր, որ Ֆրանց Վերֆելը վեպ է գրում հայ ժողովրդի կործանման մասին։ Ես ընկերներիս աչքերում տեսա, որ նրանք վախենում էին ինձ վշտացնել այդ լուրով, որը նրանք չէին ուզում թաքցնել ինձանից։
Դուք պետք է իմանաք սիրելի ընկեր և վարպետ, որ ես ինքս մի ծավալուն վեպ էի գրում հայ ժողովրդի ճակատագրի մասին։ Ես զարմացած եմ, որ Դուք չեք լսել դրա մասին իմ բազմաթիվ հրապարակումների միջոցով, եթե ոչ այլ կերպ՝ Պրուսիայի արվեստի ակադեմիայի Պոեզիայի բաժնին ուղղված իմ նամակից։ 1930-ի աշնանը ես ավելի մանրամասն ներկայացրեցի իմ հայկական վեպի նախագիծը: Այս նամակը պատճառ հանդիսացավ, որ Ակադեմիան ինձ ավելի մեծ աջակցություն ցուցաբերեց դրա վրա աշխատելու համար։ Կամ, թերևս, Հայաստանի մասին գրած իմ գրառումների և գրական շրջանակներում հանրահայտ փաստով, որ ես կապված եմ եղել հայ ժողովրդի ճակատագրի զարգացումներին, ոգեշնչել եմ Ձեզ՝ անդրադառնալ այս ահռելի հարցին Ձեր սեփական ձևով։
Դուք կարող եք արդարացիորեն պատասխանել, որ պատմությունը յուրաքանչյուր մարդու և արվեստագետի գործունեության ոլորտն է, և որ ոչ ոք չի կարող խոչընդոտել տարածք ընտրելու նրանց գեղարվեստական ստեղծագործության համար, որը դուր է գալիս և հրապուրում է նրանց։ Այնուամենայնիվ, Դուք կհասկանաք, որ Ձեր ծրագրի ուղերձն ինձ մոտ որոշակի անհանգստություն առաջացրեց, երբ լսեք իմ և հայ ժողովրդի կործանման միջև ցկյանս կցորդի ճակատագրի մասին որպես մարդկային և գեղարվեստական փորձառություն։
Կարող է պատահել, և բազմիցս պատահել է, որ միևնույն նյութը գրավել է երկու բանաստեղծների միաժամանակ և միմյանցից անկախ (կամ նույնիսկ գիտակցաբար)։ Դա տեղի է ունեցել վերջերս, երկու դրամատուրգ, գրեթե միաժամանակ, պիես են գրել Պանամայի ջրանցքի մասին (նույն կերպ, երկու գրողներ գրել են «Կոպենիկի կապիտան» պիեսը): Այսպիսին է դժբախտությունը նրա, ով գալիս է ավելի ուշ, նույնիսկ եթե նա ավելի ուժեղ արվեստագետ է, և որպես հետևանք, նրա ստեղծագործության հաջողությունը տուժում է։ Նման դեպքում, նա կարող է կամ չի կարող հեշտությամբ հրաժարվել արվեստագետի գործերից մեկից։  Այնուամենայնիվ, վաղ թե ուշ նա պետք է հաղթահարի ձախողությունը։ Իմ դեպքում՝ սա իմ կյանքի գործն է։
1915-1917 թվականներին ես Թուրքիայի բանակի անդամ էի և սակավաթիվ եվրոպացի ականատեսներից մեկը դարձա հազարամյակների ընթացքում տեղի ունեցած մարդկության ամենասարսափելի ողբերգություններից մեկի, որը միգուցե զիջում էր միայն Առաջին աշխարհամարտի ողբերգությանը, որի մի մասն էր։ Քանի որ իմ հարաբերությունները Հայաստանի հետ ձգվում են դեպի մանկության տարիներ և իմ ընտանիքի կապերը Մերձավոր Արևելքի հետ գոյություն ունեին արդեն մի քանի սերունդ, ես անպատրաստ չէի զբաղվելու այս կործանիչ փորձառության մեջ: Իմ գրած առաջին վկայություններն ավելի շատ մարդկային էին, քան բանաստեղծական։  1919 թ․ գարնանը, նախքան Լեփսիուսի գրքերը կարող էին բացեիբաց հայտնվել գրախանութներում, Թեոդոր Վոլֆը հրատարակեց Berliner Tageblatt-ում իմ այն ժամանակվա հայտնի նամակը Վիլսոնին՝ հայ ժողովրդի կործանման մասին։ Ես Ձեզ ուղարկում եմ այդ նամակի պատճենը»։

Harut Sassounian. Armin Wegner Asked Franz Werfel Not to Write his ‘40 Days of Musa Dagh’ (Part I)
Armin Wegner, a German soldier and medic, was sent to the Ottoman Empire during World War I, while the two countries were allies. Wegner was stationed along the Baghdad Railway in Syria and Mesopotamia, where he witnessed the deportations and mass killings of Armenians, subsequently known as the Armenian Genocide. He wrote several books describing his eyewitness accounts.
Contrary to the Ottoman prohibition of taking pictures during the Armenian Genocide, Wegner took hundreds of rare photographs and smuggled them into Germany. At the Ottoman government’s request, he was arrested and some of his photographs were destroyed. He succeeded, however, in hiding many other negatives in his belt. In 1919, Wegmer sent a letter to U.S. President Woodrow Wilson at the Peace Conference, advocating for an independent Armenia. In 1921, Wegner testified at the trial of Soghomon Tehlirian who was accused of assassinating in Berlin Talaat Pasha, the Turkish mastermind of the Armenian Genocide. Tehlirian was found not guilty by the German court and released from jail. Along with his wife, Wegner visited the Soviet Union and Soviet Armenia in 1927-28. In 1968, he was invited to Soviet Armenia by the Catholicos of All Armenians and awarded the Order of St. Gregory the Illuminator. Wegner died in Rome in 1978, at the age of 91. Some of his ashes are buried in Armenia.
Wegner’s illustrious counterpart was Franz Werfel, a Jewish-Austrian novelist, playwright, and poet. He was well-known for his novel, “The Forty Days of Musa Dagh,” which described the Armenian resistance to the Ottoman troops during the Genocide.
Werfel visited the Middle East twice in 1925 and 1929. While in Damascus, Syria, he encountered Armenian children, survivors of the Genocide, who were in destitute condition, which inspired him to write ‘The Forty Days of Musa Dagh.’ The world famous novel was published in Germany in 1933. Werfel lectured throughout Germany about the Armenian Genocide, as a result of which he was accused of spreading anti-Turkish propaganda. The Nazi newspaper ‘Das Schwarze’ denounced him for carrying out propaganda against “alleged Turkish horrors perpetrated against the Armenians.” The same German newspaper, suggesting a link between Armenians and Jews, condemned “America’s Armenian Jews for promoting in the U.S.A. the sale of Werfel’s book.” His books were burned by the Nazis. He was forced to flee and eventually settled in Los Angeles where he died in 1945. His body was reburied in Vienna in 1975.
Interestingly, these two distinguished pro-Armenian writers clashed with each other when Armin Wegner wrote a lengthy letter on December 14, 1932, asking Franz Werfel not to write his novel, ‘The Forty Days of Musa Dagh,” because he was in the midst of writing his own four-volume book on Armenians. Werfel responded to Wegner with a short letter on December 23, 1932, explaining that their planned books did not conflict with each other, as they were about different aspects of the Armenian Genocide. I would like to thank Zaven Khatchaturian, President of Armin T. Wegner Society of USA, who translated both letters from German into English. The German original of both letters are kept at the Shiller-Nationalmuseum und Deutsches Literaturarchiv, Marbach/Neckar, Germany. Here are excerpts from these two historic letters:
Wegner wrote from his home in Berlin to Werfel in Vienna: “When I returned to Berlin from Meran, a few days ago, after a long and serious illness, the first thing my friends told me, and what I read in the newspaper soon after, was: Franz Werfel is writing a novel about the downfall of the Armenian people. I saw, in the eyes of my friends, that they were afraid to upset me with this news, which they didn’t want to keep from me.
You must know dear comrade and master that I myself have been writing a voluminous novel about the fate of the Armenian people. I am surprised that you have not heard of it through my numerous publications, if not otherwise, by my letter to the Prussian Academy of the Arts, Department of Poetry. In the fall of 1930, I set out in more detail the project of my Armenian novel. This letter became the reason that the Academy gave me more support for my work on it. Or, perhaps, because of my writings on Armenia, and the well-known fact, in literary circles, that I was involved with the development of the fate of the Armenian people, inspired you to turn to this huge thing on your own way.
You can justifiably reply that history is the field of every man and artist, and that no one can deny them the opportunity to choose the area for his artistic work that appeals to them and entices them. However, you will understand that the message of your plan filled me with a certain anxiety, when you hear the lifelong attachment of fate between me and the demise of the Armenian people as a human and artistic experience.
It may happen, and it has repeatedly occurred, that two poets simultaneously and independently of each other (or even knowingly) grab the same substance. It happened recently - two dramatists almost concurrently, wrote a play about the Panama Canal (likewise two writers wrote the play The Captain of Köpenick). Such is the misfortune of the one who comes later, even if he is perhaps the stronger artist, and, as a result, the success of his creation suffers. In such a case, it is one work among other of the artist's works, which he may or may not give up easily. However, sooner or later he must cope with the flop. In my case it is the work of my life.
In the years 1915 to 1917, I was a member of the Turkish Army in Turkey, and became one of the few individual European eyewitnesses to one of the most terrible tragedies of humanity in the course of the millennia - perhaps, only surpassed by the tragedy of World War I, of which it was a part. As my relationship with Armenia goes back to my boyhood days, and my family’s ties to the Middle East have been around for generations, I did not feel caught up in this shattering experience. The first testimonials I wrote were more human than poetic. In the spring of 1919, before the books of Lepsius could appear in open bookshops, Theodor Wolff published, in the Berliner Tageblatt, my then well-known letter to Wilson on the demise of the Armenian people. I am sending you a copy.