2019 թվականի դրությամբ նորածնային մահացության մակարդակը Հայաստանում նվազել է 19-20 տոկոսով
«Անցած երեք տարում տարեկան միջին ցուցանիշի հետ համեմատած, 2018 թվականին նորածինների մահացածության մակարդակը Մուրացան բժշկական համալիրում նվազել է 48 տոկոսով, և այս միտումը շարունակվում է»,- ասաց Հրանտ Կալենտերյանը՝ Նեոնատալ բժշկության հայկական ասոցիացիայի նախագահ և Մուրացան հիվանդանոցային համալիրի նեոնատալ ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքի ղեկավարը:  Բաժանմունքը սպասարկում է Հայաստանի բոլոր մարզերը:  Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության պաշտոնական վիճակագրության, 2019 թվականի դրությամբ նորածնային մահացածության մակարդակը Հայաստանում նվազել է 19-20 տոկոսով վերջին չորս տարվա արդյունքների համեմատ: Մահացածության մակարդակի իջեցումը այն առանցքային նպատակներից մեկն էր, որին հետամուտ էր Նեոնատալ բժշկության հայկական ասոցիացիայի կողմից իրականացվող և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում նեոնատալ խնամքի ծառայությունների որակի բարելավում» ծրագիրը:
Այսօր Նեոնատալ բժշկության հայկական ասոցիացիան կազմակերպել էր ծրագրի փակման արարողությունը: Ծրագիրն ապահովել է նորածինների խնամք իրականացնողների համար ժամանակակից գիտելիքներ և հմտություններ՝ տրամադրելով խորհրդատվություն և ստուգայցեր:
Ծրագիրը մեկնարկել էր 2015 թվականին ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համագործակցությամբ, և այն միտված էր աջակցելու Նեոնատալ բժշկության հայկական ասոցիացիային (ՆԲՀԱ )՝ իրականացնելու իր գործունեությունը՝ ուղղված առողջ սերնդի զարգացմանը նեոնատալ ծառայությունների հետևողական կազմակերպման միջոցով:
«Հայաստանում նեոնատալ ծառայությունների որակի բարելավման ծրագիրը զգալիորեն աջակցել է նորածնային առողջապահական ծառայությունների որակի բարելավման գործընթացին: Շատ ենք կարեւորում ՆԲՀԱ-ի եւ պետական մարմինների՝ ի դեպմս ՀՀ ԱՆ, մարզային կառույցների եւ պետական այլ մարմինների հետ սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությունը, որը տեղի է ունեցել ծրագրի իրականացման ընթացքում», - ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը:
«Մեծ գոհունակությամբ և շնորհակալակական զգացումներով եմ տոնում Ձեզ հետ մեր չորս տարվա համագործակցության ձեռքբերումները: Սա համագործակցություն է, որի նպատակն է փրկելու նորածինների կյանքերը, երջանկություն պարգևելու նրանց ծնողներին և, իհարկե, երաշխավորելու Հայաստանի ապագա սերունդների առողջությունն ու ապրելու իրավունքը։  Մենք շատ հպարտ ենք, որ մասնակցել ենք այս անչափ կարևոր ծրագրի իրագործմանը։ Սա այն նախաձեռնություններից է, որի միջոցով Ամերիկայի ժողովուրդն իր հոգատարությունն է արտահայտում Հայաստանի պայծառ ապագայի նկատմամբ», -ասաց Դեբորահ Գրիզերը` ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրենը:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան նեոնատալ խնամքի ծառայություններ տրամադրող բուժհաստատությունների աշխատանքի բարելավումներին, որոնք ձեռք էին բերվել  բուժանձնակազմի գիտելիքների և հմտությունների խորացման, վերանայված պետական նեոնատալ չափորոշիչների և շրջանների ու Երևանի հիվանդանոցներում նեոնատալ խնամքի ընտանիքակենտրոն մոդելի ներդման արդյունքում: «Նախկինում մենք չենք ունեցել այսքան շատ դասընթացներ, այժմ մենք մեզ ավելի մոտ ենք զգում ժամանակակից բժշկությանը», - ասաց Հասմիկ Մուղդուսյանը՝ Նոյեմբերյան բժշկական կենտրոնի նեոնատոլոգներից մեկը:
Ջանալով ուժեղացնել ընտանիքակենտրոն խնամքը՝ ծրագիրն իր ուշադրությունն ուղղել էր նեոնատալ խնամքի համակարգի կարողությունները համապատասխան դարձնելու հանրային առողջապահության համակարգին:  Ելույթ ունեցողները ամենից շատ նշում էին շահագրգիռ կողմերի համատեղ ջանքերի համախմբման կարևորությունը՝ միտված Հայաստնում նորածինների կանխելի մահացածությանը վերջ դնելու գործում նշանակալի առաջընթացի հասնելուն:
Ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից է մասնագիտական բժշկական ասոցիացիաների դերի և կարողությունների հզորացումը:  Մասնագիտական բժշկական ասոցիացիաների կոնսորցիումը, որը հիմնադրվել էր ծրագրի շրջանակներում, սկսեց աշխատել՝ խթանելու մայրերի և երեխաների առողջության խնամքը և ապահովելու արդյունավետ շարունակական խնամք հղիությունից մինչև մանկություն՝ այսպիսով երաշխավորելով երեխաների կյանքը և զարգացումը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՆԲՀԱ գործընկերները՝ ՀՀ առողջապահության նախարարության, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության, Հայկական ակնաբուժական նախագծի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ նեոնատալ խնամքի ծառայություններ տրամադրող հիվանդանոցներից՝ ամբողջ երկրի մաշտաբով, և տեղական ու միջազգային կազմակերպություններից, որոնք զբաղվում են Հայաստանում մոր և մանկան առողջության հարցերով:
Կլինիկական ուղեցույցները և նեոնատալ խնամքի չափորոշիչները, որոնք արժանացել են ՀՀ առողջապահության նախարարության հավանությանը, տարածվում են Հայաստանի բոլոր շրջանների նեոնատալ բուժանձնակազմերի, ինչպես նաև առողջապահության ոլորտի այն աշխատակիցների շրջանում, որոնք արդեն դասընթացներ են անցել դրանց օգտագործման վերաբերյալ:

• 23-09-2019 18:40:59   | Armenia  |  Social
Armenian Association of Neonatal Medicine presents the project implemented with funding support from the US Agency for International Development
Yerevan – “In 2018, as compared to the annual average indicator of the past three years, the newborn mortality rate at Muratsan Hospital Complex, decreased by 48%, and the tendency continues”, said Dr. Hrant Kalenteryan, President of the Armenian Association of Neonatal Medicine and Head of the Neonatal Intensive Therapy Unit at Muratsan Hospital Complex, which is servicing all the marzes of Armenia. According to the official statistics of the Ministry of Health of Armenia as of 2019, the mortality rate in Armenia is reduced by 19-20% comparing with the last 4-year results. Decrease of mortality rate was one of the key goals of the “Improving Quality of Neonatal Care Services in Armenia” project implemented by the Armenian Association of Neonatal Medicine and funded by the US Agency for International Development.
Today the Armenian Association of Neonatal Medicine held the closing event of the project. The project ensured the efficient access to up to date newborn care knowledge and skills for care takers ensuring timely counseling and checkups.
The project was launched in 2015 in cooperation with USAID, which aimed at assisting the Armenian Association of Neonatal Medicine (AANM) in realization of its activities to ensure healthy generation through consistent organization of neonatal services.
“It is my great pleasure to celebrate with you the achievements of our four-year collaboration to save newborn lives in Armenia. Our Agency is very proud to be part of this journey, and I want to let you know that people of America by this and other initiatives demonstrate their care towards the bright future of Armenia,”-said Deborah Grieser, USAID Armenia Mission Director.  During the event, participants learned about the improvements of performance of health facilities providing neonatal care services resulted from the updated knowledge and skills of the health personnel, revised neonatal state standards and introduction of Family Centered Neonatal Care in hospitals in regions and Yerevan. “Before we didn't have so many trainings, now we feel closer to the modern medicine.”  - said Hasmik Mughdusyan, neonatologist of Noyemberyan MC.
In an effort to strengthen the family centered care, the project focused on aligning the capacity of the neonatal care system with the public health framework. Above all, the speakers mentioned the importance of mobilization of the stakeholders’ joint efforts to attain meaningful progress towards ending preventable deaths of newborn in Armenia.
Among the important component of the project is the strengthening of the capacities and role of Professional Medical Associations (PMAs). The Consortium of PMAs established in the scope of the project started to work toward the advancing maternal and child health care and delivering effective continuum of care from pregnancy to infancy to ensure better survival and development of children.
The event brought together partners of the AANM including representatives of the Ministry of Health of the Republic of Armenia, US Agency for International Development (USAID), Armenian EyeCare Project, different hospitals from all over the country providing neonatal care services and local and international organizations involved in mother and child health care in Armenia.
The clinical protocols and neonatal care standards, which have been approved by the Ministry of Health, are shared with neonatal caregivers in all the regions of Armenia, with neonatal care providers already trained to use them.