Հարութ Սասունյան.Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դատական գործը առաջ է գնում թուրքական դատարաններում
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության (Լիբանան, Անթիլիաս) ներկայացրած հայցադիմումը՝ Թուրքիայի Սիս քաղաքում գտնվող իր նախկին նստավայրի վերականգնման համար, հասարակական լայն հնչեղություն էր ստացել, մինչդեռ նույնքան կարևոր մեկ այլ դատական հայց ընդդեմ Թուրքիայի հազիվ թե հայտնի է հայ և միջազգային հանրությանը։
Այս համեմատաբար անհայտ դատավարությունը հարուցվել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կողմից յոթ տարի առաջ: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Ստամբուլում հայկական թերթի հրապարակած միակ լուրը վերաբերում էր Երուսաղեմի պատրիարք Նուրհան Արքեպիսկոպոս Մանուկյանի Թուրքիա կատարած տարատեսակ այցերին՝ այդ երկրում պատրիարքարանի կալվածքների վերաբերյալ հայցերի առնչությամբ: Երուսաղեմի պատրիարքարանի կողմից հայտարարություններ չեն եղել, և հայկական մամուլում ոչ մի հարցազրույց  չի հրապարակվել այս կարևոր դատական գործի մասին:
Թուրքիայում Երուսաղեմի պատրիարքարանի դատական գործի վերաբերյալ առաջին գլխավոր նորությունը հրապարակվեց թուրքական «Հյուրիեթ» թերթում 2019 թ․ հոկտեմբերի 2-ին: «Հյուրիեթը» հաղորդեց, որ Սահմանադրական դատարանը (Թուրքիայի բարձրագույն դատարանը) 2019 թ․ սեպտեմբերի 12-ին որոշում կայացրեց, որ Թուրքիայի ստորին ատյանի դատարանը խախտել է Հայոց պատրիարքարանի իրավունքները՝ մերժելով պատշաճ մուտք դատարան հայցադիմումի ներկայացման համար (Սահմանադրության 36-րդ հոդված)։ Սահմանադրական դատարանը հայտարարեց, որ ստորին ատյանի դատարանը բավարար չափով չի հետաքննել հայկական հայցադիմումի պահանջները։
Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց Հայ Առաքելական Աթոռը (Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությունը) 2016 թ․ օգոստոսի 26-ին հայց էր ներկայացրել Անկարայի դատարան՝ ձգտելով վերականգնել իր կալվածքները Թուրքիայում։ Թուրքական փաստաթղթերում հղում է արվում Երուսաղեմի պատրիարքարանի Սուրբ Հակոբյանց միաբանությանը որպես Մար Յակուբի, որը Սուրբ Հակոբյանցի թուրքերեն թարգմանությունն է։ Երկու տարբեր անունները խառնաշփոթ էին առաջացրել դատարանում այս կալվածքների սեփականատիրոջ իսկական ինքնության մասին:
Սահմանադրական դատարանը հայցը վերադարձրեց Անկարայի դատարան՝ պահանջելով, որ ստորին ատյանի դատարանը վերանայի այդ հարցը՝ անցկացնելով հետագա քննություններ։ Եթե ստորին ատյանի դատարանը վերանայի իր ավելի վաղ մերժումը, ապա այն դուռ կբացի դատական հետապնդման համար Թուրքիայի դատական համակարգի միջոցով։
Անցյալ շաբաթ ես պատիվ ունեցա հեռախոսազրույց ունենալՆուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ դատական գործի կարգավիճակի վերաբերյալ։ Որքան ինձ հայտնի է, սա առաջին հարցազրույցն էր, որ Նորին գերազանցությունը շնորհել էր լրատվամիջոցի ներկայացուցչին այս հարցի առնչությամբ։ Նա ինձ տեղեկացրեց, որ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը միայն Ստամբուլում ուներ շուրջ 1200 կալվածք: Պատրիարքարանը ուներ նաև տասնյակ այլ կալվածքներ ամբողջ Թուրքիայում, որոնք կառավարության կողմից բռնագրավվել էին 1915 թ․ Հայոց ցեղասպանության ժամանակաշրջանում: Պատրիարք Մանուկյանը նշեց, որ Թուրքիայի Յալովա քաղաքում Երուսաղեմի պատրիարքարանի սեփականություն հանդիսացող շատ մեծ և արժեքավոր մի կալվածք 1950 թ․ մի թուրքահայի կողմից վաճառվել է մի թուրքի, որից հետո նա փախչել Միացյալ Նահանգներ։ Պատրիարքն ասաց, որ ինքը շահագրգռված է դատական հայց հարուցելու այդ թուրքահայի ժառանգների դեմ:
1973 թ․ օգոստոսի 7-ին Թուրքիայի Հիմնադրամների գլխավոր տնօրինությունը ի սկզբանե Երուսաղեմի կալվածքները ընդգրկել էր իր ցանկում։ Երբ որոշում կայացվեց դրանք Հիմնադրամի գլխավոր վարչության ենթակայությունից հանելու մասին, Երուսաղեմի պատրիարքարանը 2012 թ. հուլիսի 19-ին դատական հայց ներկայացրեց, սակայն թուրքական դատարանը մերժեց հայցադիմումը: Չնայած Պատրիարքարանը շահեց բողոքարկումը, սակայն դատարանը մերժեց այդ որոշումը․․․
Սահմանադրական դատարանը հայտարարեց, որ այս պահին կարիք չկա քննել Երուսաղեմի  Հայոց պատրիարքարանի կողմից պահանջվող կալվածքների սեփականության իրավունքը:
Սահմանադրական դատարանն այնուհետև որոշում կայացրեց, որ «նախքան փաստաթղթերը և գրառումները, մասնավորապես դատական գործի վարչական քննությունները դատարան ներկայացնելը, պետք է հնարավոր լիներ պարզել, թե արդյոք եղե՞լ է երկրորդ  Հիմնադրամ, թե՞ ոչ։ Առանց այդ բոլոր հարցերի պարզաբանման և առանց այդ բոլոր անհրաժեշտ քննությունների իրականացման դատական հայցադիմումը մերժելը մեծ անհարմարություն է առաջացրել դիմումատուի [Պատրիարքարան] համար, և դատարան դիմելու նրա իրավունքին միջամտելը եղել է անհամաչափ։ Այս մերժմամբ խախտվում է Սահմանադրական դատարանի 36-րդ հոդվածը՝ դատական կարգով մարդու իրավունքների պաշտպանությունը»:
Սա կարևոր դատավարություն է ոչ միայն Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի, այլև ողջ հայ ժողովրդի համար: Հայցադիմումով պահանջվող հսկայական թվով ՝ 1200 կալվածքները, այն դարձնում են խիստ արժեքավոր, հատկապես հաշվի առնելով դրանց գտնվելու վայրը Ստամբուլում ՝ Թուրքիայի ամենանշանավոր քաղաքում:
Թեև դեռ շատ վաղ է խոսել այս դատական գործընթացի վերջնական արդյունքների մասին, հավանական է, որ Պատրիարքարանը վերականգնի 1200 կալվածքների մի մասը, եթե ոչ բոլորը, ապա Թուրքիայի կառավարությունը կարող է թույլ չտալ այդ գույքի վաճառքը և եկամուտների դուրս բերումը Թուրքիայից, թույլ տալով միայն գույքի օգտագործումը կամ դրա վարձակալությունը ուրիշների կողմից: Ստացված եկամուտը այնուհետև կարող է օգտագործվել Թուրքիայի հայկական դպրոցների և եկեղեցիների աջակցության համար:
Այնուամենայնիվ, եթե ստորին ատյանի դատարանը և Սահմանադրական դատարանը որոշում կայացնեն ընդդեմ հայկական Պատրիարքարանի, ապա այն կարող է հետո դատական հայց ներկայացնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:
Կիլիկիո կաթողիկոսարանը նույն սխեմային հետևելու գործընթացի մեջ է, այն բանից հետո, երբ նրա հայցադիմումը մերժվեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից, քանի որ այն ուղղակիորեն ներկայացվել էր Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ շրջանցելով Թուրքիայի ստորին ատյանի դատարանը: Կաթողիկոսարանն այժմ իր հայցը վերաներկայացնում է Թուրքիայի ստորին ատյանի դատարան։
Այս երկու դատավարությունների վերաբերյալ թուրքական դատարանների, անհրաժեշտության դեպքում, նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը վերաձևակերպելու է Թուրքիայից հայկական պահանջների օրինական հետապնդման օրակարգը՝ Հայոց ցեղասպանության պարզ ճանաչումից ավելի հեռուն գնալով:

14-10-2019 12:28:41 | USA | Articles and Analyses
While the lawsuit filed by the Catholicosate of Cilicia based in Antelias, Lebanon, for the recovery of its former headquarters in Sis, Turkey, has received wide publicity, another just as important lawsuit against Turkey, is hardly known by the Armenian and international community.
This relatively unknown lawsuit was filed by the Armenian Patriarchate of Jerusalem seven years ago. During the last few years, the only news published by an Armenian newspaper in Istanbul has been about the various visits of Jerusalem Patriarch Nourhan Manougian to Turkey regarding claims filed for the Patriarchate’s properties in that country. There have been no announcements by the Jerusalem Patriarchate and no interviews published in any Armenian media on this important lawsuit.
The first major news was published by the Turkish newspaper Hurriyet on October 2, 2019 regarding the Jerusalem Patriarchate’s lawsuit in Turkey. Hurriyet reported that the Constitutional Court (the highest court in Turkey) ruled on September 12, 2019 that the lower Turkish court had violated the rights of the Armenian Patriarchate by denying proper access to the court to pursue its lawsuit (Article 36 of the Constitution). The Constitutional Court stated that the lower court had not sufficiently investigated the claims of the Armenian lawsuit.
The Armenian Apostolic See of St. James in Jerusalem had filed a lawsuit in an Ankara court on August 26, 2016, seeking the recovery of its properties in Turkey. The Turkish documents refer to the St. James Congregation of the Jerusalem Patriarchate as Mar Yakoub which is the Turkish translation of Saint James or Sourp Hagop. The two different names had caused confusion in the court as to the true identity of the ownership of these properties.
The Constitutional Court sent the lawsuit back to the Ankara court demanding that the lower court review the matter by conducting further investigations. If the lower court reconsiders its earlier rejection, it would open the door for the pursuit of the lawsuit through the Turkish court system.
I had the honor of speaking by telephone with Patriarch Nourhan Manougian last week regarding the status of the lawsuit. To my knowledge, this was the first interview that his Eminence has granted to a member of the media on this subject. He informed me that the Armenian Patriarchate in Jerusalem owned around 1,200 properties in Istanbul alone. The Patriarchate also owned dozens of other properties throughout Turkey which were confiscated by the government during the period of the Armenian Genocide in 1915. Patriarch Manougian mentioned that a very large and valuable property owned by the Jerusalem Patriarchate in Yalova, Turkey, was sold by a Turkish-Armenian in the 1950’s to a Turk and then fled to the United States. The Patriarch said he is interested in filing a lawsuit against the heirs of that Turkish-Armenian.
On August 7, 1973 the Turkish General Directorate of Foundations initially included the Jerusalem properties on its list. When the decision was made to exclude these properties from the General Directorate of Foundations, the Jerusalem Patriarchate filed a lawsuit on July, 19, 2012. However, the Turkish court dismissed the lawsuit. Even though the Patriarchate won the appeal, the court rejected the decision!
The Constitutional Court stated that at this point there was no need to examine the right of ownership of the properties claimed by the Armenian Patriarchate of Jerusalem.
The Constitutional Court further ruled that “before the documents and records, particularly the administrative examinations of the legal matter are presented to the court, it should have been possible to clarify if there was a second Foundation or not. Without clarifying all these issues and without realizing all these necessary examinations, the rejection of the lawsuit has caused a great inconvenience to the applicant [the Patriarchate], and the interference in its right to apply to the court has been disproportionate. With this rejection, the 36th Article of the Constitutional Court is violated -- defending one’s rights through trial.”
This is a critical lawsuit not only for the Armenian Patriarchate of Jerusalem but also for the entire Armenian nation. The sheer number of the 1,200 properties demanded by the lawsuit makes it highly valuable, particularly given their location in Istanbul, the most prominent Turkish city.
While it is too early to speculate about the final outcome of this lawsuit, it is probable that should the Patriarchate regain the possession of some, if not all, of the 1,200 properties, the Turkish government may not allow the sale of these properties and the taking of the income out of Turkey, permitting only the use of the properties or their lease to others. The generated income could then be used to support the Armenian schools and churches in Turkey.
However, should the lower court and the Constitutional Court rule against the Armenian Patriarchate, it can then file a lawsuit in the European Court of Human Rights.
The Catholicosate of Cilicia is in the process of following the same scheme, after its lawsuit with the European Court of Human Rights was rejected because it had gone directly to the Constitutional Court of Turkey, sidestepping the lower Turkish court. The Catholicosate is now refiling its lawsuit with the lower court in Turkey.
The decision of the Turkish courts on these two lawsuits, followed by the European Court of Human Rights, if necessary, will reshape the agenda of the legal pursuit of the Armenian demands from Turkey, beyond its simple recognition of the Armenian Genocide.