Հայաստանն աշխարհում 13-րդն է վեբ-գրոհների ենթարկված օգտատերերի ցուցանիշով
Հայաստանում  2019-ի երկրորդ եռամսյակում համացանցից գրոհների բախվել է օգտատերերի 15,4%-ը. այդ ցուցանիշով երկիրը 13-րդ տեղն է զբաղեցրել այն երկրների քսանյակում, որոնց օգտատերերն ավելի հաճախ են ենթարկվել վեբ-գրոհների, իսկ առաջին եռամսյակում Հայաստանը  16,13% ցուցանիշով դուրս է մնացել քսանյակից։ Վրաստանում նման գրոհների բախվել է օգտատերերի 14,2%-ն այն դեպքում, երբ այդ ցուցանիշն առաջին եռամսյակում կազմել է 16%։ Ադրբեջանում էլ համացանցից գրոհներ գրանցվել են օգտատերերի 16,59%-ի սարքերում, և դա  աշխարհում 8-րդ ցուցանիշն է առաջին եռամսյակի 11-րդի փոխարեն (18,28%)։ Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
Ընդհանուր առմամբ, 2019-ի երկրորդ եռամսյակում աշխարհում օգտատերերի համակարգիչների 12,12% առնվազն մեկ անգամ ենթարկվել է Malware դասի վեբ-գրոհի, իսկ առաջին եռամսյակում՝ 13,18%-ը։ Երկրորդ եռամսյակում ընկերության լուծումները հետ են մղել 717 մլն 57 հազ. 912 գրոհ, որոնք իրականացվել են աշխարհի 203 երկրներում գտնվող համացանցային ռեսուրսներից, և գրանցել՝ 217 մլն 843 հազ. 293 ունիկալ URL (հասցե), որոնց արգելափակել է վեբ-հակավիրուսը։ Առաջին եռամսյակում էլ հետ է մղվել 843 մլն 96 հազ. 461 գրոհ, իսկ երկրների քանակը չի փոխվել։ Նաև գրանցվել է 113 մլն 640 հազ. 221 ունիկալ URL, որոնց արգելափակել է վեբ-հակավիրուսը։
Փորձագետները վեբ-գրոհներից պաշտպանվելու համար խորհուրդ են տալիս օգտագործել վեբ-մոդուլով հուսալի հակավիրուս, որը կանխում է վնասաբեր օբյեկտների ներբեռնումը վարակված վեբ-էջերից։ Վնասաբեր ծրագրերն այնտեղ են հայտնվում կիբեռհանցագործների կողմից կոտրանքի ենթարկելու հետևանքով, որոնք այնուհետև օրինական կայքերում ներդնում են վնասաբեր սկրիպտներ և ամենատարբեր նշանակության ծրագրեր՝ կրիպտոարժույթների թաքնված մայներներ, ծածկագրող-շորթող ծրագրերի ներբեռնիչներ, անհատական և բանկային տվյալների գողության համար նախատեսված ծրագրեր։ Չարագործները նաև հատուկ են ստեղծում վնասաբեր կարյքեր՝ նախօրոք այնտեղ ներբեռնելով տարբեր վնասակար ծրագրեր, և այնուհետև սոցիալական ինժեներիայի մեթոդներ կիրառելով այնտեղ են «բերում» օգտատերերին։

• 15-10-2019 10:39:23   | Армения  |  Пресс-релизы
Во втором квартале 2019 года в Армении с атаками через интернет столкнулись 15,4% пользователей: с этим показателем страна заняла 13-е место в двадцатке стран, пользователи которых чаще всего подвергались веб-атакам, а в первом квартале Армения с показателем в 16,13% не вошла в этот рейтинг. В Грузии с такими атаками столкнулись 14,2% пользователей, когда как этот показатель в первом квартале составил 16%. В Азербайджане же атаки через интернет были зарегистрированы на устройствах 16,59% пользователей, и это 8-й показатель в мире против 11-го в первом квартале (18,28%). Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
В среднем в течение второго квартала 12,12% компьютеров пользователей интернета в мире хотя бы один раз подвергались веб-атаке класса Malware, а в первом квартале - 13,18%. Всего за второй квартал 2019 года решения компании  отразили 717 млн. 57 тыс. 912 атак, которые проводились с интернет-ресурсов, размещенных в 203 странах мира, и зафиксировали 217 млн. 843 тыс. 293 уникальных URL (адресов), на которых происходило срабатывание веб-антивируса. В первом же квартале было отражено 843 млн. 96 тыс. 461 атак, а количество стран не изменилось. Также было зафиксировано 113 млн. 640 тыс. 221 уникальных URL, на которые срабатывал веб-антивирус.
Эксперты для защиты от веб-атак советуют использовать надежный антивирус с веб-модулем, который предотвращает загрузку вредоносных объектов с зараженных веб-страниц. Вредоносные программы оказываются там вследствие взлома киберпреступниками, которые далее внедряют в легитимные сайты вредоносные скрипты и программы самого разного назначения – скрытые майнеры криптовалют, загрузчики шифровальщиков-вымогателей, программы для кражи личных и банковских данных. Злоумышленники также специально создают вредоносные сайты, заведомо загружая в них разные зловреды, и далее заманивают пользователей на эти сайты методами социальной инженерии.