Հայաստանցի օգտատերերի մեկ երրորդից ավելին 2019-ի առաջին 9 ամիսներին բախվել է կիբեռսպառնալիքների
Այս տարվա երեք եռամսյակներում Հայաստանում անհատական համակարգիչների օգտատերերի 37%-ը առնվազն մեկ անգամ բախվել է տարբեր կարգի ինտերնետ-սպառնալիքների, իսկ 44%-ը ենթարկվել է, այսպես կոչված, տեղային սպառնալիքների գրոհների. այդ սպառնալիքները բխում են այնպիսի ծրագրային ապահովումից (ԾԱ), որը համակարգչում հայտնվում է ոչ թե համացանցից, այլ տարբեր հանովի կրիչներից, օրինակ, USB-ֆլեշներից, արտաքին կոշտ սկավառակներից։ Բացի այդ, Հայաստանում մոբայլ սարքեր գործածողների մոտ 2%-ը հանդիպել է վնասաբեր ԾԱ-ի։ Այս մասին վկայում են «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
Կիբեռսպառնալիքներն արդիական են ոչ միայն տնային օգտատերերի պարագայում։ Հայստանում գործող ընկերությունների աշխատակիցների շրջանում 2019-ի հունվար-սեպտեմբերին համացանցից վնասաբեր ԾԱ-ի գրոհների բախվածների բաժինը կազմել է 10%։ Տեղային սպառնալիքների պարագայում համանման ցուցանիշն ավելի մեծ է՝ 32%։
Ակտիվ աճ են դրսևորել ծածկագրող և շորթող ծրագրերը։ Այսպես, եթե անցյալ տարվա կեսերին (երկրորդ եռամսյակ) ընկերությունը ամբողջ աշխարհում հայտնաբերել է նման վնասաբեր ծրագրերի 7,5 հազար նմուշ, ապա 2019-ի երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով դրանց թիվը կազմել է ավելի քան 16 հազար։ Հայաստանում անցած երեք եռամսյակներում ծածկագրող ծրագրերի գրոհների բախվել է մոտ յուրաքանչյուր 115-րդ օգտատերը։
Չարագործների շրջանում գրոհների ամենատարածված մեթոդներից մեկը ֆիշինգն է՝ կեղծ վեբ-էջերի ստեղծումը կամ նույնպիսի նամակների տարածումը, որոնք արտաքնապես առավելագույնս նման են օրինական ռեսուրսների և հայտնի ընկերությունների և ծառայությունների հաղորդագրությունների։ Նման կերպ կիբեռհանցագործները փորձում են բթացնել օգտատիրոջ զգոնությունը, առաջացնել նրա հետաքրքրությունն ստացված նամակի կամ բացված էջի նկատմամբ և արդյունքում ստիպել, որ նա ներբեռնի քողարկված վնասաբեր ծրագիրը կամ տրամադրի գաղտնի տեղեկատվություն։ «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները 2019-ի երեք եռամսյակների ընթացքում Հայաստանում արգելափակել են ֆիշինգային էջեր անցման 187  փորձ։
«Չարագործներն օգտագործում են գրոհների տարբեր վեկտորներ և ակտիվորեն կատարելագործում իրենց գործիքները։ Ահա թե ինչու է ժամանակակից օգտատերերին անհրաժեշտ միշտ զգոն լինել։ Սակայն միայն հակավիրուսը վաղուց արդեն բավական չէ, իսկապես հուսալի պաշտպանական լուծումը պետք է լինի համալիր և ներառի տեխնոլոգիաներ, որոնք թույլ են տալիս հետ մղել, այդ թվում՝ և՛ ֆիշինգային գրոհները, և՛ շորթող ծրագրերի գրոհները»,- նշել է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
Կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանության համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս օգտատերերին հետևել մի քանի հիմնական կանոնների.
չանցնել նամակների, մեսենջերների կամ SMS-ների կասկածելի հղումներով;
կանոնավոր կերպով տեղադրել օպերացիոն համակարգի և հավելվածների թարմացումները;
հավելվածներ տեղադրել միայն պաշտոնական աղբյուրներից;
բոլոր օգտահաշիվների համար կիրառել բարդ և տարբեր գաղտնաբառեր;
կանոնավոր կերպով կատարել կարևոր տվյալների պահուստային կրկնօրինակում;
հավելվածներին չտրամադրել հասանելիություն այն գործառույթներին, որոնք դրանց անհրաժեշտ չեն;
տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, այդ թվում՝ մոբայլ սարքերում։
Իսկ կազմակերպություններին, այդ թվում՝ միջին և փոքր գործարարության հատվածի, «Կասպերսկի» ընկերությունը խորհուրդ է տալիս.
աշխատակիցների համար անցկացնել կիբեռգրագիտության մակարդակի բարձրացման դասընթացներ, որոնց ընթացքում կարելի է զարգացնել թվային միջավայրում անվտանգ վարքի գործնական հմտություններ;
կատարել ֆայլերի (նիշք) պահուստային կրկնօրինակում և ծածկագրում՝ սարքի կորստի և տվյալների արտահոսքի դեպքում լրացուցիչ պաշտպանության համար;
կանոնավոր կերպով թարմացնել ծրագրային ապահովումը՝ չփակված խոցելիությունների առկայությունից խուսափելու համար;
ընտրել հարմար կառավարմամբ և անվտանգության ստուգված գործառույթներով համապատասխան պաշտպանական լուծում։

За первые 9 месяцев 2019 года более трети пользователей в Армении столкнулись с киберугрозами
За три квартала этого года 37% армянских пользователей персональных компьютеров хотя бы раз столкнулись с разного рода интернет-угрозами, а 44% подверглась атакам так называемых локальных угроз – вредоносного ПО, которое попадает на компьютер не через интернет, а с различных съёмных носителей, например флешек, внешних жёстких дисков и т.п. Кроме того, среди владельцев мобильных устройств с вредоносным программным обеспечением встречалось приблизительно 2% пользователей в Армении. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
Киберугрозы актуальны не только для домашних пользователей. Среди сотрудников армянских компаний доля тех, кто сталкивался с попытками атак вредоносного ПО через интернет с января по сентябрь 2019 года, составила 10%. Аналогичный же показатель в случае с локальными угрозами оказался ещё выше – 32%.
Активный рост продемонстрировали программы-шифровальщики и вымогатели. Так, в середине прошлого года (второй квартал 2018) компания обнаружила во всём мире около 7,5 тысяч образцов подобных зловредов. А по итогам второго квартала 2019 года их число составило уже больше 16 тысяч. В Армении за прошедшие три квартала с атаками шифровальщиков столкнулся приблизительно каждый 115-й пользователь.
Одним из самых распространённых методов атак у злоумышленников является фишинг – создание поддельных веб-страниц или рассылка фальшивых писем, которые внешне максимально похожи на легитимные ресурсы и сообщения от известных компаний и сервисов. Таким образом киберпреступники пытаются усыпить бдительность пользователя, вызвать у него интерес к полученному письму или открытой странице и заставить в итоге скачать замаскированный зловред или поделиться конфиденциальной информацией. За три квартала 2019 года решения «Лаборатории Касперского» заблокировали в Армении 187 тысяч попыток перехода на фишинговые страницы.
«Злоумышленники используют различные векторы атак и активно совершенствуют свои инструменты. Вот почему современным пользователям всё время нужно быть начеку. Одного антивируса уже давно недостаточно, действительно надёжное защитное решение должно быть комплексным и включать в себя технологии, позволяющие отражать, в том числе, и фишинговые атаки, и атаки программ-вымогателей», – отметил Армен Карапетян, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии.
Для защиты от киберугроз эксперты рекомендуют пользователям придерживаться нескольких основных правил:
не переходить по сомнительным ссылкам из писем, сообщений в мессенджерах или SMS;
регулярно устанавливать обновления для операционной системы и приложений;
устанавливать приложения только из официальных магазинов;
использовать сложные и разные пароли для всех учётных записей;
регулярно делать резервные копии важных данных;
не давать приложениям доступ к тем функциям, которые им не нужны;
установить надёжное защитное решение, в том числе и на мобильные устройства.
В свою очередь организациям, в том числе из сегмента среднего и малого бизнеса, «Лаборатория Касперского» рекомендует:
проводить для сотрудников тренинги по повышению киберграмотности, на которых можно отработать практические навыки безопасного поведения в цифровой среде;
делать резервное копирование и шифрование файлов для дополнительной защиты в случае утери устройства и утечки данных;