Արեւմտյան Հայաստանի կառավարության ձեւավորումը ինքնանպատակ գործողություն չէ
Արեւմտյան Հայաստանի կառավարության ձեւավորումը (եւ ոչ միայն կառավարության, այլեւ պետական ողջ համակարգի, նաեւ խորհրդարանի ու նախագահի համակարգի) ի սկզբանե նպատակ ունի պաշտպանելու 1918, 1919-20 թթ․ միջազգային ընկերակցության կողմից հայ ժողովրդին տրված իրավունքները։
Կառավարության ստեղծման գործընթացի մեկնարկը տրվել է 2001 թ․ փետրվարի 4-ին։ Խորհրդարանի եւ նախագահի համակարգի մեկնարկը՝ Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի 2014 թ․ հունվարի 18-20-ը անցկացված 1-ին գումարման 1-ին նստաշրջանում։
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության ձեւավորման իրավական - քաղաքական հիմքերի մաս են կազմել «Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին» Հռչակագրի սկզբունքներն ու դրույթները (13.09.2007 թ.), որոնց հիման վրա ստեղծվել է Արեւմտյան Հայաստանի հայերի ազգային ինքնության եւ քաղաքացիության համակարգը, ձեւավորվել՝ Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) իրավական – քաղաքական եւ պետական կառույցը: Համաձայն Մարդու Իրավունքների Համընդհանուր Հռչակագրի 21-րդ հոդվածի, ձեւավորվել են Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) իշխանության օղակները՝ Ազգային ժողովը (Խորհրդարան), Կառավարությունը եւ Նախագահական համակարգը:
2013 թ․ նոյեմբերին, առաջին անգամ, համացանցում՝ էլեկտրոնային ուղղակի քվեարկության միջոցով, անցկացվել են Արեւմտյան Հայաստանի Խորհրդարանի պատգամավորների ընտրություններ: Ընտրություններին մասնակցել են շուրջ 18 հազար ընտրող՝ 41 երկրներից, ընտրվել են 64 պատգամավոր:
2018 թ. սեպտեմբերի 1-5-ը կայացել են Խորհրդարանի 2-րդ գումարման ընտրություններ, որին մասնակցել են 51 հազար 500 ընտրող՝ 47 երկրից, միասնական ցուցակով ընտրել են Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) 101 պատգամավոր:
Ներկայիս Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության նախագահը Ռադիկ Խամոյանն է, վարչապետը՝ Տիգրան Փաշաբեզյանը, Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) նախագահը՝ Արմեն Տեր-Սարգսյանը:
2014 թվականից Արեւմտյան Հայաստանի պետական համակարգի ամբողջական անվանումն է Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան)։
Հիշատակենք այն որոշումներն ու վճիռները, որոնք կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու նպատակին է միտված Արեւմտյան Հայաստանի պետական համակարգի ողջ գործունեությունը։ Դրանք են․
Ռուսաստանի Կառավարության Դեկրետը (Ռուսաստանի Ժողովրդական Կոմիսարների Խորհուրդ) «Թուրքահայաստանի մասին» (Արեւմտյան Հայաստանի մասին), 11 հունվար 1918 թ.,
Դաշնակից Տերությունների Գերագույն Խորհրդի կողմից դե ֆակտո (de facto) Հայաստան պետության անկախության ճանաչումը, Փարիզի Վեհաժողովի ժամանակ, 19 հունվար 1920 թ.,
Դաշնակից Տերությունների Գերագույն Խորհրդի կողմից դե յուրե (de jure) Հայաստան պետության անկախության ճանաչումը, Փարիզ, 11 մայիս 1920 թ.,
Կիլիկիայի հայերի ընդունած «Կիլիկիայի անկախության մասին» Հռչակագիրը, 4 օգոստոս 1920 թ.,
ԱՄՆ Սենատում կայացած 1920թ. մայիսի 29-ից հունիսի 1-ը Հայաստանի մանդատի քննարկումները, ինչը նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն դե ֆակտո (de facto) ճանաչել է Հայաստան պետության իրավունքն ու տիտղոսը հայկական տարածքների նկատմամբ եւ դրանով չեղյալ է համարել այդ տարածքների նկատմամբ Օսմանյան կայսրության իրավունքն ու տիտղոսը,
Սեւրի խաղաղության պայմանագիրը, 10 օգոստոս 1920 թ.,
ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի կայացրած Իրավարար վճիռը Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանի, Հայաստանի դեպի ծով ելքի եւ հայկական սահմանին հարակից թուրքական տարածքի ապառազմականացման վերաբերյալ, 22 նոյեմբեր 1920 թ.:
Այս նկատառումներից մեկնած Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետությունը (Հայաստան) 2018 եւ 2019 թթ․ ՄԱԿ-ին ուղղեց հետեւյալ դիմումնագրերը.
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ ՄԱԿ-ին անդամակցելու վերաբերյալ, 25 մայիս 2018 թ.:
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) հաստատումը ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռով սահմանազատված տարածքի վրա, 29 մայիս 2018 թ.:
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ Արեւմտյան Հայաստանի եւ Կիլիկիայի տարածքների ապառազմականացման, այնտեղից Թուրքիայի Հանրապետության բռնազավթիչ ուժերը դուրս բերելու վերաբերյալ, 20 նոյեմբեր 2018 թ.։
Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան պետության) դիմումը՝ Հայաստան պետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ սահմանազատումն իրականացնելու վերաբերյալ, 7 օգոստոս 2019 թ․։
Իրականում սա հնարավորություն եւ միջոց է լավագույն ձեւով պաշտպանելու Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունը, Մերձավոր Արեւելքի հայ համայնքները գոյություն ունեցող սպառնալիքներից ու մարտահավերներից։
Բնականաբար, սա հնարավորություն եւ միջոց է ջանքեր ներդնելու կյանքի կոչելու եւ իրականացնելու համար հայ ժողովրդին տրված բոլոր իրավունքները։ Հնարավորություն եւ միջոց է, վերջապես, հասնելու 100 տարուց ավելի առկախված Հայկական Հարցի արդարացի եւ վերջնական կարգավորմանը։
04.02.2020 թ.
Շնորհավորում ենք Արեւմտյան Հայաստանի քաղաքացիներին, Արեւմտյան Հայաստանի Հանրապետության (Հայաստան) պաշտոնյաներին, Արեւմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորներին՝ Արեւմտյան Հայաստանի կառավարության ձեւավորման 9-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ Միասին ենք։ Միասին էլ հասնելու ենք հաջողության ու հաղթանակի։

The formation of the Government of Western Armenia is not an end in itself
The formation of the Government of Western Armenia (and not only the government, but also the entire state system, as well as the parliament and the presidential system) was originally intended in 1918-20 to protect the rights granted to the Armenian people by the international community.
The process of forming a Government began in 2001, February 4. Formation of the Parliament of Western Armenia and the Presidential System began in 2014. The first session of the 1st convocation was held on January 18-20, 2014.
The principles and provisions of the Declaration on the rights of indigenous peoples (September 13, 2007) provided the legal and political basis for the formation of the Republic of Western Armenia, on the basis of which was formed a system of national identity and citizenship of the Armenians of Western Armenia and the Republic of Western Armenia (Armenia), along with the legal, political and state system. In accordance with an Article 21 of the Universal Declaration of Human Rights, the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) has created all branches of authorities - the National Assembly (Parliament), the Government and the institute of Presidency.
In November 2013, the first online parliamentary elections were held in Western Armenia. About 18 thousand voters from 41 countries took part in the elections, 64 deputies were elected.
The 2nd convocation was held on September 1-5, 2018. 51,505 voters from 47 countries took part in the elections of the National Assembly (Parliament) of Western Armenia, and 101 deputies were elected.
At present, Radik Khamoyan is the President of the Republic of Western Armenia, Tigran Pashabezyan is the Prime Minister, Armen Ter-Sarkisyan is the Chairman of the National Assembly (Parliament).
Since 2014, the full name of the state system of Western Armenia is the Republic of Western Armenia (Armenia).
We mention, among other, those decisions on the implementation of which all the activities of the state system of Western Armenia are directed:
Decree of the Government of Russia (Council of People’s Commissars of Russia) “On Turkish Armenia” (On Western Armenia) dated January 11, 1918;
Decision of the Supreme Council of the Union States during the Paris Conference on the recognition of the de facto independence of the State of Armenia dated January 19, 1920;
Decision of the Supreme Council of the Union States on the recognition de jure of the independence of the State of Armenia dated May 11, 1920;
Declaration of independence of Armenian Cilicia dated August 4, 1920;
Discussion of the mandate of Armenia, held in the US Senate May 29 - June 1, 1920, meaning that the United States de facto recognized the right and title of the Armenian state in relation to the Armenian territories, thereby invalidating the right and title of the Ottoman Empire in relation to these territories;
The Sevres Peace Treaty (Articles 88-93 of which concern the State of Armenia) dated August 10, 1920;
The Arbitral Award of the 28th US President Woodrow Wilson, dated November 22, 1920, on the establishment of the state border between Turkey and Armenia, on the landing borders of Armenia to the sea and on the demilitarization of Turkish territories adjacent to the Armenian border.
Based on these considerations, the Republic of Western Armenia (Armenia) sent the following Statements to the UN in 2018 and 2019:
Application for the entry of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) into the membership of the United Nations dated May 25, 2018:
Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) dated May 29, 2018 "On the implementation of the Arbitral Award of the 28th President of the United States of America Woodrow Wilson of November 22, 1920 “The Decision of the President of the United States of America Woodrow Wilson on establishing a state border between Turkey and Armenia, on landing borders of Armenia to the sea and the demilitarization of the Turkish territories adjacent to the Armenian border ”, calling for the establishment of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) within the territories established by Arbitral Award of the 28th US President Woodrow Wilson;
Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) “On the demilitarization of the territories of Western Armenia and Cilicia and the withdrawal of the occupying forces of the Republic of Turkey from there” dated November 20, 2018;
Statement of the Republic of Western Armenia (the State of Armenia) “On the demarcation of the border between the State of Armenia and the Republic of Azerbaijan” dated August 7, 2019.
In fact, this is an opportunity and a means of best protecting the Republic of Armenia, the Artsakh Republic and the Armenian communities of the Middle East from existing threats and challenges.
Naturally, this is an opportunity and a means to make every effort to bring to life and realize all the rights given to the Armenian people. This is an opportunity and a means to achieve a fair and final settlement of the Armenian cause, suspended for more than 100 years.