Հայտարարվել են 2020 թ. «Ավրորայի» հերոսները
2020 թ. ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ոգեկոչման օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն առցանց քննարկում անցկացրեց՝ հարգանքի տուրք մատուցելու մեկ դար առաջ նահատակվածների հիշատակին եւ մեծարելու մերօրյա հերոսներին, այդ թվում եւ նրանց, ովքեր այսօր պայքարում են կորոնավիրուսի համավարակի բռնկման դեմ։ Տարիներ շարունակ Նախաձեռնության հաստատած ավանդույթի համաձայն, հայտնի դարձան 2020 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները, որոնց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովն ընտրել է խիզախության, անձնվիրության եւ ունեցած ազդեցության համար։
«Մենք երկրագնդի մի մասն ենք, մարդկության մի մասն ենք։ Մենք այնպիսի օրինակ ենք հաստատում, որ բարոյապես արդարամիտ ժողովուրդները կարող են ծանր ժամանակներում մարդկությանը մերթընդմերթ հիշեցնել, որ միայնակ չենք։ Մենք միմյանց պահապաններն ենք։ Մենք ներկայացնում ենք այն ժողովրդին, որը նշանավորում է համերաշխություն եւ կարեկցանք»,- նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը։
«ԱՎՐՈՐԱՆ՝ աշխարհին դաշնակից» առցանց քննարկմանը, որը վարում էր «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Նիկոլա Ստանիշը, մասնակցում էին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին եւ «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին առցանց  հայտարարեց 2020 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները. Ֆարթուն Ադան եւ Իլվադ Էլման, Անժելիկ Նամայկա, Սոֆի Բո եւ Կլաուս Ֆոգել, Սաքինա Յակուբի։
««Ավրորան» ուղղված է ավելի լայնածավալ մարդասիրական շարժման ստեղծմանն ու նվիրատվության շղթան պահպանելուն եւ կենտրոնացած է երախտագիտությունը գործի վերածելու գաղափարի վրա։ Այս ավանդույթներն այսօր առցանց հարթակ բերելով՝ մենք, հարմարվելով ներկայիս իրադրությանը, միավորում ենք մարդկանց, նշանավորում մարդկության բարությունը եւ մեծարում  այս հերոսների կատարած գործը», - ասաց Լորդ Դարզին:
Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից, ի երախտագիտություն նրանց փրկողների՝ ամեն տարի մեծարվում է «Ավրորա» մրցանակի մի դափնեկիր, որին տրվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլարով նվիրատվության շղթան շարունակելու բացառիկ հնարավորություն՝  օժանդակելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։ 2020 թ. «Ավրորայի» հերոսներն առաջադրել են հետեւյալ կազմակերպությունները.
Ֆարթուն Ադանը եւ Իլվադ Էլմանը՝ Love does (Սերն է գործում), «Փանզի» հիմնադրամ եւ «Փրաջվալա»,
Անժելիկ Նամայկան՝ «Անտեսանելի երեխաներ» եւ «Կարիտաս միջազգային»,
Սոֆի Բոն եւ Կլաուս Ֆոգելը՝ «SOS Միջերկրական»,
Սաքինա Յակուբին՝ «Աֆղանստանի կրթության ինստիտուտ», «Կանանց փախստականների հանձնաժողով» եւ Creating Hope (Հույս ստեղծելով)։
«Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն խոսեց բոլոր այն ուղիների մասին, որոնցով համերաշխությունը կարող է ամրապնդել հասարակությանը եւ համաշխարհային մակարդակով օգտակար լինել մարդկությանը. «Ես կարծում եմ, որ բոլորս պետք է ոտքի ելնենք։ Այնքան շատ մարդ կա, եւ բոլորս կարող ենք միասին գործել։ Մենք կարող ենք ջարդել այս անտարբերությունն ու ստեղծել կարեկցանք։ «Ավրորա» մրցանակը կերտում է այնպիսի մարդկանց համայնք, որոնք այնքա՜ն շատ բան են կորցրել։ Եթե վերապրածները կարողանում են ասել. «Լա՛վ. ես կարող եմ բարությունն ուրիշներին վերադարձնել», ուրեմն՝ մենք եւս կարող ենք ուրիշներին վերադարձնել»։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը զուգահեռներ անցկացրեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմքում ընկած ներշնչանքի եւ ներկայիս ճգնաժամի միջեւ. «Մարդկային ոգին, որը մարդկանց դրդում է փրկելու ուրիշներին, մեզնից քչերն են զգացել, բայց շատ հայեր են շահել դրանից։ Այսօր այդ նույն ոգին է տարածվում ամբողջ աշխարհում։ Յուրաքանչյուր համայնքում կան մերօրյա փրկիչներ, եւ կան փրկվածներ, որոնք չեն կարողանում հասկանալ, թե վիրուսի հետ կապված այս ամենն ինչո՛ւ է կատարվում։ Եվ նրանք այժմ զգում են միեւնույն բանը, ինչ հայերն էին ապրում 105 տարի առաջ։ Չեմ կարող չնշել, որ թեեւ չարագործն այսօր տարբեր է, հետեւանքները նույնն են»։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծեց օրվա կարեւորությունը եւ կոչ արեց ճգնաժամից դուրս գալու նոր լուծումներ գտնել։ «Այն, ինչ այսօր ոգեկոչում ենք, բախտորոշ է ոչ միայն հայերի, այլ նաեւ աշխարհի համար։ Մեր առջեւ այժմ նոր մարտահրավեր է կանգնած, եւ ամեն բան առնչվում է հիմնական հարցերին՝ մեր մարդկային արժեքներին։ Ետ նայելը եւ անցյալը հիշելը, կարծում եմ, այսօրվա կարեւորագույն ուղերձներն են։ Համավարակի ճգնաժամը նոր իրականություն է ստեղծում, որը պետք է ընդունենք։ Բայց մինչ մենք մեկուսացած ենք տեղում, միաժամանակ մնում ենք միավորված համաշխարհային հանրության հետ։ Բոլորս գլոբալ պատկերի մի մասն ենք», - ասաց նա։
Առցանց քննարկման ընթացքում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը նաեւ պաշտոնապես ազդարարեց 2021 թվականի «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլի մեկնարկը եւ կոչ արեց առաջադրել ոգեշնչող մարդասերների, ներառյալ նոր կորոնավիրուսի համավարակի բռնկման դեմ պայքարողներին։

• 25-04-2020 14:33:31   | Armenia  |  Press release
On April 24, 2020, on the Armenian Genocide Remembrance Day, the Aurora Humanitarian Initiative hosted an online discussion to honor those who perished a century ago and celebrate modern heroes, including those fighting the global outbreak of COVID-19. In accordance with the symbolic traditions upheld by the Initiative for many years, Aurora revealed the names of 2020 Aurora Humanitarians, chosen by the Aurora Prize Selection Committee for their courage, commitment and impact.
“We’re part of the globe; we’re part of humanity. We’re setting an example that morally righteous nations can remind the humanity occasionally, during terrible times, that we are not alone. We are each other’s keepers. We represent the nation that stands for solidarity and compassion,” noted Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative and Aurora Prize Selection Committee member.
The online discussion “Aurora. Standing in Solidarity,” moderated by Nicola Stanisch, Aurora’s Executive Director, brought together Noubar Afeyan, Vartan Gregorian and Ruben Vardanyan, Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative; Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee, and Marguerite Barankitse, inaugural Aurora Prize Laureate.
Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee, took the virtual stage to announce the 2020 Aurora Humanitarians: Fartuun Adan and Ilwad Elman, Angélique Namaika, Sophie Beau and Klaus Vogel, Sakena Yacoobi. “Aurora is about building a broader humanitarian movement and maintaining a cycle of giving and is focused on gratitude in action. By bringing these traditions online today, we are adapting to our current situation, bringing people together, remembering the kindness of humanity and celebrating the work of these heroes,” said Lord Darzi.
On behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, an Aurora Prize Laureate is honored each year with a US $1,000,000 award and a unique opportunity to continue the cycle of giving by supporting the organizations that have inspired their humanitarian action. The 2020 Aurora Humanitarians have nominated the following organizations:
Fartuun Adan and Ilwad Elman – Love Does, Panzi Foundation and Prajwala;
Angélique Namaika – Invisible Children and Caritas Internationalis;
Sophie Beau and Klaus Vogel – SOS MEDITERRANEE;
Sakena Yacoobi – Afghan Institute of Learning, Creating Hope International and Women’s Refugee Commission Inc.
Marguerite Barankitse, the inaugural Aurora Prize Laureate, brought up all the ways solidarity can strengthen a community and benefit humanity on a global level։ “I think that we should stand up together. There are so many people and we can share; we can break this indifference and create compassion. Aurora Prize creates a brotherhood of people who have lost so much. If those survivors can say: “OK, I can give back to others,” then we can also give back to others․”
Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, drew parallels between the inspiration behind the Aurora Humanitarian Initiative and the current crisis: “The human spirit that motivates people to save others is the one that very few of us have experienced but that many Armenians are the beneficiaries of. Today, that same spirit is being thrust upon all the world. There are modern day saviors in every community and there are survivors who can’t understand why this is happening with the virus. And they feel now what Armenians felt a 105 years ago. I can’t but point out that while the perpetrator is different, the effect is much the same.”
Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, highlighted the significance of the date and called for new solutions to come out of the crisis. “What we’re commemorating today is crucial not only for the Armenians but also for the world. We are facing a new challenge now, and it’s all about the key issues – our human values. Looking forward and remembering your past, I think, are the critical messages for today. The pandemic crisis creates a new reality that we have to accept. But while we’re isolated locally, we at the same time remain connected globally. We’re all part of the global picture,” he said.
During the online discussion, the Aurora Humanitarian Initiative also officially announced the opening of the nomination period for the 2021 Aurora Prize and called for putting forward inspiring humanitarians, including those fighting the global outbreak of COVID-19.