Մենք ամբողջությամբ վճարել ենք 20-րդ դարի բոլոր պատերազմների մեր պարտքը. Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը
• 09-05-2020 10:30:39   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի 75-րդ տարեդարձի, Շուշիի ազատագրման և Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման օրվա կապակցությամբ
Սիրելի հայրենակիցներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ: 75 տարի առաջ այս օրը մեր ժողովուրդը նախկին Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ մեկտեղ տոնում էր մարդկության պատմության ամենամեծ չարիքներից մեկի՝ ֆաշիզմի դեմ կրած հաղթանակը: Այդ հաղթանակը ձեռք բերվեց մարդկային հսկայական տառապանքների, զոհողությունների, աննախադեպ խիզախության ու համառության շնորհիվ:
Հայ ժողովուրդը նշանակալից դերակատարում ունեցավ այդ հաղթանակի կերտման և որպես հետևանք՝ ֆաշիզմի արհավիրքից եվրոպական ժողովուրդներին ազատելու գործում: Խորհրդային բանակում ավելի քան կես միլիոն հայ մասնակցեց պատերազմին: Հազարավոր հայեր մարտնչում էին եվրոպական երկրների դիմադրության շարժման ջոկատներում: Հայ ժողովուրդը շուրջ 300 հազար կյանք դրեց հաղթանակի զոհասեղանին: Ընդամենը քառորդ դար առաջ ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի համար դա աներեւակայելի մեծ թիվ էր, որը համեմատելի էր միայն մեծ տերությունների կրած մարդկային կորուստների հետ: Պատերազմի ավարտին Խորհրդային Հայաստանի բնակչությունը նվազել էր ավելի քան 13 տոկոսով, այն դեպքում, երբ մեր հողի վրա պատերազմական գործողություններ բնավ տեղի չէին ունեցել:
Մենք այսօր խոնարհվում ենք մեր նահատակների հիշատակի առջև, բայց նաև հպարտանում՝ մեր նախնիների հերոսությամբ: Պատերազմի ժամանակ 107 հայ արժանացել է Խորհրդային Միության հերոսի կոչման՝ այն բարձրագույն պարգևին, որը տրվում էր բացառիկ սխրագործությունների համար: Առանձնահատուկ պարծանքի է արժանի նաև հաղթանակի համար Հայաստանում և Սփյուռքում բնակվող հայ ժողովրդի զավակների և հատկապես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներդրած նշանակալից նյութական ավանդը:
Մենք ամբողջությամբ վճարել ենք 20-րդ դարի բոլոր պատերազմների մեր պարտքը: Եվ հիմա, առավել քան ուրիշ որևէ մեկը, քաջ գիտակցում ենք խաղաղության արժեքը: Մեր ինքնությունը լավագույնս արտահայտվում է խաղաղության պայմաններում, ստեղծագործ և կենարար աշխատանքի միջոցով: Միևնույն ժամանակ, իմանալով խաղաղության գինը, մենք միշտ պատրաստ ենք ամեն գնով պաշտպանել այն և հարկ եղած դեպքում վերստին մարտնչել մեր ազատության և արժանապատվության համար:
Զուգադիպություն, կամ գուցե նախախնամությամբ կանխորոշված օրինաչափու¬թյուն է, որ այս օրերին մենք տոնում ենք նաև Շուշիի ազատագրումն ու Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծումը: Իրադարձություններ, որոնք բացառիկ նշանակություն ունեցան մեր նորագույն պատմության համար: Շուշիի ազատագրումն ազդարարեց Արցախի ազատագրման սկիզբը: Պսակվելով փայլուն հաղթանակով՝ այն իր հերթին դարձավ մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման և  խաղաղության պահպանության առհավատչյան: Այսօր ևս մենք հաստատակամ ենք. Արցախի Հանրապետության ժողովրդի անվտանգությունն ու ինքնորոշման իրավունքի իրացումը սակարկության առարկա չեն: Դրանք բացարձակ արժեքներ են մեզ համար:
Հիշենք և արժանին մատուցենք Շուշիի և ողջ Արցախի ազատագրման համար զոհված մեր հերոսներին։ Նրանք կանգնեցին նույնքան ամուր, որքան իրենց պապերը մոտ կես դար առաջ՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում: Հիշենք Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում ընկած մեր երիտասարդներին՝ մեր նորօրյա հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքով ապացուցեցին, որ անմար են մեր ժողովրդի ազատատենչ ոգին և կամքը։

• 09-05-2020 10:30:39   | Armenia  |  Press release
Congratulations to all of us on Victory Day. This very day 75 years ago, our people joined other peoples of the former Soviet Union to celebrate the victory over fascism, one of the greatest evils in human history. The victory was achieved through enormous human suffering, sacrifice, unprecedented courage and perseverance.
The Armenian nation played a significant role in bringing about that victory and, as a result, in liberating Europe from the scourge of fascism. More than half a million Armenians were involved in the war as part of the Soviet army. Thousands of Armenians fought in the squads of resistance movements in European countries.
The Armenian people sacrificed about 300,000 lives on the altar of victory. For a nation that had survived the Genocide just a quarter of a century ago, it was an incredibly large number comparable to the human losses suffered by the great powers. While no hostilities had taken place on our soil, the population of Soviet Armenia fell by more than 13 percent at the end of the war.
Today, as we bow to the memory of our martyrs, we are proud of our ancestors’ heroism.
During the war, 107 Armenians were awarded the title of Hero of the Soviet Union, the highest award given for exceptional heroism. The significant contribution made to mankind’s victory by the Armenians living in Armenia and the Diaspora and especially the valuable material contribution of the Armenian Apostolic Church deserve special praise.
We have fully paid off our debt for all the wars in the 20th century. And now we are well aware of the cost of peace more than anyone else. Our identity is best expressed through creative work we do in peacetime. At the same time, knowing the price of peace, we are ready to defend it at all costs and to stand up again for our freedom and dignity, where necessary.
Whether a coincidence, or perhaps a deed of Providence, on this very day we are celebrating the liberation of Shushi and the establishment of the Artsakh Defense Army, exceptional events that crowned Armenia’s modern history.
The liberation of Shushi ushered in the liberation of Artsakh. Followed up with a brilliant victory, it became the pledge for our people’s security and peace. We are firmly determined to ensure the security of the people of the Artsakh Republic: their right to self-determination is not subject to bargaining. Both are absolute values for us.
Let us commemorate and pay tribute to our heroes who died for the liberation of Shushi and Artsakh. They stood just as strong as their ancestors did about half a century ago in World War II.
Let us commemorate those brave guys who fell in the Four-Day April War - our modern-day heroes who sacrificed their lives to prove our people’s unbreakable will for freedom.