ՍԾՏՀ-ի անդամ երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպումն<br /> առաջին անգամ անցավ Հայաստանի նախագահությամբ<br />
ՍԾՏՀ-ի անդամ երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպումն
առաջին անգամ անցավ Հայաստանի նախագահությամբ
• 27-03-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 27-ին Երեւանում կայացավ Սեւծովյան տարածաշրջանի տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվեցին Եվրոպայի եւ Սեւծովյան տարածաշրջանի միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցության ապահովմանն ուղղված ծրագրերը: Հայաստանի նախագահությամբ առաջին անգամ անցակցված այս հանդիպմանը ՍԾՏՀ-ի անդամ 12 երկրներից չէին մասնակցում միայն երկուսը` Ալբանիան եւ Ադրբեջանը: Ինչպես լրագրողներին տեղեկացրեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը, հանդիպմանը քննարկվեցին ՍԾՏՀ-ի օղակաձեւ ավտոմայրուղու կառուցման, Սեւծովյան տարածաշրջանում ծովային ուղիների մշակման, տարածաշրջանում բեռնափոխադրումների դյուրինացման հետ կապված հարցեր: Քննարկվող հարցերի շրջանակում էր նաեւ Հյուսիս-հարավ մայրուղու կառուցման խնդիրը: Չնայած հանդիպմանը Թուրքիայի նախարարի մասնակցությանը, հայ-թուրքական սահմանի բացման հնարավորության հարցը, ըստ նախարարի, քննարկել չէր նախատեսվում: Ինչպես լրագրողներին տեղեկացրեց նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը, Սեւծովյան տարածաշրջանում օղակաձեւ մայրուղի կառուցելու վերաբերյալ մեմորանդումը ՍԾՏՀ-ի անդամ երկրների կողմից ստորագրվել է 2007թ.-ին եւ ուժի մեջ է մտել 2008թ.-ի նոյեմբերի 1-ից: Ծրագրի շրջանակներում գործող մշտական տեխնիկական քարտուղարությունը կազմակերպության բոլոր անդամ երկրների ներկայացուցիչներին բաժանել է հարցաթերթիկներ, որոնց մոտ ժամանակներս սպասվող ամփոփումը հնարավորություն կտա ստեղծելու օղակաձեւ մայրուղու քարտեզը, որում կնդգրկվեն արդեն գործող եւ կառուցվելիք ճանապարհները: Ըստ Ա.Սարգսյանի, դրանք պետք է համապատասխանեն միմնիմալ եվրոպական չափանիշներին, մասնավորապես` ունենան ասֆալտային ծածկույթ եւ առնվազն 6 մ լայնություն: Նա նշեց, որ Հայաստանում այդ չափանիշներին համապատասխանող ճանապարհներ կան: Ըստ Ա.Սարգսյանի, ՍԾՏՀ-ի շրջանակներում շրջանառվում են եւս երկու մեմորանդումներ` կապված տարածաշրջանում ծովային երթուղիների եւ բեռնափոխադրումների դյուրացման հետ: Վերջինը մասնավորապես ենթադրում է բեռնատարների վարորդներին վիզաների տրամադրման հեշտացված կարգ եւ այն առայժմ ստորագրել են ՍԾՏՀ-ի անդամ 4 երկրներ, որոնց թվում է նաեւ Հայաստանը:

Meeting of transport ministers of BSEC member states<br /> presided over by Armenia for first time<br />
Meeting of transport ministers of BSEC member states
presided over by Armenia for first time
• 27-03-2009 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 27, NOYAN TAPAN. A meeting of transport ministers of member states of the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC) took place in Yerevan on March 27. Out of the 12 BSEC member states, only two - Albania and Azerbaijan did not participate in the meeting presided over by Armenia for the first time. The RA Minister of Transport and Communication Gurgen Sargsyan told reporters that issues related to construction of the BSEC Ring Highway, development of Motorways of the Sea in the Black Sea region, and facilitation of cargo transportation in the region were discussed at the meeting. The problem of constructing North-South Highway was also on the agenda. Despite the participation of the Turkish minister in the meeting, according to G. Sargsyan, it is not planned to discuss the possibility of opening Armenian-Turkish border. The Deputy Head of Foreign Relations Department of the ministry Arthur Sargsyan said the memorandum on construction of Ring Highway in the Black Sea region was signed by BSEC member states in 2007 and took effect on November 1, 2008. The Technical Secretariat operating within the program's framework distributed questionnaires to all the member states, and their summarizing in the near future will allow drawing a map of Ring Highway, with all the roads (operating and to be built) being included. They must be in line with the minimum European standards, in particular, be covered with asphalt and have a minimum width of 6 meters. It was mentioned that there are no such roads in Armenia. According to A. Sargsyan, another two memorandums (on sea motorways in the region and facilitation of cargo transportation) are in circulation within the BSEC's framework. The latter one envisages a simplified order of granting a visa to drivers of trucks and has been signed so far by 4 member states, including Armenia.