Վարդան Խաչատրյան. «Ժառանգությունը» հրաժարվեց մասնակցել<br /> ընտրություններին, որպեսզի ընդդիմադիր զանգվածի ձայները չփոշիանան<br />
Վարդան Խաչատրյան. «Ժառանգությունը» հրաժարվեց մասնակցել
ընտրություններին, որպեսզի ընդդիմադիր զանգվածի ձայները չփոշիանան
• 25-03-2009 16:25:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Որոշելով չմասնակցել Երեւանի ավագանու մայիսի 31-ի ընտրություններին, «Ժառանգություն» կուսակցությունը ցուցաբերեց քաղաքագիտական ճշգրիտ մոտեցում, որը Հայ Ազգային կոնգրեսին (ՀԱԿ) հնարավորություն կտա առավելագույն քվեներ ստանալ: Այս մասին մարտի 25-ի ասուլիսում հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության անդամ Վարդան Խաչատրյանը : Նրա խոսքերով, ի սկզբանե «Ժառանգությունը» գտնում էր, որ ՀԱԿ-ի հետ միասնական ցուցակով ընտրարշավին մասնակցելը հնարավորություն կտա կոտրել ռեժիմի դիմադրությունը: Սակայն, ինչպես հավելեց Վ.Խաչատրյանը, երբ ՀԱԿ-ի հետ բանակցությունները արդյունք չտվեցին, «Ժառանգությունում» որոշեցին գնալ ծայրահեղ քայլի` հրաժարվել ընտրություններում սեփական մասնակցությունից, որպեսզի ընդդիմադիր զանգվածի ձայները չփոշիանան: Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք «Ժառանգությունը» պատրաստվում է ընտրական հանձնաժողովների իրեն հասանելիք տեղերը զիջել ՀԱԿ-ին, Վ.Խաչատրյանը նշեց, որ այդպիսի քայլը իրավաբանական տեսանկյունից նոնսենս է: Միաժամանակ նա հավաստիացրեց, որ քարոզարշավի ընթացքում եւ ընտրությունների օրը «Ժառանգության» ներկայացուցիչները համագործակցելու են ՀԱԿ-ի հետ: «Արդյո՞ք «Ժառանգությունը» մասնակցելու է ընդդիմության նախընտրական քարոզարշավին» հարցին ի պատասխան Վ.Խաչատրյանը նշեց, որ իրենք միշտ ժողովրդի հետ են լինելու: Իսկ ասուլիսին ներկա «Ժառանգության» խոսնակ Հովսեփ Խուրշուդյանը ասաց, որ կուսակցությունը ցանկացած հանրահավաքի մասնակցելու հարցում իր շարքային անդամներին ազատ կողմնորոշվելու հնարավորություն է տվել: Անդրադառնալով ընդդիմադիր թերթերում «Ժառանգության» վերաբերյալ օրեր առաջ հնչեցված գնահատականներին, Վ.Խաչատրյանը նշեց, որ «նման լուտանքներին» իրենք «հայրական մեծահոգությամբ» են վերաբերվում:

Vardan Khachatrian: Zharangutiun refused to run for<br /> elections for opposition sector's votes not to be dispersed<br />
Vardan Khachatrian: Zharangutiun refused to run for
elections for opposition sector's votes not to be dispersed
• 25-03-2009 16:25:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, MARCH 25, NOYAN TAPAN. By deciding not to run for the May 31 Council of Elders elections, the Zharangutiun (Heritage) party showed an exact political scientific approach, which will give the Armenian National Congress (ANC) a possibility to receive maximum votes. Zharangutiun party Board member Vardan Khachatrian stated at the March 25 press conference. In his words, from the very start Zharangutiun considered that taking part in the the election campaign by a common list with ANC will give a possibility to break regime's resistance. However, as V. Khachatrian added, when the negotiations with ANC gave no result, Zharangutiun decided to take an extreme step, to renounce its own participation in the elections for the opposition sector's votes not to be dispersed. In response to the question of whether Zharangutiun is going to cede to ANC the seats due to it in the electoral commissions, V. Khachatrian said that such a step is a nonsense from legal point of view. Meanwhile he assured that during the election campaign and on the day of elections Zharangutiun's representatives will cooperate with ANC. Asked whether Zharangutiun will take part in opposition's preelection campaign V. Khachatrian said that they will be always with the people. And Zharangutiun Spokesperson Hovsep Khurshudian, who was present at the press conference, said that the party has given its ordinary members a possibility to freely orient themselves in the issue of taking part in any gathering. Speaking about the estimations given to Zharangutiun in opposition newspapers some days ago, V. Khachatrian said that they treat "such a band language" with "fatherly generosity."