Հայաստանի Կենտրոնական բանկը առաջարկում է խստացնել<br /> արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ<br /> պատասխանատվությունը<br />
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը առաջարկում է խստացնել
արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ
պատասխանատվությունը
• 17-03-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 17-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը ընդունեց նախօրեին քննարկված օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները, որոնցով փոփոխություններ եւ լրացումներ են նախատեսվում մի շարք գործող օրենքներում եւ օրենսգրքերում: Այդ թվում առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ եւ Քրեական օրենսգրքերում, «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում կառավարության կողմից առաջարկված փոփոխությունների փաթեթը: Վերջինի նպատակը, ըստ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի, դոլարիզացիայի եւ ստվերային տնտեսության դեմ պայքարն ու կանխումն է: Ըստ այդմ, առաջարկվում է խստացնել արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ պատասխանատվությունը: «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում առաջին ընթերցմամբ ընդունված փոփոխությունները, ըստ հիմնական զեկուցող, արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մալխասյանի, պայմանավորված են պետական ծառայության համակարգում միասնական մոտեցում ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Մասնավորապես, առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել անշարժ գույքի պետական կադաստրի եւ վերջինի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների պաշտոններում նշանակման եւ ազատման հիմքերն ամրագրող դրույթները` «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի հետ հնարավոր հակասությունները վերացնելու նպատակով: Ներկայումս գործող օրենքով տվյալ պաշտոններում կարող են նշանակվել բարձրագույն կրթություն ունեցող մինչեւ 60 տարեկան քաղաքացիները, մինչդեռ քաղծառայության մասին օրենքով քաղծառայության պաշտոնների համար տարիքային սահմանափակումը 65-ն է: Օրինագծին դեմ քվեարկեց միակ ընդդիմադիր «Ժառանգություն» խմբակցությունը: Վերջինի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց, որ անձամբ ինքը կողմ է տարիքայիան սահմանափակման վերացմանը բոլոր այն կառույցներում, որտեղ հատուկ պատրաստվածության հետ խնդիրներ չեն առաջանում, բայց դեմ է, «երբ օրենքները կարում են ինչ-որ մեկ անձի հագով»: Նրա պարզաբանմամբ, խոսքը վերաբերում է մամուլում տեղ գտած եւ շրջանառվող այն լուրերին, որ երկրի Նախագահը ցանկանում է կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնում նշանակել Երեւանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանին, սակայն գործող տարիքային սահմանափակումը խոչընդոտում է դրա իրականացմանը:

Центробанк Армении предлагает ужесточить требования к<br /> нарушителям валютного законодательства<br />
Центробанк Армении предлагает ужесточить требования к
нарушителям валютного законодательства
• 17-03-2009 18:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 17 МАРТА, НОЯН ТАПАН. 17 марта Национальное собрание Армении приняло обсужденный накануне пакет законопроектов, предусматривающих изменения и дополнения в ряде законов и кодексов. В том числе, в первом чтении принят пакет предложенных правительством изменений в Уголовном кодексе и относительно административных нарушений и в законе "О валютном урегулировании и о валютном контроле". Цель этих изменений, по словам председателя ЦБ РА Артура Джавадяна, борьба и предотвращение долларизации и теневой экономики. В связи с этим предлагается ужесточить требования в отношении лиц, нарушающих валютное законодательство. Принятые в первом чтении изменения в законе "О государственной регистрации прав на имущество", по словам основного докладчика, первого заместителя министра юстиции Геворка Малхасяна, обусловлены необходимостью обеспечения единого подхода в системе государственной службы. В частности, предлагается признать потерявшими силу положения, регулирующие основы назначения и освобождения с должностей руководителей государственного кадастра недвижимости и его территориальных подразделений, с целью ликвидации возможных противоречий с законом РА "О гражданской службе". В ныне действующем законе, на эти должности могут назначаться граждане с высшим образованием до 60 лет, в то время как, по закону о гражданской службе, возрастное ограничение для должностей гражданской службы равно 65. Против законопроекта проголосовала оппозиционная фракция "Жарангутюн". Руководитель последней Армен Мартиросян сообщил корреспонденту "НОЯН ТАПАН", что лично он за ликвидацию возрастных ограничений во всех тех структурах, где не бывает проблем со специальной подготовкой, но против, "когда законы шьют на кого-то конкретно". Он разъяснил, что речь идет о распространенных в прессе слухах, что президент страны хочет назначить на должность председателя госкомкадастра бывшего мэра Еревана Ерванда Захаряна, однако действующий закон со своим возрастным ограничением мешает этому.