Հայաստանի Կենտրոնական բանկը առաջարկում է խստացնել<br /> արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ<br /> պատասխանատվությունը<br />
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը առաջարկում է խստացնել
արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ
պատասխանատվությունը
• 17-03-2009 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մարտի 17-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը ընդունեց նախօրեին քննարկված օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները, որոնցով փոփոխություններ եւ լրացումներ են նախատեսվում մի շարք գործող օրենքներում եւ օրենսգրքերում: Այդ թվում առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ եւ Քրեական օրենսգրքերում, «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» օրենքում կառավարության կողմից առաջարկված փոփոխությունների փաթեթը: Վերջինի նպատակը, ըստ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի, դոլարիզացիայի եւ ստվերային տնտեսության դեմ պայքարն ու կանխումն է: Ըստ այդմ, առաջարկվում է խստացնել արժութային օրենսդրության պահանջները խախտող անձանց նկատմամբ պատասխանատվությունը: «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում առաջին ընթերցմամբ ընդունված փոփոխությունները, ըստ հիմնական զեկուցող, արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Գեւորգ Մալխասյանի, պայմանավորված են պետական ծառայության համակարգում միասնական մոտեցում ապահովելու անհրաժեշտությամբ: Մասնավորապես, առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել անշարժ գույքի պետական կադաստրի եւ վերջինի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների պաշտոններում նշանակման եւ ազատման հիմքերն ամրագրող դրույթները` «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի հետ հնարավոր հակասությունները վերացնելու նպատակով: Ներկայումս գործող օրենքով տվյալ պաշտոններում կարող են նշանակվել բարձրագույն կրթություն ունեցող մինչեւ 60 տարեկան քաղաքացիները, մինչդեռ քաղծառայության մասին օրենքով քաղծառայության պաշտոնների համար տարիքային սահմանափակումը 65-ն է: Օրինագծին դեմ քվեարկեց միակ ընդդիմադիր «Ժառանգություն» խմբակցությունը: Վերջինի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց, որ անձամբ ինքը կողմ է տարիքայիան սահմանափակման վերացմանը բոլոր այն կառույցներում, որտեղ հատուկ պատրաստվածության հետ խնդիրներ չեն առաջանում, բայց դեմ է, «երբ օրենքները կարում են ինչ-որ մեկ անձի հագով»: Նրա պարզաբանմամբ, խոսքը վերաբերում է մամուլում տեղ գտած եւ շրջանառվող այն լուրերին, որ երկրի Նախագահը ցանկանում է կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի պաշտոնում նշանակել Երեւանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանին, սակայն գործող տարիքային սահմանափակումը խոչընդոտում է դրա իրականացմանը:

CBA proposes introducing greater responsibility with<br /> respect to those who violate requirements of currency<br /> legislation<br />
CBA proposes introducing greater responsibility with
respect to those who violate requirements of currency
legislation
• 17-03-2009 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 17, NOYAN TAPAN. The RA National Assembly on March 17 passed the bills and legislative packages discussed the day before. The bills and packages envisage amendments and additions to a number of laws and codes. In particular, the parliament passed in first reading the package of the government-proposed amendments to the RA Criminal Code, the RA Code on Administrative Infractions, and the RA Law on Currency Exchange Regulation and Control. According to the chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadian, the purpose of the package is to fight dollarization and the shadow economy. Based on it, it is proposed introducing greater responsibility with respect to those who violate the requirements of the currency legislation. The main speaker, first deputy minister of justice Gevorg Malkhasian said that the amendments (passed in first reading) to the Law on State Registration of Property Rights are conditioned by the necessity to ensure a single approach in the state service system. In particular, it is proposed that the provisions stipulating the grounds for appointment and dismissal of heads of the State Cadastre of Real Estate and its territorial units be recognized as invalid in order to eliminate the possible contradictions with the RA Law on Civil Service. By the current law, citizens under 60 years with higher education can be appointed to these positions, whereas by the law on civil service, persons under 65 can be appointed to positions of the civil service. The only opposition faction - "Heritage" voted against the bill. The faction head Armen Martirosian told NT correspondent that personally he is in favor of eliminating age restrictions in those bodies where no problems of special responsibility arise, but he is against "taloring a law for a person". He explained that according to the circulating rumors which were published in the press, the president of the country wants to appoint former mayor of Yerevan Yervand Zakarian as chairman of the State Committee of Cadastre, but the age restriction prevents him from doing so.