Դրամի արժեվորումը վնասեց Հայաստանում տեղական արտադրության<br /> զարգացմանը,- ասում է Վազգեն Սաֆարյանը<br />
Դրամի արժեվորումը վնասեց Հայաստանում տեղական արտադրության
զարգացմանը,- ասում է Վազգեն Սաֆարյանը
• 06-03-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Դրամի արժեվորումը դոլարի նկատմամբ վնասեց Հայաստանում տեղական արտադրության զարգացմանը, ինչի պատճառով 2008թ.-ին արտահանումը նվազել է 7,8%-ով եւ կազմել 1 մլրդ 69 մլն դոլար, իսկ ներմուծումն աճել է 35%-ով եւ կազմել 4 մլրդ 411,7 մլն դոլար: Նման կարծիք հայտնեց մարտի 6-ի ասուլիսում Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նրա գնահատմամբ, ազգային արժույթի լողացող փոխարժեքը հնարավորություն կտա զարգացնել տեղական արտադրությունը: Նա նաեւ նշեց, որ պետությունը պետք է վերանայի այն մոտեցումներն ու կարծրատիպերը, որոնք խանգարում են երկրի տնտեսության զարգացմանը: Ըստ Վ.Սաֆարյանի, պետությունը պետք է կարգավորի եւ կառավարի տնտեսությունը: «Հայաստանում վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում վարվում էր ազատ շուկայական տնտեսության ցնցումնաբուժության քաղաքականություն: Դա բերել է մի իրողության, որ ունենք հարուստների սակավաթիվ խավ եւ շատ ծանր պայմաններում հայտնված հսկայական զանգված»,- ասաց միության նախագահը: Վ.Սաֆարյանը վստահ է, որ օպերատիվ պետական գործողությունների, միջոցառումների միջոցով հնարավոր է մոտ 1,5 անգամ ավելացնել արտահանման եւ 2 անգամ կրճատել ներկրման ծավալները:

Appreciation of Armenian dram had negative impact on<br /> development of domestic production, Vazgen Safarian says<br />
Appreciation of Armenian dram had negative impact on
development of domestic production, Vazgen Safarian says
• 06-03-2009 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 6, NOYAN TAPAN. The appreciation of the Armenian dram has had a negative impact on the development of domestic production, as a result of which in 2008 exports fell by 7.8% to 1 billion 69 million USD, while imports grew by 35% to 4 billion 411.7 million USD. The chairman of the Union of Manufacturers of Domestic Goods Vazgen Safarian expressed this opinion at the March 6 press conference. He said that the floating exchange rate of the national currency will allow developing domestic production. In his words, the state should revise its approaches and stereotypes that prevent the country's economy from developing. According to V. Safarian, the state should regulate and manage the economy. "A policy of shock therapy of the free market economy has been conducted in Armenia in the past two decades. The result is that we have a small group of rich people and a huge mass of those in hard conditions," he said. V. Safarian expressed confidence that it is possible to increase exports about 1.5fold and reduce imports 2fold by taking active state measures.