Մեկնարկել է «Ամանորյա հրաշք Արցախի երեխաների համար» նախաձեռնությունը
Հայաստանում մեկնարկել է «Ամանորյա հրաշք Արցախի երեխաների համար» նախաձեռնությունը, որի նպատակն է իրագործել ամբողջ Արցախի, այդ թվում՝ Շուշիից, Հադրութից և օկուպացված այլ տարածքներից տեղահանված երեխաների ամանորյա երազանքները:
Հարյուրավոր արցախցի երեխաներ նամակներ են գրել Ձմեռ պապիկին՝ հայտնելով իրենց ամանորյա ցանկություններն ու երազանքները: Նամակներն ընդունվել են մինչև ս.թ. դեկտեմբերի 5-ը:
Նախաձեռնությանը միանալու կոչին արձագանքել են բազմաթիվ մարդիկ տարբեր երկրներից, որոնց շնորհիվ հավաքագրվել է շուրջ 22 հազար ԱՄՆ դոլար՝ երեխաների երազանքներն ի կատար ածելու համար: Նվիրատվությունները կշարունակվեն մինչև դեկտեմբերի 15-ը ներառյալ:
«Այս նախաձեռնության շրջանակում նպատակ ունենք գնել նվազագույնը 2500 նվերների փաթեթ հենց Արցախում բնակվող երեխաների համար, ինչպես նաև նրանց համար, ում գաղտնի Ձմեռ պապիկները դեռ չեն հայտնվել: Հիմնականում երեխաները ցանկացել են գրենական պիտույքներ, հագուստ, խաղալիքներ, սպորտային սարքավորումներ և այլն»,- ասում է նախաձեռնության համահիմնադիր Դիանա Պետրոսյանը:
Նախաձեռնությունն արդեն իսկ հաջողել է, քանի որ առաջին իսկ օրից նրանց են միացել ինչպես անհատ բարերարներ, այնպես էլ կազմակերպություններ Հայաստանից, արտերկրից և Սփյուռքից:
«Արցախի հազարավոր երեխաների համար, ովքեր սարսափելի պատերազմի հետևանքով, ստիպված են եղել լքել իրենց տները, իսկ ոմանք կորցրել են իրենց հարազատներին, սա լինելու է իրենց կյանքի ամենատխուր Ամանորը: Նրանց կյանքում մի փոքր ուրախություն բերելու նպատակով, մենք որոշեցինք մեկնարկել այս նախաձեռնությունը, որն անմիջապես դրական արձագանք ստացավ: Օր-օրի աճում է արցախցի երեխաների համար նվերներ ուղարկող մարդկանց թիվը: Մենք շատ շնորհակալ ենք և ուրախ, որ մեր նախաձեռնությունն աջակցությունն է  ստանում»,-ասում է նախաձեռնության համահիմնադիր Մարգարիտա Վարդանյանը:
«Գաղտնի Ձմեռ պապիկների» գրանցումն ու նվերների հավաքագրումը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 20-ը:  Նվիրատվություն կատարելու համար «Ձմեռ պապիկները» պետք է հետևյալ հղումով ընտրեն արցախցի երեխաների նամակներից որևէ մեկը:
Նվերներն արցախցի փոքրիկներին հանձնելու նպատակով նախաձեռնության անդամներն անձամբ կայցելեն Արցախ դեկտեմբերի 20-ից մինչև տոների ավարտն ընկած ժամանակահատվածում:

• 11-12-2020 13:10:32   | Армения  |  Пресс-релизы
В Армении стартовала инициатива «Новогоднее чудо для детей Арцаха», цель которой – осуществить новогодние мечты детей со всего Арцаха, в том числе вынужденных переселенцев из Шуши, Гадрута и других оккупированных территорий.
Сотни арцахских детей написали письма Деду Морозу, в которых рассказали о своих новогодних желаниях и мечтах. Письма принимались до 5 декабря текущего года.
На призыв инициативы откликнулось множество людей в разных странах, благодаря которым уже собрано 22 тыс. долларов на реализацию желаний детей. Пожертвования принимаются до 15 декабря включительно.
«В рамках этого проекта мы планируем приобрести как минимум 2500 подарочных наборов для детей, живущих в Арцахе, а также для тех, кого не разобрали «тайные санты». В основном дети просят письменные принадлежности, одежду, игрушки, спортивный инвентарь и т. п.», – рассказала соосновательница инициативы Диана Петросян.
Инициативу уже можно считать успешной благодаря тому, что к ней присоединились как частные благотворители, так и организации из Армении, других стран мира и армянской диаспоры.
«Для тысяч арцахских детей, которые вынуждены покинуть свои дома, а некоторые потеряли своих близких из-за ужасной войны, это будет, скорее всего, самый печальный Новый год в жизни. Чтобы привнести хоть немного радости в их жизнь, мы решили запустить эту инициативу, которая сразу же была встречена с теплотой. С каждым днём становится всё больше людей, готовых помочь с приобретением подарков. Мы очень благодарны и рады, что наше начинание поддерживают», – заявила соосновательница инициативы Маргарита Варданян.
Регистрация «тайных сант» и сбор подарков продлятся до 20 декабря. «Санты» могут выбрать одно из писем арцахских детей по ссылке и приобрести желаемый ребёнком подарок.
Участники инициативы посетят Арцах в период после 20 декабря до конца праздников, чтобы лично вручить подарки детям.