Հայաստանի ՔրՕր-ի 225 եւ 300 հոդվածներում փոփոխությունների<br /> օրինագիծը հնարավոր է քննարկվի ԱԺ-ի հաջորդ քառօրյա նիստերում<br />
Հայաստանի ՔրՕր-ի 225 եւ 300 հոդվածներում փոփոխությունների
օրինագիծը հնարավոր է քննարկվի ԱԺ-ի հաջորդ քառօրյա նիստերում
• 05-02-2009 22:00:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Քրեական օրենսգրքի 225 («Զանգվածային անկարգություններ») եւ 300 («Պետական իշխանությունը յուրացնելը») հոդվածներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի մշակման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խումբը փետրվարի 5-ին գումարել է իր անդրանիկ նիստը: Խմբի ղեկավար, ԱԺ-ի Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը նշել է, որ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներում նախատեսվող փոփոխությունների նպատակը երկուսն են` իրավական որոշակիության սկզբունքի արտացոլումը նշված հոդվածներում եւ դրանց համապատասխանեցումը եվրոպական չափանիշերին: Անդրադառնալով քննարկվող հոդվածներին, նա ասել է, որ դրանց իրավական ձեւակերպումները հաջողված չեն. մասնավորապես 300 հոդվածը, որը վերաբերում է իշխանության յուրացմանը, ինքնահակասական նախադասություն է, քանի որ ասվում է` իշխանության զավթում` առանց Սահմանադրությունը խախտելու: Նշվել է այլ օրինակ եւս` «Ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը բռնությամբ տապալելուն ուղղված գործողությունները»: Ըստ նրա, նախ պետք է սահմանել, թե ինչ է «սահմանադրական կարգը», քանի որ հոդվածի ձեւակերպումը տարածական մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս: 225 հոդվածի առնչությամբ էլ, որը վերաբերում է զանգվածային անկարգություններին, նշվել է, որ այն չի սահմանում, թե ինչը կարելի է համարել զանգվածային անկարգություն: Նիստից հետո Դ.Հարությունյանը լրագրողներին հայտնեց, որ նիստը զուտ աշխատակարգային էր. խումբը ծրագրավորել է իր հետագա անելիքը: Բացի այդ, խմբի անդամներից երեքը ներկայացրել են լրամշակվելիք հոդվածների վերաբերյալ իրենց վերլուծությունները, որոնք առաջիկայում կդառնա քննարկման առարկա: Դ.Հարությունյանը հույս հայտնեց, որ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում հրավիրվելիք նիստում խումբը քննարկման համար արդեն կունենա որոշակի գրավոր նյութ: Նա չբացառեց, որ անհրաժեշտության դեպքում խումբը կհրավիրի տեղական փորձագետներ, իսկ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո մինչեւ երկրորդ ընթերցումը դիմի նաեւ եվրոպական փորձագետներին: Խմբի ղեկավարի կարծիքով, եթե աշխատանքը ընթանա ծրագրված հունով, ամենայն հավանականությամբ, ԱԺ-ի փետրվարի 23-ին մեկնարկելիք քառօրյա նիստերում ՔրՕր-ի երկու հոդվածներում փոփոխությունների եւ լրացումների նախագիծը կներկայացվի առաջին ընթերցմամբ քննարկման:

Bill on amendments to Articles 225 and 300 of Criminal Code<br /> likely to be discussed at next four-day sessions of National<br /> Assembly<br />
Bill on amendments to Articles 225 and 300 of Criminal Code
likely to be discussed at next four-day sessions of National
Assembly
• 05-02-2009 22:00:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, FEBRUARY 5, NOYAN TAPAN. The working group, which was set up to develop a bill on making amendments and additions to Articles 225 (Mass Disorder) and 300 (Usurpation of State Power) of the RA Criminal Code, held its first sitting on February 5. According to the group's head, chairman of the National Assembly Standing Committee on State and Legal Issues, head of the Armenian delegation in the PACE David Harutyunian, the envisaged amendments to the indicated articles of the Criminal Code pursue two goals: to reflect the principle of legal certainty in these articles and to bring them into line with European standards. Commenting on these two articles, he said that their legal wording is not good: in particular Article 300 contains the phrase "actions aimed at overthrowing the constitutional order of the Republic of Armenia by violence". In the opinion of D. Harutyunian, first of all, it is necessary to define what the "constitutional order" is, as the wording of the article gives cause for extensive comments. As regards Article 225 about mass disorder, he mentioned that the article does not say what can be considered as mass disorder. Following the sitting, D. Harutyunian told reporters that the group had planned its future work. Besides, the group members presented their analyses on the two articles. D. Harutyunian expressed a hope that the group will have some written material for discission at the sitting to be held next week. He did not rule out that in case of necessity the group will invite local experts, as well as European ones - in the period between the adoption in first reading and the second reading. In his opinion, if the work proceeds as planned, in all likelihood, during the four-day sessions of the NA to start on February 23, the bill on amendments and additions to two articles of the Criminal Code will be presented for discussion in first reading.