ՀԱՊԿ-ի դռները պետք է բաց լինեն Ադրբեջանի համար. ՌԴ ԱԳՆ
news.ru . Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության դռները միշտ պետք է բաց լինեն բոլոր պետությունների համար, ինչպես նաև Ադրբեջանի: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն: Նրա խոսքերի մասին հայտնում է «Իզվեստիան»:
Ռուդենկոն, նաև մեկ այլ մանրամաս է նշել, որը կարող է խանգարել Ադրբեջանին անդամակցել ՀԱՊԿ-ին: Փաստն այն է, որ Կազմակերպության կանոնադրության որոշ կետեր ենթադրում են մասնակից երկրների միջեւ դիվանագիտական ​​հարաբերություններ: Եվ հիմա պաշտոնական Բաքվի և Երևանի միջև նման փոխազդեցություն չկա:
Հենց դրանք հաստատվեն, և մենք հուսով ենք, որ վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա, այդ դեպքում հարցը կարող է դրվել գործնական մակարդակի վրա, - շեշտեց Ռուդենկոն:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքումը հնարավոր է, և դա կստիպի երկու երկրների իրական ազատ առևտուրը Վրաստանի հետ, բայց դա պահանջում է Երևանի քաղաքական կամք:
Նախագահը նաև կարծում է, որ հանրապետությունը կարող է էներգետիկ ռեսուրսներ մատակարարել Հայաստանին:
Ըստ նրա՝ եթե խաղաղության համաձայնություն ձեռք բերվի, ապա կարելի է կատարել երկրորդ քայլը ՝ ազատ առևտուրը Հարավային Կովկասի երեք երկրների միջեւ:
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսվեցին ռազմական գործողությունները Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, ինչը դարձավ երկարատև հակամարտության շարունակություն: Նոյեմբերի 10-ի գիշերը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրեցին համատեղ հայտարարություն զինված հակամարտությունը դադարեցնելու պայմանների վերաբերյալ: Փաստաթղթի համաձայն ՝ հակառակորդ երկրների բանակները մնացին իրենց տեղերում, և ռուս խաղաղապահները բերվեցին տարածաշրջան ՝ վերահսկելու հրադադարի ռեժիմի պահպանումը:

news.ru . Двери Организации Договора о коллективной безопасности должны быть всегда открыты для всех государств. В том числе, для Азербайджана. Об этом в разговоре с журналистами сообщил заместитель главы российского Министерства иностранных дел Андрей Руденко. Его слова передают «Известия».
Руденко, кроме прочего, назвал одну деталь, которая может помешать вступлению Азербайджана в ОДКБ. Дело в том, что некоторые пункты устава Организации предполагают дипломатические отношения между странами-участниками. А между официальным Баку и Ереваном такого взаимодействия сейчас нет.
Как только они будут утверждены, а мы надеемся, что рано или поздно это произойдёт, тогда вопрос можно будет поставить на практический уровень, — подчеркнул Руденко.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что заключение мирного договора между Азербайджаном и Арменией возможно, и это сделает реальной свободную торговлю двух стран с Грузией, но для этого нужна политическая воля Еревана.
Президент также считает, что республика может поставлять энергоресурсы в Армению. По его словам, если мирное соглашение будет достигнуто, то может быть сделан второй шаг — свободная торговля между тремя южнокавказскими странами.
27 сентября 2020 года в Нагорном Карабахе возобновились боевые действия между Азербайджаном и Арменией, которые стали продолжением многолетнего конфликта. В ночь на 10 ноября президент РФ Владимир Путин, глава Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян подписали совместное заявление об условиях прекращения вооружённого конфликта. По условиям документа армии противостоящих стран остались на занятых местах, а в регион для контроля за соблюдением режима прекращения огня были введены российские миротворцы.