5 Հարուցվել է քրեական գործ` լուծարային հանձնաժողովի<br /> պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները<br /> չարաշահելու առթիվ<br />
5 Հարուցվել է քրեական գործ` լուծարային հանձնաժողովի
պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները
չարաշահելու առթիվ
• 03-12-2008 22:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, ուսումնասիրելով «Կանազ» ԲԲ ընկերության լուծարային հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ուղարկած նյութերը, հարուցել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի հատկանիշներով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը): Այս մասին «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ը տեղեկացավ ՀՀ գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայքէջից; 2004-2007թթ. ընթացքում պետական բաժնեմասով «Կանազ» ԲԲ ընկերության գույքի օտարման գործընթացում լուծարային հանձնաժողովի պաշտոնատար անձինք, անձնական այլ շահագրգռվածությունից եւ խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը հակառակ ծառայության շահերին օգտագործելու եւ ծառայողական պարտականությունները չկատարելու միջոցով պետության օրինական շահերին պատճառել են ծանր հետեւանքներ առաջացնող 85.439.184 դրամ էական վնաս: Մասնավորապես` լուծարային հանձնաժողովը 2006թ. հունվարի 26-ին տեղի ունեցած աճուրդով ակնհայտ ցածր եւ չհիմնավորված գնով` 23.197.000 դրամով, «ԱրԱլ» ՓԲ ընկերության հիմնադիրներ «Ալյումտեք», որի 50 տոկոս բաժնետոմսերը պատկանել են լուծարային հանձնաժողովի նախագահին, եւ «Ֆարազգամ» ՓԲ ընկերություններին է վաճառել «ԱրԱլ» ՓԲ ընկերությունում «Կանազ» ԲԲ ընկերության 108.636.184 դրամ արժողությամբ 25 տոկոս բաժնետոմսերը, պետությանը պատճառելով ծանր հետեւանքներ առաջացնող 85.439.184 դրամի էական վնաս: Քրեական գործն ուղարկվել է ոստիկանության գլխավոր քննչական վարչություն` նախաքննություն իրականացնելու համար:

Criminal case opened in connection with abuse of official<br /> authority by officials of liquidation commission<br />
Criminal case opened in connection with abuse of official
authority by officials of liquidation commission
• 03-12-2008 22:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, DECEMBER 3, NOYAN TAPAN. Having examined the materials sent by the RA Ministry of Economy concerning the activity of the liquidation commission of Kanaz OJSC, the Department for Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office opened a criminal case under Article 308 of the RA Criminal Code (abuse of official authority), according to the website of the RA Prosecutor General's Office. During the alienation of property of Kanaz OJSC in 2004-2007, the officials of the liquidation commission used their official positions in their personal or group interests and contrary to official interests and did not perform their official duties, as s result of which they caused damage of 85,439,184 drams to the state. In particular, at the action held on January 26, 2006, the liquidation commission sold 25% of Kanaz OJSC's shares of 108,636,184 drams in ArAl CJSC to the founders of ArAl CJSC - Alumtec (50% of whose shares belonged to the chairman of the liquidation commission) and Farazgam CJSC at an obviously low and unfounded price of 23,197,000 drams, causing damage of 85,439,184 drams to the state. The criminal case has been sent to the Main Investigation Department of Police for investigation.