Լոռու, Գեղարքունիքի և Սյունիքի համայնքներում մեկնարկել է «Սոցիալ-Էկոլոգիական պատասխանատվություն» ծրագիրը
01-07-2021 15:02:07 | Հայաստան | Մամլո հաղորդագրություն
«Տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» (ԴԱՏԱ) ծրագրի շրջանակներում 2021թ. հունիսի 15-ից մեկնարկել է «Սոցիալ-Էկոլոգիական պատասխանատվություն» ծրագիրը՝ ուղղված ՀՀ Լոռու, Գեղարքունիքի և Սյունիքի 6 համայնքներում սոցիալ-էկոլոգիական քաղաքականության ներդրմանը։ Ծրագիրը կնպաստի համայնքներում էկոլոգիական ռիսկերի բացահայտմանը և նվազեցմանը, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում (ՏԻՄ) քաղաքացիական հասարակության մասնակցության բարձրացմանը, ՏԻՄ-երի և բիզնեսի գործունեության թափանցիկության ու պատասխանատվության բարձրացմանը և կանաչ տնտեսության զարգացմանը:
Ծրագիրն իրականացվում է Սոցիալ-էկոլոգիական կոնսորցիումի կողմից՝ «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն», «Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ», «Նոր Հորիզոններ», «ԷկոԼուր» և «Հայաստանի Անտառներ» հասարակական կազմակերպությունների գործըներությամբ:
Ծրագիրն իրականացվելու է Լոռու մարզի Ախթալա և Օձուն, Սյունիքի մարզի Գորիս և Սիսիան, Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար և Վերին Գետաշեն համայնքներում, որոնք կրում են հանքարդյունաբերության, փոքր հիդրոէներգետիկայի և այլ ոլորտներից բխող բացասական ազդեցությունը:
Համայնքները չունեն մշակված սոցիալ-էկոլոգիական քաղաքականություն և դրա մշակման համար արդյունավետ գործիքներ, հնգամյա զարգացման ծրագրերում բացակայում է սոցիալ-էկոլոգիական զարգացման բաղադրիչը: Համայնքներում էկոլոգիական ռիսկերի վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը ցածր է: Պահանջատեր չեն բիզնեսի՝ սոցիալ-էկոլոգիական պարտավորությունների կատարման նկատմամբ, չնայած՝ կրում են սոցիալական բարեկեցիկ կենսապայմանների ու տնտեսական գործունեության վրա լուրջ ազդեցություն:
Նպատակներին հասնելու համար նախատեսվում է ստեղծել համայնքների սոցիալ-էկոլոգիական ռիսկերի, խնդիրների և առաջնայնությունների տվյալների հավաքագրման և կարիքների վերհանման ձևաչափ, որը կկիրառվի համայնքներում սոցիալ-էկոլոգիական տվյալների բազայի ստեղծման համար: Այս բազայի հիման վրա յուրաքանչյուր համայնքի համար կմշակվի սոցիալ-էկոլոգիական քաղաքականություն: Այս գործընթացում կներգրավվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերը՝ ՏԻՄ-երը, քաղաքացիական հասարակությունը, երիտասարդությունը, պետական կառույցները, բիզնեսը, ԶԼՄ-ները:
«Տվյալներ հաշվետու և թափանցիկ գործունեության համար» (ԴԱՏԱ) ծրագիրը իրականացնում է Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը (ԵՀՀ) «Սոցիես» փորձագիտական կենտրոն հասարակական կազմակերպության (Սոցիես), Բուն TV հիմնադրամի (Բուն TV), «Դիլիջանի երիտասարդների համագործակցության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության (ԴԵՀԿ) և «ՍՈՍԵ կանանց հիմնահարցեր» հասարակական կազմակերպության (Սոսե) համատեղությամբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության գործընկերությամբ և օժանդակությամբ:
Ծրագիրն իրականացվում է Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները միմիայն «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ինն ու ծրագրի գործընկերներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ, ԵՀՀ և ԴԱՏԱ կոնսորցիումի տեսակետները:

"Social and Ecological Responsibility" Project Launched in Lori, Gegharkounik and Syunik Regions
Within the framework of "Data for Accountable and Transparent Action" (DATA) project, "Social and Ecological Responsibility" project was launched on June 15, 2021, aimed at introducing social and ecological policy in 6 communities in Lori, Gegharkunik and Syunik Regions. The project will contribute to the identification and reduction of environmental risks in communities, increase the participation of civil society in local self-government bodies (LSG bodies), increase the transparency and accountability of local self-government bodies and businesses, and promote the development of a green economy.
The project is implemented by the Socio-Ecological Consortium in the partnership with "Community Mobilization and Support Center", "Martuni Women's Community Council", "New Horizons", "EcoLur", and "Forests of Armenia" NGOs.
The project will be implemented in Akhtala and Odzun in Lori Region, Goris and Sisian in Syunik Region, Geghamasar and Verin Getashen Communities in Gegharkunik Region, which have been negatively impacted by mining, small hydropower and other sectors.
Communities do not have a developed socio-ecological policy, effective tools for its development, five-year-long development programs lack a component of socio-ecological development.
In order to achieve the goals, it is planned to develop a format for the collection of socio-ecological risks of communities, their problems and priorities, to identify needs, and to involve all stakeholders in local self-government, civil society, youth, government agencies, business and the media.
“Data for Accountable and Transparent Action” (DATA) project is implemented by Eurasia Partnership Foundation (EPF) in a consortium with SOCIES Expert Centre NGO (Socies), Boon TV Foundation (Boon TV), Youth Cooperation Center of Dilijan NGO (YCCD) and Sose Women Issues NGO (Sose) co-created with and supported by United States Agency for International Development.
The Data for Accountable and Transparent Action (DATA) project is made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of DATA Project are the sole responsibility of “Community Mobilization and Suppert Center” NGO and do not necessarily reflect the views of USAID, EPF, and DATA Consortium.