ԵՄ-ն և ԱՀԿ-ն ժամանակակից ռենտգեն սարքավորում են տրամադրել Մարտունու բժշկական կենտրոնին
Եվրոպական միությունը և ԱՀԿ-ն այսօր Մարտունու բժշկական կենտրոնին են տրամադրել ռադիոլոգիայի սենյակի համար նախատեսված ժամանակակից ռենտգեն սարքավորում։ Սարքավորումը տրամադրվել է երկրում COVID-19-ի տարածումը կանխելու ուղղությամբ իրականացվող օժանդակության առավել լայն փաթեթի շրջանակում, տեղեկանում ենք ԵՄ հայաստանյան գրասենյակից:
Նոր և ժամանակակից ռենտգեն սարքավորումը հնարավորություն է տալիս հիվանդանոցային պայմաններում կատարել ճշգրիտ և արագ ախտորոշում՝ ունենալով բարձրորակ պատկեր։ Ի տարբերություն ավանդական ռենտգեն սարքավորման՝ թվային տարբերակները չեն պահանջում մութ սենյակում պատկերի մշակում՝ այսպիսով խնայելով մշակման վրա ծախսվող ժամանակը և ռեսուրսները։ Ի հավելումն, թվային ռենտգեն սարքավորումները հնարավորություն են տալիս հեշտությամբ պահպանել, փնտրել և ուղարկել բարձրորակ պատկերներ, ինչպես նայև հեշտությամբ հետևել հիվանդության ընթացքին։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը, ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ժամանակավոր ներկայացուցիչ Ջենիֆեր Քոլինսը և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփն այսօր այցելել են Մարտունու բժշկական կենտրոն՝ հանձնելու ռենտգեն սարքավորումը։

The European Union and WHO donate modern X-ray equipment to the Martuni Medical Center
The European Union and WHO today donated X-ray equipment to the Martuni Medical Center for use in their radiology room. The donation is part of a larger assistance package, provided by the EU to help boost COVID-19 response in the country.
The new and modern X-ray units enable precise and faster diagnostics in hospitals, with improved image quality. As opposed to traditional x-rays, digital versions do not require development in a dark room, decreasing processing time and the use of resources. Additionally, the use of digital x-rays allows for easy storage, retrieval, and sharing of high-quality images. Digital x-rays facilitate monitoring of a patient’s progress, improve clinical decision-making.
Andrea Wiktorin, the Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Anahit Avanesyan, the Acting Minister of Health, Jennifer Collins, WHO Country Officer in Charge and Shombi Sharp, the UN Resident Coordinator were at Martuni Medical Center to hand over the X-ray equipment.