Հայաստանում մեկնարկել է Ստոկհոլմի տնտեսագիտության դպրոցի և «Մատենայի» համատեղ ծրագիրը
22 hունիսի, 2022թ․, Երեւան։ Հայաստան են ժամանել Ստոկհոլմի տնտեսագիտության դպրոցի՝ բիզնես ղեկավարների համար նախատեսված ծրագրի մասնակիցները, որոնք կմասնակցեն «Մատենայի» կազմակերպած մասնագիտական դասընթացներին և գործնական այցերին։
Ստոկհոլմի տնտեսագիտության դպրոցը, ըստ «Financial Times»-ի, աշխարհի լավագույն 10 բիզնես դպրոցներից մեկն է բիզնես ղեկավարների կրթության բնագավառում:
Ծրագրի միջազգային մասնակիցներին ողջունեց «Մատենայի» համահիմնադիր, տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանը, այնուհետև կարճ դասախոսությամբ ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսության առանձնահատկությունները, ինչպես նաև առավելությունները ներդրումների և բիզնեսի համար:
Դասերի ընթացքում կուսումնասիրվեն ղեկավարման գործիքներն ու դրանց կիրառելիությունը, բիզնեսի մշակութային կողմնորոշման, գործարքների կնքման, առաջնորդության և հաղորդակցման ոճերի առանձնահատկությունները, լիազորությունների պատվիրակման ժամանակակից մեթոդները և այլն։ Այսպիսով, մասնակիցները կբացահայտեն ժամանակակից բիզնեսի, տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության զարգացման հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով միջազգային հարուստ փորձը։
Լսարանային դասընթացներից բացի նախատեսված են նաև այցեր Հայաստանյան առաջատար IT և արտադրական ընկերություններ:
Հայաստանի կրթական ոլորտի զարգացման համար, այսպիսով, մեկնարկել է բացառիկ իրադարձությունների շարք, որի ընթացքում Հայաստան կշարունակեն ժամանել աշխարհի լավագույն բիզնես դպրոցների մասնագետները՝ «Մատենայի» հետ իրականացնելով համատեղ ծրագրեր։

В Армении стартовала совместная программа Стокгольмской школы экономики и школы Матена
В Армению прибыли участники программы для руководителей бизнеса Стокгольмской школы экономики, которые примут участие в профессиональных курсах и деловых визитах, организованных школой «Матена».
Стокгольмская школа экономики, согласно Financial Times, является одной из 10 лучших бизнес-школ в мире в сфере образования для руководителей бизнеса.
Международных участников программы приветствовал соучредитель, директор «Матены» Рубен Айрапетян, затем коротко представил особенности экономики Армении, а также преимущества для инвестиций и бизнеса.
В ходе занятий будут изучены инструменты управления и их применимость, особенности культурной ориентации бизнеса, стиля заключения сделок, лидерства и общения, современные методы делегирования полномочий и так далее. Таким образом, участники раскроют вопросы развития современного бизнеса, технологий и предпринимательства с учетом богатого международного опыта.
Кроме занятий предусмотрены также визиты в ведущие ИТ и производственные компании Армении.
Таким образом, для развития образовательной сферы Армении стартовал ряд исключительных событий, в ходе которых в Армению продолжат прибывать специалисты лучших бизнес-школ мира, реализуя совместные программы с «Матеной».