Երեւանում մեկնարկեց «Տարածաշրջանային համագործակցության<br /> խթանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով» երկօրյա<br /> համաժողովը<br />
Երեւանում մեկնարկեց «Տարածաշրջանային համագործակցության
խթանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով» երկօրյա
համաժողովը
• 02-04-2009 15:30:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ապրիլի 2-ին Երեւանում աշխատանքն սկսեց «Տարածաշրջանային համագործակցության խթանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով» խորագրով համաժողովը` Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության (ՏՀՏ) ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ինչպես համաժողովի բացման խոսքում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելյանը, համաժողովը Երեւանում է անցկացվում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում (BSEC-ՍԾՏՀ) Հայաստանի կիսամյա նախագահության շրջանակներում: Միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքներն սկսվել են մեկ տարի առաջ: Ըստ նրա, նշված թեմայով համաժողովի անցկացման առաջին ազդակներից էր այն, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը կարեւոր թեմա է դիտարկվում ամբողջ աշխարհում: Բացի այդ, ՀՀ կառավարությունը երկրում ՏՏ բնագավառի հաջողությունները համարում է որպես Հայաստանի գերազանցության կենտրոն դառնալու հիմք: Տեղեկացվեց, որ ՀՀ կառավարությունը ՏՏ ոլորտի համար առաջնային է համարում էլեկտրոնային կառավարման, տեղեկատվական հասարակության (նաեւ` դպրոցների էլեկտրռնային փոխկապակցման, էլեկտրոնային կրթության) զարգացումը, «Համակարգիչ` բոլորի համար» ծրագրի իրականացումը: Վ.Դանիելյանը հավելեց, թե ՀՀ կառավարությունը գտնում է, որ ապագայում Հայաստանի ՏՏ եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտները կարող են դառնալ «մեծ լաբորատորիա գլոբալ շուկաների համար»: Համաժողովի կազմակերպիչներն են ՀՀ Էկոնոմիկայի, Արտաքին գործերի նախարարությունները եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը (ՁԻՀ): Վերջինիս տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքերով, ՏՏ ոլորտը ամբողջ աշխարհում լուրջ վնասներ է կրել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով: Նա ՏՏ ոլորտում փորձի փոխանակումը եւ համագործակցությունը կարեւորեց այն առումով, որ ՏՏ-ի նկատմամբ նոր մոտեցումների կիրառումը այլ ոլորտներին կընձեռի ծախսերի կրճատման միջոցով ճգնաժամի հետեւանքները մեղմելու հնարավորություն: Ըստ Բ.Ենգիբարյանի, Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ճիշտ շուկայական թիրախներ ընտրած ընկերություններն ունեն նաեւ արտադրության եւ աշխատատեղերի աճ: Նա կարեւորեց հայկական ՏՏ ձեռնարկությունների հետագա մուտքը նոր շուկաներՆ նշելով, որ, ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով, պետական պատկան մարմինները` մասնավոր հատվածի հետ համատեղ, մշակում են նշված ձեռնարկությունները նոր շուկաներում վերադիրքավորելու մեխանիզմներ: Նրա գնահատմամբ, Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մրցակցային ամենամեծ առավելությունը մտավոր ներուժն է եւ աշխատուժի հարաբերականորեն էժան գինը: «Տարածաշրջանային համագործակցության խթանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով» համաժողովի (կավարտվի ապրիլի 3-ին) աշխատանքերի շրջանակն ընդգրկում է «Ճգնաժամի ազդեցություն/ ՏՏ աութսորսինգ/ Վաճառքի խթանում», «Երկրների ՏՏ քաղաքականություն/ Էլեկտրոնային հասարակություն» եւ «ՏՏ կրթություն/ աշխատուժի զարգացում» բաժինները:

В Ереване начался двухдневный семинар "Стимулирование<br /> регионального сотрудничества посредством информационных<br /> технологий"<br /> регионального сотрудничества посредством информационных
технологий"
В Ереване начался двухдневный семинар "Стимулирование
регионального сотрудничества посредством информационных
• 02-04-2009 15:30:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 2 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. 2 апреля в Ереване началась конференция под названием "Стимулирование регионального сотрудничества посредством информационных технологий" при участии представителей информационной сферы и сферы телекоммуникаций Армении, России, Украины, Грузии и Турции. Как отметил во время открытия конференции заместитель министра экономики РА Ваге Даниелян, конференция в Ереване проводится в рамках полугодового председательства Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества. Подготовительная работа к мероприятию началась год назад. По его словам, первым импульсом к проведению конференции на указанную тему было то, что развитие информационных технологий считается важной темой во всем мире. Кроме того, правительство РА считает успехи сферы ИТ в стране основой для превращения Армении в региональный центр информационных технологий. Было отмечено, что правительство РА считает приоритетным для сферы развитие электронного управления, информационного общества ( в том числе, электронного образования), осуществление программы "Компьютер для всех". Организаторами конференции являются Министерства экономики и иностранных дел РА и фонд "Инкубатор предприятий". По словам директора последнего Баграта Енгибаряна, во всем мире сфера информационных технологий понесла серьезные убытки в связи с мировым экономическим кризисом. Он отметил важность обмена опытом и сотрудничества в сфере ИТ в том плане, что применение новых подходов в отношении сферы ИТ предоставит другим сферам возможность смягчить последствия кризиса путем сокращения расходов. По словам Баграта Енгибаряна, избранные верными рыночными таргетами сферы ИТ компании фиксируют также рост производства и рабочих мест. Он отметил дальнейшее вступление армянских предприятий сферы ИТ на новые рынки, подчеркнув, что по поручению премьер-министра РА, соотвествующие государственные органы совместно с частным сектором, разрабатывают механизхмы позиционирования указанных предприятий на новых рынках. По его оценке, самой конкурентоспособной привилегией сферы ИТ Армении является интеллектуальный потенциал и сравнительно дешевая рабочая сила. Круг работ конференции "Стимулирование региоального сотрудничества посредством информационных технологий" (завершится 3 апреля) охватывает темы "Влияние кризиса#ИТ аутсорсинг#стимулирование торговли", "Политика стран в сфере ИТ#электронное общество" и "ИТ образование# развитие рабочей силы".